Wspólne rozliczanie małżonków w PIT. Na czym polega i jak obliczyć podatek?

Wspólne rozliczenie małżonków w wielu przypadkach daje możliwość obniżenia podatku dochodowego. Na czym polega ten rodzaj optymalizacji podatkowej i kiedy się opłaca? Do jakiej kwoty możliwe jest wspólne rozliczanie się małżonków w PIT za 2021 rok?

Początek roku to czas, w którym wiele osób przygotowuje się do rozliczenia z fiskusem. Zeznania podatkowe można składać od 15 lutego do 2 maja 2022 r. osobiście, online lub za pośrednictwem poczty.

Wspólne rozliczanie się małżonków. Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Możliwość wspólnego rozliczenia małżonków wynika z art. 6 ust. 2 ustawy o PIT. Dla wielu par jest to korzystne, ponieważ pozwala na obniżenie podatku dochodowego. Aby do tego doszło, konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków:

Reklama
  •  pozostawanie w danym roku rozliczeniowym w związku małżeńskim
  •  podleganie przez obojga małżonków obowiązkowi podatkowemu w Polsce
  • ·posiadanie wspólnoty majątkowej w roku, za który następuje rozliczenie

Dodatkowo, aby skorzystać z tej opcji, żaden z małżonków nie może podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych czy podatkiem liniowym. Wspólne rozliczenie możliwe jest jedynie w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych.

Jak wygląda wspólne rozliczenie małżonków?

Podatek wyliczany jest na podstawie sumy dochodów obojga partnerów, podzielonej na pół. Dzięki temu możliwe jest równomierne opodatkowanie każdej z osób oraz uniknięcie przeskoku na kolejny, wyższy próg skali podatkowej.

Jaki PIT do wspólnego rozliczenia małżonków?

W związku z tym, że możliwości wspólnego rozliczenia podlegają jedynie pary, których dochody opodatkowane są wg. skali podatkowej, jedynymi formularzami, na których można tego dokonać, są PIT-36 oraz PIT-37. Wybór konkretnego druku uzależniony jest od źródła pozyskiwania dochodów.


Warto pamiętać, że w przypadku wspólnego rozliczenia, formularz PIT może być wysłany przez jednego małżonka w imieniu obojga.

Wspólne rozliczenie małżonków a działalność gospodarcza

Wiele osób zastanawia się, czy przedsiębiorcy mogą skorzystać z tego rodzaju optymalizacji podatkowej. Jest to możliwe, pod warunkiem, że rozliczają się oni na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej.

Wspólne rozliczenie małżonków a brak dochodów

Możliwość skorzystania ze wspólnego rozliczenia mają również małżeństwa, w których jedna osoba nie pracuje, a tym samym nie może skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek. Wspólne rozliczenie pozwoli na obniżenie zarobków, a tym samym zmniejszenie kwoty podatku dochodowego.

Kiedy wspólne rozliczenie się opłaca?

Każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpatrzenia, wspólne rozliczenie małżonków jest jednak szczególnie korzystne w sytuacji, gdy jedna z osób nie posiada żadnych dochodów lub są one na tyle niskie, że nie przekraczają pierwszego progu podatkowego oraz gdy jeden z małżonków osiąga znacząco wyższe dochody od drugiego, przekraczając przy tym drugi próg podatkowy.

Przy podziale zarobków na pół, każdy z nich odprowadzi podatek dochodowy na poziomie 17 proc.

Wspólne rozliczenie małżonków. Do kiedy złożyć PIT?

Tak jak w przypadku składania formularzy PIT-36 i PIT-37 indywidualnie, również rozliczając się ze współmałżonkiem, należy zrobić to najpóźniej do 2 maja 2022 r.

Czytaj także:

Polski Ład. Pielęgniarki i położne tracą

Niemcy. Przygraniczne stacje paliw proszą o pomoc

Zobacz również:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »