Konto firmowe: Warto je mieć, gdy prowadzisz własny biznes

Dobrze dobrane konto firmowe może być solidnym wsparciem w codziennej działalności. Wszystko za sprawą usług dodatkowych, dzięki którym prowadzenie firmy staje się łatwiejsze.

Artykuł z ekspozycją partnera

Zacznijmy od podstawowego pytania: czy potrzebuję konta firmowego? W przypadku spółki cywilnej, jawnej, z ograniczoną odpowiedzialnością jest to konieczne - tu nie ma żadnych wątpliwości. Gdy jednak decydujemy się na prowadzenie biznesu w ramach jednoosobowej działalności, możemy używać także konta osobistego. Warto się jednak zastanowić, czy nie lepiej od razu postawić na konto firmowe?

Dlaczego warto mieć konto firmowe

Chociaż przepisy nie zobowiązują nas (w przypadku jednoosobowej działalności) do założenia konta firmowego, to praktyka pokazuje, że lepiej się na taki krok zdecydować. Dlaczego? Powodów jest kilka.

Reklama

Po pierwsze, pozwoli nam to uniknąć nieporozumień w kontakcie z urzędem skarbowym czy zakładem ubezpieczeń społecznych. Przejrzystość firmowych finansów przyda się także w przypadku ewentualnej kontroli lub pilnej potrzeby odszukania konkretnej płatności. Po drugie - to sposób by postawić wyraźną granicę między wydatkami firmowymi a prywatnymi, co pozwoli na lepsze zarządzanie nadwyżkami i planowanie inwestycji.

Po trzecie - budujemy relacje z naszym bankiem. I to wbrew pozorom nie jest drugorzędna sprawa. Banki starają się ze swoimi klientami tworzyć długoterminowe relacje. A to oznacza lepsze warunki kredytowe, promocje lub oferty specjalne dla aktywnych użytkowników konta.

Jak podaje Związek Banków Polskich - 2,2 mln małych i średnich firm w Polsce prowadzi swoje konta firmowe online.

Dobre konto dla biznesu, czyli jakie

Przy otwarciu konta firmowego możemy dostać bonus na start, a dodatkowo zyskiwać przy aktywnym korzystaniu np. z karty. To oczywiście miłe dodatki i chociaż dobrze je mieć, to nie one decydują o tym, czy dany rachunek biznesowy jest "skrojony" właśnie pod naszą firmę. Co w takim razie może być tym czynnikiem, że dane konto firmowe okaże się dla naszego biznesu strzałem w dziesiątkę?

Tu prostej odpowiedzi nie będzie, bo każdy przedsiębiorca jest inny i inaczej podchodzi do zarządzania swoją firmą. Dla jednych będzie to rozbudowana e-bankowość, dla innych aplikacja mobilna. W obu przypadkach będziemy w stanie zarządzać naszymi firmowymi finansami online, bez konieczności udawania się do oddziału za każdym razem, gdy będziemy musieli zlecić przelew czy wziąć kredyt na bieżące potrzeby. Oczywiście nie oznacza to, że w przypadku bardziej złożonych tematów nie będziemy mogli skorzystać z pomocy doradcy: czy to w placówce, czy telefonicznie lub wirtualnie. Dla innych to koszty, które wiążą się z użytkowaniem konta firmowego. Dla jeszcze innych - jego funkcjonalność i intuicyjność.

Niezależnie od tego, czy przedsiębiorca działa w produkcji, czy usługach, prowadzi mały sklep w niewielkiej miejscowości, czy firmę o aspiracjach eksportowych - każdy musi płacić podatki i dbać o odpowiednie rozliczanie przychodów i kosztów.

- W ramach konta bankowego możemy skorzystać z szeregu usług, które pomogą nam w codziennym prowadzeniu naszej działalności, tak byśmy nie musieli wszystkiego robić sami. Co mamy do wyboru? Np. elektroniczną księgowość. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą sami zajmować się podatkami, pilnować faktur i płatności, a zamiast tego skupić się na rozwoju biznesu - mówią przedstawiciele Santander Bank Polska.

Przy elektronicznej księgowości w ramach konta firmowego wszystkie istotne informacje są w jednym miejscu, a to oznacza, że przedsiębiorca nie musi wysyłać faktur do zewnętrznego biura rachunkowego, by ten rozliczyć się z urzędem skarbowym i wysłał np. JPK_VAT. Zminimalizowane jest też ryzyko zaginięcia czy zniszczenia faktury. W przypadku problemów z kontrahentem, przydać się może wsparcie w ramach windykacji, a gdy firmie zależy na płynności, ale nie chce zaciągać kredytów - faktoring.

To też inne usługi online, dzięki którym przedsiębiorca zaoszczędzi czas i pieniądze, a przy okazji zadba o środowisko, np. zmniejszając zużycie papieru, tuszu w drukarce i - pośrednio - energii w firmie. W tym pomagają np. elektroniczne umowy. Nie tylko skorzystamy z przygotowanych wzorców, ale też podpiszemy je cyfrowo i wyślemy do naszego partnera biznesowego, kontrahenta lub pracownika.

Tworzenie rozwiązań dla biznesu, oferowanych w ramach konta firmowego, które wykraczają poza prostą ofertę pożyczki to sposób na budowanie relacji na linii bank-klient. Santander Bank Polska podkreśla, że tego typu usługi dodatkowe - świadczone w ramach konta bankowego - cieszą się coraz większą popularnością.

Konto dopasowane do potrzeb

Konto w banku już dawno nie służy tylko do przelewów czy jako sposób, by podpiąć pod nie kartę debetową. Dzisiaj rachunek bankowy to znacznie więcej. Właśnie za sprawą dodatkowych usług online. Przedsiębiorca może z nich skorzystać, ale nie musi. Może dobierać je do swoich potrzeb, w zależności od tego, czego potrzebuje. I warto pamiętać, że w pakiecie w kontem firmowym często jest po prostu taniej.

Coraz więcej spraw, także tych firmowych, jesteśmy dzisiaj w stanie zrealizować online. Posiadanie konta w banku to sposób, by z finansami firmy być na bieżąco. Warto także przeanalizować ofertę pod względem świadczonych usług dla biznesu, także tych dodatkowych, które banki stale rozwijają. Może to być sposób na oszczędność czasu i uproszczenie wielu procesów, dzięki czemu będziemy mogli skupić się przede wszystkim na rozwoju naszej firmy.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »