Ważne dla tych za granicą

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział w środę, że jednym z pierwszych projektów ustaw przygotowanych przez Platformę Obywatelską w nowym Sejmie będzie nowela ustawy o podatku PIT, realizująca środowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski  zapowiedział w środę, że jednym z pierwszych projektów ustaw  przygotowanych przez Platformę Obywatelską w nowym Sejmie będzie  nowela ustawy o podatku PIT, realizująca środowe orzeczenie  Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał orzekł w środę, że przepisy ustawy o podatku PIT, które uniemożliwiają osobom pracującym za granicą odliczanie składek na ubezpieczenie zdrowotne od płaconego w Polsce podatku, są niezgodne z konstytucją. Sędziowie uznali też, że zaskarżone przepisy mają obowiązywać do 30 listopada 2008 r., by dać ustawodawcy czas na ich zmianę. TK odroczył wygaśnięcie przepisów, także dlatego, by nie zmieniać ich w tracie roku podatkowego.

"Będzie to jedna z pierwszych ustaw, jaka zostanie przygotowana przez klub parlamentarny PO, by Polacy, którzy pracują za granicą, mogli z tych rozwiązań skorzystać już od pierwszego stycznia 2008 r." - powiedział Chlebowski na konferencji prasowej w Sejmie.

Reklama

Przepisy zaskarżył do Trybunału Rzecznik Praw Obywatelskich, argumentując, że naruszają one konstytucyjną zasadę równości. Dotyczy to Polaków, którzy pracując za granicą, płacą podatki w Polsce. Jednocześnie nie mogą od nich odliczyć składek, które odliczają polscy pracownicy.

Chodzi m.in. o przepis, który uniemożliwia odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne od podatku z tytułu pracy za granicą. Inny z zaskarżonych przepisów nie pozwala na odliczenie od dochodu z pracy za granicą składek na ubezpieczenie społeczne.

Oba przepisy dotyczą sytuacji, gdy składki te nie zostały odliczone w państwie UE, na terenie którego była wykonywana praca.

Sędziowie przyznali rację RPO, uznając, że regulacje te naruszają zasadę sprawiedliwości społecznej. Utrudniają też przepływ osób w ramach UE, bo mogą zniechęcać Polaków do szukania pracy w krajach Unii. Według TK, za granicę wyjeżdżają głównie osoby, które w ogóle nie mogły znaleźć zatrudnienia w Polsce lub pracy odpowiedniej do swoich kwalifikacji. Ponoszą też za granicą wyższe koszty utrzymania.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »