PIT-0. Druk, na którym odliczysz ulgi podatkowe. Jak go wypełnić i dodać do zeznania?

PIT-0 to załącznik do właściwej deklaracji, przeznaczony do wykazania preferencyjnych odliczeń przysługujących podatnikom, za wyjątkiem ulgi mieszkaniowej. Wypełniając PIT-0, od dochodu możesz odliczyć na przykład Internet, a od podatku w PIT-0 odliczysz na przykład ulgę na dziecko. Czas składania rozliczeń zbliża się wielkimi krokami, dlatego podpowiadamy, jak wypełnić i rozliczyć PIT-0 i dla kogo jest przeznaczony.

Jakie ulgi podatkowe 2022?

Na początku warto zaznaczyć, że druk PIT-0 nie stanowi samodzielnej deklaracji podatkowej, a jest załącznikiem, który składa się z deklaracjami PIT-36, PIT-37 lub PIT-28. PIT-0 to sposób, by w znacznej mierze obniżyć podatki. Przysługujące podatnikowi ulgi podatkowe dzielą się na te, które może odliczyć od dochodu oraz na te, które może odliczyć od podatku.

Jakie ulgi można odliczyć od dochodu? Od dochodu można odliczyć:

Reklama
 • ulgę termomodernizacyjną
 • IKZE (konto emerytalne),
 • ulgę na badanie i rozwój, 
 • składki ZUS, 
 • zwrot nienależnych świadczeń,
 • ulgę na leki i ulgę sprzęt rehabilitacyjny,
 • ulgę na samochód, 
 • darowizny, 
 • ulgę dla krwiodawców, 
 • ulgę na Internet
 • ulgę na nabycie terminala płatniczego, 
 • na szkolnictwo wyższe i naukę, 
 • odliczenie - strata podatkowa,
 • ulgę na złe długi. 

Jakie ulgi można odliczyć od podatku? Od podatku można odliczyć:

Jak odliczyć ulgę na dziecko w PIT-0?

Ulga na dzieci dedykowana jest dla rodziców i prawnych opiekunów, którzy sprawują władzę rodzicielską nad małoletnimi dziećmi, którzy składają roczne zeznanie podatkowe PIT-36 lub PIT-37. Mogą z niej korzystać samotni rodzice, a także małżonkowie oraz rodzice pozostający w nieformalnych związkach. 

Ile wynosi ulga na dziecko w 2022 roku?

 • na pierwsze dziecko 92,67 zł ulgi miesięcznie
 • na drugie dziecko kolejne 92,67 zł miesięcznie
 • na trzecie dziecko dostaniesz 166,67 zł miesięcznie
 • na czwarte i każde kolejne dziecko dostaniesz po 225 zł miesięcznie

Ulga na dziecko - jak wypełnić PIT-0? Wypełniając załącznik zeznania podatkowego należy pamiętać, że ulga jest odliczana od podatku, a nie od dochodu. W PIT-0 podatnik musi zamieścić informację o liczbie dzieci oraz ich numery PESEL. 

W przypadku kontroli skarbowej rodzic lub opiekun musi przedstawić odpowiednie zaświadczenia: odpis aktu urodzenia, zaświadczenie sądu o ustaleniu opiekuna prawnego, odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę ze starostą, a także zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

Jak odliczyć ulgę na Internet w PIT-0?

Podatnik, który posiada przyłącze do Internetu, może liczyć na zwrot w maksymalnej wysokości 760 zł. Kto może z niej skorzystać? Z ulgi na Internet mogą skorzystać osoby, które korzystają z ulgi po raz pierwszy, albo pierwszy raz odliczali ją w 2021 roku. Przysługuje ona bowiem przez dwa lata z rzędu i konieczne jest zachowanie ciągłości. 

Jak odliczyć ulgę na Internet w załączniku PIT-0? Aby to zrobić w rozliczeniu PIT za 2021 rok, należy wypełnić formularz wpisując odpowiednie dane w rubrykach 31 lub 32

Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną w PIT-0?

To propozycja dla tych, którzy ponieśli wydatki na termomodernizację, czyli na przykład na montaż pompy ciepła i kolektora słonecznego, wymianę stolarki okiennej czy ocieplenia budynku. 

Ile wynosi ulga termomodernizacyjna? Maksymalne odliczenie to 53 tys. zł. Ta kwota może się podwoić w przypadku małżeństw co oznacza, że małżonkowie będą mogli odliczyć od podstawy obliczenia podatku (lub przychodów w przypadku podatku zryczałtowanego) aż 106 tys. zł.

Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną w PIT-0? W załączniku znajduje się rubryka "Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego". W tej należy wpisać odliczenie od dochodu do kwoty 53 tys. zł. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. 

Zerowy PIT dla młodych i PIT-0

Zerowy PIT, czyli ulga dla młodych to ulga dla osób poniżej 26. roku życia, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub pracy nakładczej. Takie osoby są zwolnione z podatku dochodowego pod warunkiem, że roczny dochód młodego podatnika nie przekracza 85 528 zł

Od stycznia 2022 roku ulga dla młodych przysługuje również osobom osiągającym dochody z tytułu odbywania staży i praktyk szkolnych lub studenckich. To zmiany w ramach Polskiego Ładu.

Czy trzeba się rozliczać z PIT do 26 roku życia? Jeżeli wykazujesz dochody objęte wyłącznie ulgą dla młodych, jesteś zwolniony z obowiązku rozliczania deklaracji PIT za 2021 rok. Kiedy trzeba się rozliczać z PIT do 26 roku życia? Ten obowiązek spada na pozostałe osoby, których wynagrodzenie w 2021 roku przekroczyło wartość limitu ulgi dla młodych, czyli kwoty 85 528 zł.

Jak odliczyć ulgę rehabilitacyjną w PIT-0?

Jeżeli podatnik jest osobą niepełnosprawną lub jest opiekunem takiej osoby, może liczyć na ulgę rehabilitacyjną pod warunkiem, że roczny dochód osoby niepełnosprawnej jest niższy niż 14 tysięcy zł

Co obejmuje ulga rehabilitacyjna? W odliczeniu podatnik może uwzględnić koszty leczenia, rehabilitacji, zakupionych leków i środków higieny czy udziału w turnusach leczniczych. Ulga rehabilitacyjna obejmuje również przystosowanie mieszkania oraz samochodu, opłacenie usług domowej pielęgniarki czy szkolenia psa przewodnika. 

Warto pamiętać, że ulga rehabilitacyjna to dwa rodzaje odliczeń: limitowane oraz nielimitowane. W pierwszym przypadku nie mogą przekraczać pewnego limitu, ale ich poniesienia nie trzeba udowadniać. Do wydatków limitowanych zalicza się między innymi opłacenie przewodników osób niewidomych, utrzymanie psa asystującego lub wydatki na samochód, które nie przekraczają w roku podatkowym kwoty 2.280 zł.

Jak odliczyć ulgę podatkową dla Honorowych Dawców Krwi?

Motywacją do oddania krwi, poza chęcią niesienia pomocy, może być ulga dla krwiodawców. Okazuje się, że osoby regularnie oddające krew, mogą liczyć na ekwiwalent. Ile wynosi ulga podatkowa dla Honorowych Dawców Krwi? Zgodnie z prawem podatnicy, którzy w 2021 roku oddali krew, mogą odliczyć ją dochodu, jednak wysokość ulgi nie może przekroczyć 6% jego wysokości. 

Gdzie wpisać w PIT oddanie krwi? Ulgę na krew w załączniku PIT-0 należy ująć kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, czyli najczęściej stacji krwiodawstwa. Wynika to z tego, że ulga na krew jest jedną z ulg z tytułu darowizn. Warto pamiętać, że w zeznaniu wszystkie darowizny są sumowane.

Ile wynosi ulga na krew? Wysokość ulgi zależy od ilości oddanej krwi i jej składników. Mężczyzna w ciągu roku może oddać maksymalnie 2,7 litra, a kobieta 1,8 litra krwi. Kwotę ekwiwalentu krwiodawca otrzyma mnożąc ilość faktycznie oddanej honorowo krwi (lub składnika) przez 130 zł - dokładnie tyle wynosi stawka ekwiwalentu pieniężnego za 1 litr krwi i jej składników dla celów podatkowych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT 0 | ulga podatkowa | podatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »