Zmiany w opodatkowaniu garaży. Resort finansów chce ujednolicenia stawek

We wtorek w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu zamieszczono informacje na temat zmian w opodatkowaniu garaży wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych. Według założeń, do takich garaży zastosowanie miałaby stawka podatku od nieruchomości przewidziana dla budynków mieszkalnych. Przygotowaniem przepisów, które miałyby zostać przyjęte w III kw. 2024 r., zajmuje się resort finansów.

We wtorek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów została zamieszczona informacja o planowanej zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. Projektowana ustawa ma wprowadzić m.in. nową definicję pojęć budzących obecnie wiele wątpliwości interpretacyjnych - "budowla" i "budynek". 

MF zapowiada zmiany w opodatkowaniu garaży. Zapłacimy daninę jak za mieszkanie

Właściciele garaży w Polsce są zobowiązani do uiszczania podatku, którego wysokość zależy od wielu czynników, w tym m.in. od jego rodzaju czy powierzchni. Eksperci od dłuższego czasu podnoszą konieczność skonkretyzowania przepisów dotyczących opodatkowania garaży wielostanowiskowych znajdujących się w blokach mieszkalnych.  

Reklama

Obecnie obowiązujące przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych umożliwiają zróżnicowane opodatkowanie garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w zależności od wyodrębnienia lub niewyodrębnienia ich własności. 

- Opodatkowanie posiadającego księgę wieczystą miejsca garażowego w budynkach wielorodzinnych (np. blokach) stawką wyższą niż garażu przynależnego do lokalu mieszkalnego jest niezgodne z konstytucją - orzekł w październiku 2023 r. Trybunał Konstytucyjny, twierdząc, że ta zasada prowadzi do niesprawiedliwego traktowania podatników. Dążąc do zniwelowania tej niekonsekwencji, Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami podatku od garaży

"W celu ujednolicenia opodatkowania garaży wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych proponuje się uznać garaż wielostanowiskowy w budynku mieszkalnym za część mieszkalną takiego budynku" - czytamy w projekcie. Dodano, że "w efekcie tej zmiany do opodatkowania wyodrębnionego garażu wielostanowiskowego w budynku mieszkalnym będzie miała zastosowanie stawka podatku od nieruchomości przewidziana dla budynków mieszkalnych". 

Zmiana ta ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 r. Będzie się ona jednak wiązać z nowym obowiązkiem, który zostanie nałożony na współwłaścicieli takich garaży. "(...) konieczne jest, aby osoby fizyczne będące przed dniem wejścia w życie ustawy współwłaścicielami takiego lokalu, złożyły właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, w terminie do dnia 31 stycznia 2025 r. Złożenie takiej informacji umożliwi organom podatkowym pozyskanie danych dot. wielkości powierzchni do opodatkowania według stawki przewidzianej dla budynków mieszkalnych (...)" - czytamy w informacji na stronach KPRM. 

Nowa definicja pojęcia "budowla" i "budynek". Koniec z wątpliwościami interpretacyjnymi?

Wskazano również potrzebę wprowadzenia do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych autonomicznej definicji pojęcia "budowla" oraz "budynek". Celem proponowanych rozwiązań ma być wyeliminowanie obecnych wątpliwości dotyczących kwalifikacji pod względem podatkowym niektórych obiektów, takich jak silosy, zbiorniki czy elewatory, a także "doprecyzowanie zasady opodatkowania części obiektów kompleksowych (np. stacje paliw) i niejednorodnych (np. stadiony)". 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: podatek | garaż podziemny | Ministerstwo Finansów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »