Reklama

Za pół roku te produkty znacznie podrożeją

Rodzice najmłodszych pociech muszą mieć świadomość, że od 1.1.2012 r. koszt ich wychowania niestety wzrośnie. Od tego terminu zostanie bowiem podwyższona stawka podatku VAT na ubranka i dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz na buciki dziecięce.

Obecna wysokość opodatkowania ww. produktów podatkiem VAT wynosi 8 %. Od nowego roku opodatkowanie to będzie się kształtowało na poziomie 23 proc. Jest to znaczna różnica. Ubranko dla malucha, które obecnie kosztuje 50 zł netto w ostatecznym rozrachunku dla rodzica oznacza koszt 54 zł (podatek VAT wynosi 4 zł).

Po nowym roku za to samo ubranko należało będzie zapłacić 61,50 zł (50 zł netto + 11,50 zł podatku VAT). Nie można również być pewnym, że "przy okazji" zmiany stawki podatku sprzedawcy nie podwyższą lekko globalnie cen netto. Przecież i tak winowajca podwyższonej ceny jest już znany, a dzieci muszą być ubrane.

Reklama

Przy okazji warto zaznaczyć jedynie, że tym razem podwyżka cen to nie wina polskiego fiskusa ani rządu. Do podwyższenia stawki podatku VAT na odzież i buty dla dzieci jesteśmy Polska jest zobligowana wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, który w październiku 2010 r. orzekł, że polskie przepisy w ww. materii są niezgodne z prawem Wspólnotowym.

W całej Unii Europejskiej tego rodzaju produkty nie korzystają bowiem z preferencji podatkowej. W konsekwencji, Polska nie może stosować tzw. szkodliwej konkurencji. Obniżonej stawki podatku nie udało się zachować, mimo że przedstawiciele naszego kraju argumentowali, iż utrzymujemy ją ze względu na politykę rodzinną.

Co więcej, w przypadku gdy Polska nie dostosowała się do ww. wyroku, wówczas Komisja Europejska ma prawo zwrócić się do Trybunału o nałożenie kary pieniężnej do czasu usunięcia opisanej nieprawidłowości. Nasz ustawodawca i tak zaryzykował wprowadzając podwyżkę podatku VAT dopiero od stycznia 2012 r., a nie jak planowano wcześniej od lutego czy też lipca 2011. Podwyżka ta nastąpi bowiem dopiero po około półtora roku po wyroku.

Wprawdzie w Sejmie złożono propozycję, aby w związku ze wzrostem podatku VAT na ubranka wprowadzić ulgę dla rodziców, która polegałaby na jego zwrocie. Jednakże los tej propozycji jest na razie daleki od ostatecznego kształtu i realizacji. Jeszcze nie nabrał kształtu, który pozwoliłby prowadzić debaty sejmowe w tym zakresie.

Karolina Gierszewska, ekspert podatkowy ECDDP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »