Zwrot podatku przy budowie i remoncie? "Skuteczny i sprawiedliwy mechanizm"

"Zadyszka" na rynku budowlanym (mniej rozpoczętych budów i lokali oddanych do użytkowania) skłoniła 41 organizacji do sporządzenia apelu skierowanego do premiera polskiego rządu. Sygnatariusze chcą wprowadzenia zachęt podatkowych dla budujących i remontujących.

"Prostym, skutecznym i sprawiedliwym społecznie mechanizmem byłby zwrot części podatku VAT zawartego w cenie wyrobów budowlanych przeznaczonych na budowę lub remont własnego domu bądź mieszkania" - twierdzą autorzy apelu skierowanego do premiera przez branżowe organizacje i publikowanego przez Konfederację Lewiatan.

"Zadyszka" w budownictwie pogarsza sytuację na rynku mieszkań i domów

Sygnatariusze apelu zwracają uwagę na potrzebę podjęcia szybkich działań na rzecz poprawy sytuacji na rynku budowlanym. "Jest ona szczególnie istotna w kontekście polityki mieszkaniowej. Dostępne dane jednoznacznie wskazują na spadek aktywności inwestycyjnej w mieszkalnictwie, co ma bezpośredni wpływ na kondycję całego sektora budowlanego" - czytamy w komunikacie Lewiatana.

Reklama

Lewiatan przytacza dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że w 2023 r. wydano 241 tys. pozwoleń na budowę mieszkań (o 57 tys. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego spadek o 19 proc.). Liczba nowych mieszkań, których budowę rozpoczęto również jest mniejsza niż przed rokiem i wyniosła 189 tys. (o 11 tys. mniej niż w 2022 r.). Natomiast liczba mieszkań oddanych do użytkowania w ubiegłym roku wyniosła 220 tys. - mniej o prawie 8 proc. niż w roku 2022.

Z danych GUS wynika też, że w 2023 r. inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę niespełna 70 tys. domów jednorodzinnych, co przełożyło się na mniej niż 2 domy na 1000 mieszkańców. Jest to wynik o 34 proc. gorszy niż w rekordowym 2021 r.

Jak zachęcić do remontów i budowy nowych lokali? Lewiatan apeluje

"Aby szybko zwiększyć liczbę dostępnych pod względem kosztowym mieszkań i jednocześnie poprawić warunki życia Polaków konieczne jest wsparcie remontów istniejących zasobów budowlanych, budownictwa indywidualnego oraz przywracanie do użytkowania pustostanów" - czytamy w apelu 41 organizacji zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan.

Organizacje pracodawców zwracają uwagę, że efekt ten można osiągnąć przez zachęty podatkowe dla obywateli, którzy zdecydują się na remont bądź budowę własnego lokum.

Zwrot części VAT - skuteczne i sprawiedliwe rozwiązanie

"Prostym, skutecznym i sprawiedliwym społecznie mechanizmem byłby zwrot części podatku VAT zawartego w cenie wyrobów budowlanych przeznaczonych na budowę lub remont własnego domu bądź mieszkania" - czytamy w apelu skierowanym do premiera.

Apel podpisała większość organizacji branżowych reprezentujących środowisko budowlane - informuje Konfederacja Lewiatan.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | VAT | zwrot VAT | ulgi podatkowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »