Reklama

Wpływ 50 proc.odliczenia VAT na amortyzację samochodu osobowego - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów

W poprzednim numerze Biuletynu Informacyjnego, w opracowaniu pt. "Zmiany w VAT a podatki dochodowe przy wykorzystaniu samochodów osobowych" wyraziliśmy pogląd, że wprowadzone od 1 kwietnia 2014 r. zmiany w rozliczaniu VAT od wydatków dotyczących samochodów osobowych pozostają bez wpływu na rozliczanie kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu.

W poprzednim numerze Biuletynu Informacyjnego, w opracowaniu pt. "Zmiany w VAT a podatki dochodowe przy wykorzystaniu samochodów osobowych" wyraziliśmy pogląd, że wprowadzone od 1 kwietnia 2014 r. zmiany w rozliczaniu VAT od wydatków dotyczących samochodów osobowych pozostają bez wpływu na rozliczanie kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu.

O potwierdzenie wyrażonego poglądu zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów z następującym pytaniem: Czy zmiany wprowadzone od 1 kwietnia br. do ustawy o VAT mają wpływ na sposób rozliczenia wydatków na samochody osobowe stanowiące środki trwałe w firmie? Czy samochody takie mogą być amortyzowane, czy VAT niepodlegający odliczeniu stanowi koszt uzyskania przychodów?

W odpowiedzi Ministerstwo Finansów udzieliło następujących wyjaśnień:

"na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy PIT) oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawy CIT), obowiązuje generalna zasada wyrażona w art. 22 ust. 1 ustawy PIT oraz art. 15 ust. 1 ustawy CIT. Przepisy te ustanawiają ogólną definicję kosztów uzyskania przychodów, w myśl której, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów niestanowiących kosztów podatkowych, wymienionych w art. 23 ustawy PIT (art. 16 ustawy CIT). Warunku tego nie spełniają wydatki związane z używaniem samochodu osobowego na cele prywatne.

Reklama

Jeżeli samochód jest środkiem trwałym w rozumieniu art. 22a ustawy PIT, art. 16a ustawy CIT (tj. m.in. stanowi własność, współwłasność podatnika i jest wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej), podatnik ma prawo, po wprowadzeniu go do ewidencji środków trwałych, dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Dla ustalenia wartości początkowej nabytego środka trwałego, w tym samochodu osobowego, cenę nabycia pomniejsza się o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług (art. 22g ust. 3 ustawy PIT, art. 16g ust. 3 ustawy CIT). W konsekwencji podatek VAT, który nie został odliczony, podwyższa wartość początkową środka trwałego. W tym przypadku do kosztów uzyskania przychodów zaliczane są odpisy amortyzacyjne od tak ustalonej wartości początkowej środka trwałego (podkreśl. red.) z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z przepisów ww. ustaw (np. art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy PIT; art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT). (…)"

Jak można wnioskować z udzielonej odpowiedzi, Ministerstwo Finansów potwierdziło, iż zmiany wynikające z nowelizacji przepisów o VAT pozostają bez wpływu na rozliczenie podatku dochodowego, w tym amortyzację samochodu osobowego stanowiącego środek trwały.

W przypadku nabycia samochodu osobowego nieodliczony VAT naliczony, na ogólnych zasadach, zwiększa jego wartość początkową, która stanowi podstawę jego amortyzacji zaliczanej do kosztów uzyskania przychodów z uwzględnieniem jedynie ograniczenia dotyczącego wartości przekraczającej 20.000 euro.

W odpowiedzi Ministerstwo Finansów nie odniosło się jednak do sposobu kwalifikacji nieodliczonej 50% części VAT dotyczącej innych wydatków niż nabycie środka trwałego.

Naszym zdaniem, VAT taki w części niepodlegającej odliczeniu należy zaliczać do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o PDOP (art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o PDOF), czyli jako VAT naliczony, który zgodnie z przepisami o podatku o towarów i usług nie obniża kwoty VAT należnego ani nie podlega zwrotowi. Oczywiście pod warunkiem, że wydatek spełnia wymogi uznania go za koszt uzyskania przychodu, czyli że został poniesiony na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.


Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 11 z dnia 2014-04-10

GOFIN podpowiada

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »