Wspólne rozliczenie małżonków nie jest możliwe w ramach korekty

Korekta rocznego zeznania PIT umożliwia uwzględnienie rachunków - uprawniających do ulgi rehabilitacyjnej czy internetowej - znalezionych już po 30 kwietnia. Po tym terminie nie mogą jednak rozliczyć się wspólnie małżonkowie lub rodzice wychowujący samotnie dziecko, którzy wcześniej złożyli zeznania obejmujące tylko ich indywidualny dochód.

Jeśli podczas wiosennych porządków okaże się, że znaleźliśmy nieuwzględnione w rocznym zeznaniu PIT informację o dochodzie lub rachunki za 2012 r. (uprawniające np. do ulgi internetowej czy rehabilitacyjnej), możemy ponownie złożyć roczną deklarację PIT, z naniesionymi zmianami. Korektę rocznego zeznania można złożyć w ciągu 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Tym samym w przypadku deklaracji za 2012 r. korekta jest możliwa do końca 2018 roku. Wyjątkiem jest korekta, której przyczyną jest chęć przekazania 1% naszego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeśli do 30 kwietnia nie wskazaliśmy, komu przekazać wspomniany 1%, możemy to jeszcze skorygować w rocznej deklaracji, ale tylko pod warunkiem, że trafi ona do urzędu skarbowego w ciągu miesiąca od ostatecznego terminu rocznego rozliczenia z fiskusem, czyli w tym roku do 30 maja.

Wspólne rozliczenie za pomocą korekty nie jest możliwe

Gdy małżonkowie złożyli do 30 kwietnia dwa odrębne zeznania podatkowe, ale teraz uznali, że jednak chcieliby rozliczyć się z fiskusem wspólnie, nie mogą już tego uczynić za pomocą korekty zeznania. Zmiana decyzji w tej sprawie była bowiem możliwa tylko do końca kwietnia. Natomiast w sytuacji, gdy we wspólnie złożonym zeznaniu, które trafiło do urzędu skarbowego do 30 kwietnia, małżeństwo już po tej dacie zorientuje się, że na przykład popełniło błąd - małżonkowie mogą złożyć korektę, by go poprawić.

W podobnej sytuacji będą rodzice, którzy nie rozliczyli się z samotnie wychowywanym dzieckiem, choć mieli takie prawo, a po 30 kwietnia jednak uznali, że chcieliby skorzystać z tej preferencji podatkowej. Tak jak w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków - wspólne rozliczenie z dzieckiem za pomocą korekty było możliwe tylko do 30 kwietnia.

Tradycyjnie lub elektronicznie

Z racji tego, że korekta jest de facto ponownym złożeniem tego samego rodzaju zeznania, musimy dokonać jej na takim samym formularzu. Jeśli więc składaliśmy na przykład PIT-36, musimy złożyć ponownie ten sam druk, obowiązujący w tym roku, za który korygowane jest zeznanie. Korektę deklaracji można złożyć zarówno w tradycyjny sposób (osobiście w urzędzie lub listem poleconym), jak i elektronicznie. Tego drugiego sposobu można także użyć w sytuacji, gdy pierwotnie składaliśmy papierowy PIT (i odwrotnie - możliwe jest złożenie papierowej korekty, gdy wcześniej składaliśmy PIT elektronicznie). Jeśli jednak nie mamy podpisu elektronicznego, przez internet można skorygować tylko deklaracje, które w danym roku można było złożyć online. Tym samym w przypadku zeznań składanych za 2012 r. dotyczy to formularzy: PIT-36, PT-36L, PIT-37, PIT-38 czy PIT-39. Jeśli jednak chcielibyśmy skorygować deklarację za 2008 r., w formie elektronicznej możemy to zrobić tylko w przypadku formularza PIT-37 (patrz ramka poniżej). Należy także pamiętać, że począwszy od zeznań za 2011 r. podatnicy używają na zeznaniu albo numeru PESEL (zwykłe osoby fizyczne) albo NIP (przedsiębiorcy). Jeśli więc składamy korektę zeznania PIT-36L (za rok, w którym prowadziliśmy działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo), uwzględniamy w niej numer NIP, nawet jeśli obecnie nie prowadzimy już działalności gospodarczej.

Składając korektę należy pamiętać, że w rubryce "Miejsce i cel złożenia zeznania" należy koniecznie zaznaczyć kwadracik "korekta zeznania", a do samego formularza dołączyć pisemne wyjaśnienie, dlaczego dokonujemy korekty (w przypadku korekty elektronicznej składamy wyjaśnienie na dołączanym automatycznie do korygowanego zeznania załączniku ORD-ZU). Korekty nie można złożyć w trakcie postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej (w zakresie objętym postępowaniem lub kontrolą).

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: korekta zeznania podatkowego | podatki 2012 | małżeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »