Wezwanie z urzędu skarbowego po złożeniu PIT. Fiskus może zażądać stawienia się osobiście

Urząd skarbowy ma pełne prawo wystosować wobec podatnika wezwanie do stawienia się osobiście w jego siedzibie. Zazwyczaj dotyczy ono wątpliwości związanych ze składanymi deklaracjami. Warto o tym pamiętać w okresie rozliczania PIT-u za 2022 rok, gdy nasze kontakty z fiskusem są wzmożone.

Urząd skarbowy może wystosować wezwanie wobec podatnika, aby ten stawił się osobiście. Fiskus ma do tego prawo na mocy zapisów Ordynacji podatkowej z 1997 roku. I choć obecnie wiele formalności załatwiamy przez internet, wezwania do urzędu wciąż się zdarzają. 

Urząd skarbowy może zażądać obecności podatnika. Kiedy fiskus wyśle wezwanie?

Już na samym początku 6 rozdziału dotyczącego wezwań w Ordynacji podatkowej czytamy, jakie są cztery przesłanki wezwania podatnika do osobistego stawiennictwa w urzędzie: 

Reklama

To właśnie na mocy tego przepisu urząd skarbowy może wezwać podatnika do siebie, na przykład w celu uzupełnienia złożonego na papierze zeznania. Szczególnie wiele powodów do wysyłania takich wezwań może pojawić się właśnie od połowy lutego do początku maja, gdy rozliczamy PIT za poprzedni rok.

Wezwanie z urzędu skarbowego. Powiadomienie nie tylko listowne

Wbrew pozorom wezwanie z urzędu skarbowego wcale nie musi być dostarczone do nas pocztą. Ordynacja podatkowa dopuszcza bowiem, że urząd skarbowy może zadzwonić do podatnika i wezwać go telefonicznie

"W sprawach uzasadnionych ważnym interesem adresata lub gdy stan sprawy tego wymaga, wezwania można dokonać telegraficznie lub telefonicznie albo przy użyciu innych środków łączności" - czytamy w Ordynacji podatkowej.

W ramach wezwania, niezależnie od jego formy, urząd skarbowy zobowiązany jest wskazać nie tylko miejsce i czas stawienia się, ale także kary, jakie czekają za niedostosowanie się do wezwania. Co ciekawe, podatnik nie ma obowiązku stawienia się w miejscu, które znajduje się poza województwem jego zamieszkania.

Urząd skarbowy może naliczyć karę porządkową

Jeśli podatnik będzie opierał się wezwaniu z urzędu skarbowego bez wyraźnego powodu lub bezzasadnie odmówi składnia wyjaśnień, może zostać ukarany karą porządkową w wysokości 3300 zł. 

Termin stawienia się w urzędzie skarbowym może zostać przesunięty, jeśli podatnik nie może pojawić się w związku z chorobą, niepełnosprawnością lub z innej ważnej przyczyny. Co ciekawe, istnieje nawet taka możliwość, żeby to przedstawiciel organu podatkowego przybył do miejsce zamieszkania wzywanego podatnika, co oczywiście wcześniej jest uzgadniane z osobą objętą wezwaniem.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Urząd skarbowy | fiskus | wezwanie | Podatnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »