Reklama

Umowa podatkowa z Maltą

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał stawę o ratyfikacji zmian w polsko-maltańskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania i uchylaniu się od podatku - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Chodzi o ustawę o ratyfikacji Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania. Umowa dotyczy podatków dochodowych.

Zdaniem rządu polskiego dotychczas obowiązująca umowa, zawarta z rządem Malty w 1994 r., nie odpowiada standardom wynikającym z Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.

Rząd tłumaczy, że obecna umowa zawiera przepisy określane jako tzw. tax sparing. Jest to klauzula umożliwiająca uzyskanie przez inwestora preferencji podatkowej, związanej z podatkiem, który faktycznie nie został zapłacony w państwie źródła dochodu, z uwagi na stosowane w takim kraju zachęty podatkowe dla inwestorów.

Reklama

Według rządu klauzula ta jest niekorzystna dla Polski. Protokół ma na celu usunięcie jej z umowy.

Ponadto protokół obniża z 10 proc. do 5 proc. stawkę opodatkowania odsetek pobieranych u źródła. Podobna zmiana dotyczy stawki opodatkowania należności licencyjnych.

Kancelaria Prezydenta informuje, że wejście w życie ustawy umożliwi ratyfikację protokołu przez Prezydenta RP.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »