Zniszczenie karty do głosowania. Prawo uznaje to za przestępstwo
Wybory prezydenckie 2025 budzą wiele emocji - zwłaszcza przed drugą turą, która już w najbliższą niedzielę 1 czerwca. Jednak nawet w chwili protestu warto zachować rozsądek. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) wielokrotnie przypominała, że podczas głosowania pewne zachowania są niedozwolone. Jednym z nich jest zniszczenie karty do głosowania. Z Kodeksu karnego jasno wynika, że grozi za to surowa kara.
Druga tura wyborów prezydenckich 2025 odbędzie się w niedzielę 1 czerwca. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7:00 do 21:00. Wyborcy wyłonią spośród dwóch kandydatów - Rafała Trzaskowskiego, kandydata Koalicji Obywatelskiej (KO) i Karola Nawrockiego popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS) - przyszłego prezydenta Polski.
Przeczytaj także: Wiadomo, ile będą kosztować wybory prezydenckie. Padły kwoty
Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich wyborcy otrzymają jedną kartę do głosowania w formacie A5 z dwoma nazwiskami kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę głosów w pierwszej turze. Choć nie każdy wyborca musi identyfikować się z którymkolwiek z nich, warto przemyśleć formę ewentualnego protestu. Niektóre działania, takie jak celowe zniszczenie karty, mogą bowiem skutkować odpowiedzialnością prawną.
W przypadku kiedy członkowie komisji wyborczej zobaczą, że wyborca podarł kartę, mają obowiązek zgłosić takie zdarzenie i przekazać dane sprawcy organom ścigania. W poprzednich latach dochodziło do przypadków, że w lokalach do głosowania niszczono materiały wyborcze, przez co policja - w związku z zawiadomieniami o popełnieniu przestępstwa - musiała interweniować.
Za niszczenie materiałów wyborczych grożą surowe kary. Wszystko dlatego, że zgodnie z art. 248 punkt 3 Kodeksu karnego zniszczenie karty do głosowania jest uznawane za przestępstwo.
Przeczytaj także: Wybory prezydenckie 2025. Nie potrzeba dowodu osobistego, wystarczy już tylko aplikacja
Przepisy wyraźnie wskazują, że kto w związku z wyborami na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej niszczy, uszkadza, ukrywa, przerabia lub podrabia protokoły lub inne dokumenty wyborcze bądź też referendalne, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.