Reklama

Podatek od darowizny 2022. Kto go musi zapłacić, a kto jest zwolniony?

Darowizna, podobnie jak spadek, jest objęta obowiązkowym podatkiem. Otrzymanie mieszkania, pieniędzy lub wartościowych przedmiotów często wiąże się z koniecznością rozliczenia się z urzędem skarbowym. W polskim prawie istnieją jednak wyjątki, które zwalniają z tego obowiązku. Kto musi zapłacić podatek od darowizny? Kiedy nie trzeba tego robić i o czym należy pamiętać?

Co to jest darowizna?

Darowizna jest umową mającą na celu nieodpłatne przekazanie obdarowanemu jakiejś części majątku darczyńcy. Potwierdza to art. 888 kodeksu cywilnego, z której wynika, że przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku.

Przedmiotem umowy darowizny może być wszystko, co charakteryzuje się wartością: 

  • biżuteria, 
  • dom, 
  • samochód 
  • prawo majątkowe (użytkowanie wieczyste, prawa autorskie czy znaki towarowe).

Darczyńcą może zostać zarówno osoba fizyczna, jak i prawna, czyli na przykład firma. Z kolei przyjąć darowiznę może każda osoba fizyczna, a także organizacja pozarządowa - w tym fundacja i stowarzyszenie. Przepisy nie przewidują żadnych ograniczeń w zakresie zawierania umowy darowizny.

Reklama

Ile wynosi podatek od darowizny 2022?

To, jaka będzie wysokość podatku, oraz czy w ogóle jest on konieczny, zależy od tego, kto wręcza darowiznę. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207) określa trzy grupy podatkowe:

  • I grupa podatkowa: małżonkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie;
  • II grupa podatkowa: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych;
  • III grupa podatkowa: wszyscy pozostali nabywcy.

W zależności od przynależności do konkretnej grupy wysokość podatku od darowizny waha się od 3 proc. do 20 proc. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przekazania darowizny obdarowanemu lub z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego.

Kto musi zapłacić podatek od darowizny 2022?

Kluczowe znaczenie w kontekście obowiązku zapłacenia podatku od darowizn odgrywa kwota wolna od podatku. Jej wysokość jest uzależniona od grupy podatkowej, w której znajduje się darczyńca:

  • w I grupie podatkowej kwota wolna wynosi 9637 zł;
  • w II grupie podatkowej kwota wolna wynosi 7276 zł;
  • w III grupie podatkowej kwota wolna wynosi 4902 zł.

Do zapłacenia podatku od spadku zobowiązane są osoby, które nabyły majątek o wartości wyższej niż kwota wolna od podatku dla darowizn. Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną.

Dla I grupy podatek od darowizny wynosi:

  • dla kwoty do 10278 zł - 3%;
  • w przedziale od 10278 zł do 20556 zł - 308,30 zł i 5% nadwyżki ponad 10278 zł;
  • przy kwocie powyżej 20556 zł - 822,20 zł i 7% nadwyżki ponad 20556 zł.

Dla II grupy podatek od darowizny wynosi:

  • dla kwoty do 10278 zł - 7%;
  • w przedziale od 10278 zł do 20556 zł - 719,50 zł i 9% nadwyżki ponad 10278 zł;
  • przy kwocie powyżej 20556 zł - 1644,50 zł i 12% nadwyżki ponad 20556 zł.

Dla III grupy podatek od darowizny wynosi:

  • dla kwot do 10278 zł - 12%;
  • w przedziale od 10278 zł do 20556 zł - 1233,40 zł i 16% nadwyżki ponad 10278 zł;
  • przy kwocie powyżej 20556 zł - 2877,90 zł i 20% nadwyżki ponad 20556 zł.

Kto jest zwolniony z podatku od darowizny 2022?

W Polsce obowiązują również wyjątkowe zwolnienia z podatku od darowizny. Przykładem jest darowizna w najbliższej rodzinie

Jako najbliższą rodzinę w świetle prawa rozumie się: 

  • małżonka, 
  • dzieci, 
  • wnuków, 
  • prawnuków, 
  • rodziców, 
  • dziadków, 
  • pradziadków, 
  • pasierba, 
  • rodzeństwo, 
  • ojczyma lub macochy. 

Nawet jeśli kwota darowizny przekroczy kwotę wolną, można skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

Warunkiem zwolnienia z podatku od darowizny jest terminowe zawiadomienie właściwego urzędu skarbowego o otrzymaniu darowizny. Należy to zrobić w terminie sześciu miesięcy od powstania obowiązku podatkowego. Fakt ten należy zgłosić na specjalnym formularzu SD-Z2

Formularz SD-Z2 jest dostępny do pobrania ze strony podatki.gov.pl.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »