Zmiany w podatku od spadku i darowizn. Będzie wyższa kwota wolna

Kwota wolna od podatku od spadków i darowizn będzie wyższa. Zmiana jest związana z rosnącą inflacją i została przewidziana w projekcie rozporządzenia opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Podwyższenie kwoty zwolnionej z podatku od spadków i darowizn, w związku ze wzrostem cen towarów nieżywnościowych, przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany w poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Chodzi o projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem oraz skal podatkowych, według których oblicza się ten podatek.

Czytaj również: Podatek od darowizny 2022. Kto go musi zapłacić, a kto jest zwolniony?

Reklama

O ile wzrośnie kwota wolna od podatku w przypadku darowizn?

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, w przypadku wzrostu cen towarów nieżywnościowych trwałego użytku o ponad 6 proc., minister finansów podwyższa kwoty wolne od podatku w stopniu odpowiadającym wzrostowi tych cen. Wyjaśniono, że na podstawie ogłaszanych w okresie od I kwartału 2003 r. do II kwartału 2022 r. komunikatów prezesa GUS w sprawie wskaźnika cen towarów nieżywnościowych trwałego użytku ustalono, że w tym czasie ceny wzrosły o 8,27 proc.

W związku z tym, minister finansów zaproponował, że w przypadku darowizny od jednego darczyńcy kwota wolna od podatku wzrośnie do 10 tys. 434 zł, w przypadku darowizny od wielu darczyńców do 20 tys. 868 zł łącznie.

W uzasadnieniu poinformowano, że przepisy rozporządzenia wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, podwyższone kwoty zwolnione z podatku i niepodlegające opodatkowaniu oraz ustalone rozporządzeniem skale podatkowe będą miały zastosowanie do przypadków, w których obowiązek podatkowy powstał od dnia następującego po opublikowania rozporządzenia w Dzienniku Ustaw.

Ile wynosi podatek od darowizny 2022?

To, jaka będzie wysokość podatku, oraz czy w ogóle jest on konieczny, zależy od tego, kto wręcza darowiznę. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207) określa trzy grupy podatkowe:

  • I grupa podatkowa: małżonkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie;
  • II grupa podatkowa: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych;
  • III grupa podatkowa: wszyscy pozostali nabywcy.

W zależności od przynależności do konkretnej grupy wysokość podatku od darowizny waha się od 3 proc. do 20 proc. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przekazania darowizny obdarowanemu lub z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego.

Ile wynosiła kwota wolna przed proponowanymi zmianami?

Wysokość kwoty wolnej od podatku zależna jest od grupy podatkowej, w której znajduje się darczyńca. Przypomnijmy, że przed zmianami zaproponowanymi przez ministra finansów kwota wolna wynosiła:

  • w I grupie podatkowej - 9637 zł;
  • w II grupie podatkowej - 7276 zł;
  • w III grupie podatkowej - 4902 zł.
INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »