Z 5G wszyscy będziemy "smart"
Rozwój sieci światłowodowej i bezprzewodowej czwartej generacji (4G/LTE) stał się podstawą dla cyfryzacji gospodarki i społeczeństwa. Sieć piątej generacji (5G) nie tylko te trendy przyśpieszy, ale pozwoli również na powszechne wdrażanie inteligentnych rozwiązań, dzięki którym dom, firma, praca, zakupy, służba zdrowia, sport i kultura staną się rzeczywiście "smart".
Rewolucja dzięki sieci nowej generacji 5G zawiera się w jej kluczowych cechach, które znacząco przewyższają obecnie wykorzystywany standard 4G/LTE. Prędkość transmisji danych w 5G wzrośnie nawet do 20 Gb/s przy pobieraniu i do 10 Gb/s przy wysyłaniu, czyli będzie od 20x do 10x większa niż w przypadku dostępnej technologii 4G/LTE.
Jak pokazał ubiegły rok - szybkie łącze internetowe, w sytuacji przenoszenia wielu aktywności w przestrzeń wirtualną, jest kluczowe. Czym wyższa prędkość - tym większa wydajność i lepsza dostępność do e-rozwiązań wysokiej jakości, niezależnie czy mowa o streamingu filmów lub muzyki, zdalnych lekcjach, wideokonferencjach czy o korzystaniu z usług dla biznesu dostępnych w chmurze. Nie tylko w czasach COVID-19. Świat bowiem w wyniku pandemii nie zatrzymał się, m.in. dzięki e-rozwiązaniom, ale część przyzwyczajeń, również tych jak pracujemy i odpoczywamy, nie zniknie i będzie szeroko wykorzystywana po zniesieniu ograniczeń i lockdownów.
Korzyści z 5G z perspektywy indywidualnego użytkownika jest więcej. "Zadaniem 5G będzie integracja ogromnych ilości danych wraz ze wszechobecnym i wydajnym dostępem do infrastruktury sieciowej, celem udostępnienia społeczeństwu szeregu nowych usług i procesów cyfrowych będących wyznacznikiem cyfrowej rewolucji. Wykorzystanie łączności komórkowej za pośrednictwem technologii 5G, zamiast samodzielnej konfiguracji domowej sieci WLAN i mechanizmów firewall, pozwoli na usprawnienie działań użytkowników i lepiej zabezpieczy urządzenia" - piszą autorzy raportu "Strategia 5G dla Polski", przygotowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Niewykluczone, że już w niedalekiej przyszłości operator telekomunikacyjny będzie udostępniać dla każdego gospodarstwa domowego lub firmy tzw. slice 5G, czyli wyodrębnioną sieć "szytą na miarę" w odpowiedzi na zapotrzebowanie klienta (pożądaną prędkość, liczbę urządzeń do podłączenia), co zwiększy bezpieczeństwo i pozwoli na bardziej adekwatne dostosowanie łącza do potrzeb, w tym również ze względu na ponoszone koszty.
Plus już dzisiaj deklaruje, że jego pierwsze prawdziwe 5G w Polsce (na paśmie 2600 MHz w technologii TDD) osiąga prędkość nawet 600 Mb/s. Operator na początku 2021 r. podał, że ma już ponad 1000 stacji bazowych 5G, dzięki czemu ponad 7 mln osób w Polsce zostało objętych zasięgiem sieci piątej generacji. Jeszcze w tym roku liczba ta zwiększy się według planów do ok. 11 mln. Co ważne nie są to tylko największe miasta, ale również niewielkie miejscowości.
Operator dynamicznie przy współpracy z Nokią i Ericssonem wdraża nowy standard sieci, czego efekty już widać - to szybszy, bardziej pojemny internet mobilny, czyli kluczowa sprawa z punktu widzenia użytkowników, zwłaszcza w czasach, które wymuszają wzrost ilości przesyłanych danych.
Ale znacznie większa prędkość internetu 5G jest ważna, m.in. przy wykorzystaniu analityki danych, chmury obliczeniowej, sztucznej inteligencji czy przy rozszerzonej lub wirtualnej rzeczywistości - czyli trendach, które w najbliższych latach będą tylko zyskiwać na znaczeniu. Biznes dzięki 5G zyska szybki dostęp do usług, które będą mu niezbędne w danym momencie.
"Nowe usługi i produkty, cyfryzacja i automatyzacja niemal wszystkich aspektów życia, powszechne wykorzystywanie AI (sztucznej inteligencji) i rozszerzonej oraz wirtualnej rzeczywistości - wszystko to będzie możliwe wyłącznie dzięki wyjątkowej szybkości transmisji i gigantycznej przepustowości, jaką gwarantuje 5G" - piszą z kolei autorzy raportu ZPP "Wdrożenie 5G w Polsce - perspektywy i szanse".
