Ferie z Covid-19. Stan wyjątkowy i czynne stoki narciarskie w Słowacji
Na Słowacji, miejscu zimowego wypoczynku tysięcy polskich rodzin podczas zimowych ferii - mimo obowiązującego stanu wyjątkowego - działają stoki narciarskie, czynne są hotele i restauracje. Jednak korzystać z nich w sezonie zimowych w 2022 r. mogą jedynie zaszczepieni i ozdrowieńcy. Bez paszportu covidowego lub zaświadczenia o przechorowaniu Covid-19 nie można też wejść do kina, muzeum czy siłowni.
Na Słowacji wciąż obowiązuje stan wyjątkowy, a od 20.00 do 5.00 również godzina policyjna. Odwołano jednak lockdown. 11 grudnia otwarto sezon narciarski, a 25 - również hotele, gdzie czynne są restauracje i strefy wellness. Jednak ze stoków i zakwaterowania, np. podczas tegorocznych wyjazdów na ferie zimowe - mogą wyłącznie korzystać zaszczepieni i ozdrowieńcy, którzy dodatkowo okażą ujemny wynik testu na obecność Covid-19. W przypadku testu RT-PCR lub testu LAM, nie może być on starszy niż 72 godziny od wymazu. A w przypadku testu antygenowego - niż 48 godzin. Obowiązek nie dotyczy dzieci poniżej 6 lat.
Na Słowacji otwarto bary i restauracje. Posiłki można spożywać wyłącznie na siedząco, a przy jednym stole mogą siedzieć najwyżej 4 osoby lub goście dzielący jedno gospodarstwo domowe. Działające przy hotelach baseny i centra wellness są czynne tylko dla zakwaterowanych gości. Ich maksymalna pojemność wynosi 30 osób lub 1 osoba na 25 m2. W hotelowych centrach fitness może przebywać najwyżej 30 osób lub 1 osoba na 25 m2.
Wybierający się w góry muszą pamiętać, że Słowacki GOPR (Horska Zachranna Služba) za przeprowadzane akcje ratownicze pobiera opłaty. Obejmują one techniczną stronę akcji ratowniczej, czyli przybycie ratowników na miejsce wypadku, użycie skutera śnieżnego, samochodu lub helikoptera. Bezpłatna jest zaś pomoc medyczna. Koszty pomocy ponoszą także narciarze, jeżeli odnieśli obrażenia poza wyznaczonymi trasami. Koszty akcji poszukiwawczych i ratowniczych pokrywają tylko specjalistyczne ubezpieczenia, które obejmują turystykę górską, wspinaczkę i alpinizm.
Każdy, kto ukończył 12 lat i 2 miesiące, przed przekroczeniem słowackiej granicy jest zobowiązany do wypełnienia formularza. Można do niego dołączyć zaświadczenie pełnego szczepienia (Unijny Certyfikat Covid-19) Rejestracji należy dokonać przed każdym wjazdem na terytorium Słowacji, chyba że podróżni przyjęli pełen cykl szczepień i są zwolnieni z 14-dniowej kwarantanny. Wtedy formularz jest ważny przez 6 miesięcy.
Osoby niezaszczepione przechodzą na Słowacji 10-dniową kwarantannę. Zwolnieni z niej są podróżni posiadający zaświadczenie przyjęcia pełnego cyklu szczepienia na Covid-19. Dokument musi być wystawiony w języku angielskim, słowackim lub czeskim. Na Słowacji jest honorowany Unijny Certyfikat Covid. Jest on potrzebny nie tylko podczas przekraczania granicy. Bez tego dokumentu nie można wejść do obiektów kulturalnych, rekreacyjnych a także korzystać z transportu publicznego.
W samoizolacji nie muszą też przebywać na Słowacji ozdrowieńcy, którzy w terminie do 180 dni od chwili przechorowania Covid-19 przyjęli pierwszą dawkę szczepienia na Covid-19, pod warunkiem, że od jej podania minęło co najmniej 14 dni, ale nie więcej niż 12 miesięcy. Kwarantannie nie podlegają dzieci poniżej 12 lat, o ile rodzice lub opiekunowie, z którymi wjeżdżają na terytorium Słowacji, również jej nie podlegają. Ci, którzy nie spełniają wymienionych warunków, podlegają 10-dniowej kwarantannie w domu lub w hotelu kwarantannowych. Skraca ją negatywny wynik testu RT-PCR przeprowadzony nie wcześniej niż w piątym dniu odbywania kwarantanny. Samoizolacja nie obowiązuje mieszkańców UE przejeżdżających przez terytorium Słowacji tranzytem. Muszą jednak poruszać się bez zatrzymywania - wyjątkiem są stacje benzynowe - wyznaczonymi trasami przejazdu a na podróż mają do 8 godzin.
Ewa Wysocka
Czytaj także: Gdzie na narty w Polsce? 11 miejsc na ferie zimowe