KNF ostrzega - czarna lista pęcznieje!
Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że w dniu dzisiejszym na listę "ostrzeżenia publiczne" zostały wpisane dwa nowe podmioty: Mizar Profit i Alkor Trade.
Spółka Alkor Trade podaje, że prowadzi działalność inwestycyjną na rynkach kapitałowych w Polsce i na świecie. "Bierzemy udział w ofertach pierwotnych na GPW i NewConnect. Interesuje nas zakup udziałów w firmach będących poza rynkiem publicznym. Pomagamy w rozwoju ciekawych przedsięwzięć w roli Anioła Biznesu. Aktywnie działamy na rynku instrumentów pochodnych" - informuje spółka.
Prezes Alkor Trade Robert Krassowski poinformował PAP w przesłanym stanowisku, że KNF nie kontaktowała się ze spółką, aby uzyskać wyjaśnienia. "Dlatego chcemy jednoznacznie stwierdzić, że nigdy nie przyjmowaliśmy i nie przyjmujemy wkładów pieniężnych w celu obciążenia ich ryzykiem" - napisał prezes Alkor Trade. Zapewnił, że w każdej chwili może udostępnić wszystkie wyciągi bankowe i przepływy pieniężne z banku, w którym firma ma rachunek.
Według Krassowskiego w dokumentach tych nie ma choćby małego śladu, że ktokolwiek powierzył spółce jakiekolwiek środki. Zdaniem prezesa Alkor Trade jedyne środki, które są wystawiane na ryzyko, to pieniądze wspólników spółki, co nie jest zakazane prawem.
"Decyzja KNF jest nie tylko krzywdząca, ale najzwyczajniej mija się z prawdą. Rozumiemy aktualną atmosferę wokół parabanków, ale nie możemy doprowadzić do sytuacji, że bez jakiejkolwiek próby nawiązania kontaktu firma na takiej liście jest umieszczona" - ocenił szef spółki.
Czytaj raport specjalny serwisu Biznes INTERIA.PL "Amber Gold - koniec złotych zysków"
Natomiast Mizar Profit informuje na stronie internetowej, że jest marką handlową niebędącą bankiem, której właścicielem jest międzynarodowa grupa finansowa. Przedmiotem działalności Mizar Profit jest "bankowość inwestycyjna (rozumiana jako pośrednictwo i doradztwo w transakcjach udziałami, akcjami, certyfikatami i obligacjami, obsługa przejęć i przekształceń oraz zawieranie transakcji na rachunek własny - bez działalności brokerskiej".
W ofercie Mizar Profit jest kontrakt rentierski, który - jak zapewnia firma - umożliwia pewny zysk w wysokości 16,6 proc. w skali roku.
Komisja Nadzoru Finansowego złożyła do prokuratur doniesienia w sprawie kilkunastu - poza Amber Gold - parabanków, które przyjmują depozyty od swoich klientów - poinformowała w poniedziałek PAP Katarzyna Mazurkiewicz z biura prasowego KNF.
Aktualna lista "ostrzeżeń publicznych" Komisji Nadzoru Finansowego:
Oprócz Amber Gold na liście podmiotów, które prowadzą działalność bankową bez zezwolenia Komisji jest jeszcze 18 podmiotów. W stosunku do wszystkich - z wyjątkiem firmy, która ma siedzibę w Panamie - Komisja złożyła (w latach 2008-2012) doniesienia do prokuratur o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
- Należy pamiętać, iż KNF pozbawiona jest jakiegokolwiek instrumentu nadzorczego w stosunku do podmiotów działających bez zezwolenia, w szczególności nie może przeprowadzać w nich kontroli. Co więcej środki finansowe powierzone takim podmiotom nie podlegają ochronie np. Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, co ma miejsce w przypadku instytucji bankowych czy też systemu rekompensat w przypadku domów maklerskich - przypomniała Mazurkiewicz.
Dodała, że jedyną rzeczą, którą KNF może zrobić w przypadku podejrzenia łamania przepisów przez podmiot działający bez zezwolenia, jest skierowanie do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. - W większości przypadków wpis podmiotu do rejestru ostrzeżeń publicznych jest równoznaczny z wysłaniem przez nas takiego zawiadomienia - podkreśliła Mazurkiewicz.
Wśród podmiotów, które KNF podejrzewa o przyjmowanie depozytów bez zezwolenia jest (poza Amber Gold): Finroyal FRL Capital Limited (zawiadomienie w tej sprawie KNF złożyła do Prokuratury Rejonowej Warszawa Wola w styczniu 2008 r.), Flexworld Inc. (zawiadomienie trafiło w lutym 2008 r. do Komendy Wojewódzkiej w Gorzowie Wielkopolskim i Głównego Inspektora Informacji Finansowej), a także Weksel Bank Aida System z siedzibą w Konstantynowie Łódzkim (w sierpniu 2009 r. KNF zwróciła się w tej sprawie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie).
Na liście są też GoGo20 Poland (w lutym 2010 r. zawiadomienie trafiło do Komendy Głównej Policji), spółka DOBRALOKATA (w kwietniu 2010 r. KNF wysłała doniesienie do Prokuratury Rejonowej we Wrocławiu Psie-Pole), Pozabankowe Centrum Finansowe (sprawa trafiła w październiku 2010 r. do Prokuratury Okręgowej w Warszawie), a także P.H.U. PROMOTOR (o jej działalności w grudniu 2010 r. Komisja powiadomiła Prokuraturę Rejonową Wrocław Krzyki-Zachód).
Ponadto KNF wysłała zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez: Care&Cash z Wrocławia, KASOMAT.PL z Wrocławia, Lex-Security z Mysłowic, Centrum Inwestycyjno-Oddłużeniowe ze Stargardu Szczecińskiego, Socket Resources GmbH reprezentowanej w Polsce przez Marka Jachowicza, IPI CAPITAL z Warszawy, spółkę NOVA NEW z Katowic.
Poza tym na liście firm podejrzanych o działalność parabankową jest Perfect Money Finance Corp. z siedzibą w Panamie. Mazurkiewicz poinformowała, że na stronie internetowej KNF - dzięki specjalnej wyszukiwarce - można sprawdzić, czy dany podmiot jest nadzorowany przez Komisję.