Jeśli na korzyści płynące z wyższej prędkości transferu danych łatwo wskazać już dzisiaj, to znacznie trudniej zrobić to w kontekście kolejnych niezwykle istotnych cech 5G: wyjątkowo niskich opóźnień (nawet 1 ms na styku stacja bazowa i serwer) i bardzo dużej przepustowości (nawet do 1 mln urządzeń na 1 km kwadr.).
W dużym uproszczeniu: jeśli wyższe prędkości są odpowiedzią na coraz wyższe oczekiwania użytkowników internetu mobilnego (klientów indywidualnych i biznesu) i nieprzerwanie rosnący ruch sieciowy generowany przez urządzenia mobilne, tak niższe opóźnienia i większa pojemność sieci doprowadzą do transformacji gospodarki w kierunku jej inteligentnej odsłony. I tutaj dokona się zmiana rewolucyjna. Ubrać ją można w pięć obszarów: smart home, smart factory, smart business, smart city i smart pubic governance. W przyszłości oznacza to zdalne zarządzanie produkcją w czasie rzeczywistym, e-zdrowie w każdym mieszkaniu, masowe rozwiązania chmurowe dla rozrywki i pracy, ale również dynamiczny rozwój Internetu rzeczy, dzięki któremu będzie możliwe lepsze zarządzanie zasobami i odpowiedź na zmieniające się warunki, tak z poziomu pojedynczego mieszkania/domu jak i całego miasta czy fabryki.
"Technologia 5G zostanie zastosowana w Inteligentnych Miastach poprzez wykorzystanie możliwości jakie daje eMBB i Mobile Edge Computing (MEC), co obniży koszty, poprawi jakość oraz niezawodność usług oraz wprowadzi nowe standardy dla Smart Cities" - dodają eksperci we wspomnianym wyżej raporcie "Strategia 5G dla Polski".
5G pozwoli lepiej i bardziej efektywnie zarządzać miastami. Smart City to koncepcja, która zakłada wykorzystanie technologii do zrównoważonego rozwoju aglomeracji, przy założeniu, że będą one dynamicznie rosnąć w najbliższych dziesięcioleciach, a tym samym mierzyć się z coraz większymi wyzwaniami w obszarze dostępności usług czy zapewnienia oczekiwanego poziomu życia. Ponownie chodzi o dane, które będą zbierane przez różnego rodzaju czujniki, np. o zdarzeniach, w tym o natężeniu ruchu, awariach w sieciach wodociągowych, stanie powietrza. Integracja systemów zarządzania ruchem, odpadami, oświetleniem - umożliwi lepsze planowanie i działanie miejskich usług użyteczności publicznej, w tym szybszą reakcję na zmieniające się okoliczności.
W skali o wiele mniejszej - podobnie będzie możliwe zarządzanie gospodarstwami domowymi. Gdy nikogo nie będzie w domu, automatycznie włączy się antywłamaniowy system bezpieczeństwa, ogrzewanie będzie inteligentnie zarządzane, odcięty zostanie gaz i woda, by ograniczyć np. ryzyko zalania. System inteligentnie będzie zarządzać oświetleniem, co przy rosnących cenach za energię, nie pozostanie bez znaczenia dla domowego budżetu.
Z raportu przygotowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne i PwC wynika, że w pierwszej kolejności wpływ 5G będzie widoczny w transporcie, usługach publicznych, służbie zdrowia, rolnictwie, energetyce, logistyce, górnictwie i produkcji. Z czasem również w edukacji czy sporcie.
5G jednak to nie tylko autonomiczne linie produkcyjne, e-zdrowie czy szybsze cyfrowe usługi publiczne. Korzyści ujęcia "smart" w obszarze miast, gospodarstw domowych czy miejsc pracy można rozpatrywać również z perspektywy ochrony środowiska. Mniejsze zanieczyszczenie i redukcja CO2, lepsze zarządzanie zasobami naturalnymi, mniej odpadów, niższa konsumpcja energii - to podstawowe korzyści środowiskowego, które w raporcie "Wpływ 5G. Tworzenie nowej wartości w przemyśle i społeczeństwie" wymienia Światowe Forum Ekonomiczne.
Z tych społecznych natomiast wskazuje na większy dostęp do informacji i edukacji, lepszą opiekę zdrowotną dzięki szybszemu, zdalnemu do niej dostępowi, w tym również dla osób starszych lub z niepełnosprawnościami.
wb
Tekst powstał w ramach cyklu "Biznes będzie 5G", którego partnerem jest Plus, lider technologii 5G