Gwarancja Biznesmax: Zabezpieczenie kredytu i dopłata do oprocentowania
Korzystając z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego, firmy zwiększają szanse na pozyskanie finansowania bankowego na lepszych warunkach, a dodatkowo mogą jeszcze uzyskać dopłatę do oprocentowania kredytu - tym samym zmniejszą się koszty kredytu.
Gwarancje Biznesmax nie są rozwiązaniem nowym, ale na pewno innowacyjnym, łączącym w sobie gwarancję stanowiącą zabezpieczenie kredytu oraz dopłatę do oprocentowania kredytu. Część firm w Polsce mogło już z tego typu wsparcia skorzystać wcześniej. W czasach, gdy rodzime przedsiębiorstwa mierzą się z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19, program przeszedł istotną transformację, tak, by był nie tylko szerzej dostępny, ale również lepiej odpowiadał na potrzeby krajowych firm w czasach kryzysu.
Po pierwsze można objąć gwarancją, stanowiącą pomoc de minimis, kredyty obrotowe odnawialne, w tym kredyty odnawialne w rachunku bieżącym, jak również kredyt obrotowy nieodnawialny. Dotychczas gwarancje Biznesmax były dostępne tylko do kredytów związanych z inwestycjami. Po drugie, BGK zrezygnował z katalogu kosztów kwalifikowalnych i obowiązku przedkładania przez przedsiębiorcę planu projektu inwestycyjnego. To duże uproszczenie, które czyni ten produkt bardziej dostępnym dla przedsiębiorców. Aby jednak firma mogła skorzystać z kredytu z gwarancją Biznesmax, powinna realizować projekt innowacyjny i spełniać przynajmniej jedno z 17 kryteriów lub być efektywna ekologicznie i realizować projekt wpisujący się w jedną z 10 kategorii inwestycji, tj. w ciągu ostatnich pięciu lat wdrażać projekty zwiększające np. efektywność ekologiczną (jak rozwiązania gospodarki o obiegu zamkniętym) lub inwestować w odnawialne źródła energii, magazyny energii czy termomodernizację.
Gwarancja Biznesmax, podobnie jak pozostałe rozwiązania gwarancyjne BGK, zwiększa dostęp firm - w tym przypadku mikro-, małych i średnich - do finansowania zewnętrznego. Objęcie kredytu gwarancją ogranicza ryzyko po stronie kredytującego banku, dzięki czemu może on finansować firmy o krótkiej historii albo nieposiadające zabezpieczenia lub zaproponować lepsze warunki kredytowe: niższy koszt lub dłuższy okres. W czasach kryzysu, gdy wielu przedsiębiorców mierzy się z gospodarczymi skutkami pandemii, to nierzadko jedyny sposób na pozyskanie finansowania.
Gwarancją Biznesmax można objąć do 80 proc. kredytu, który może zostać udzielony nawet na okres 20 lat gdy jest powiązany z inwestycją (lub 39 miesięcy, w przypadku kredytów odnawialnych w rachunku bieżącym). Maksymalna kwota gwarancji to 2,5 mln euro. BGK nie pobierze żadnej prowizji za udzielenie gwarancji, a korzystanie z niej jest bezpłatne.
Co jednak wyróżnia gwarancję Biznesmax od innych rozwiązań BGK, to wbudowany mechanizm dopłat do oprocentowania zaciąganych kredytów. Przedsiębiorca dzięki niemu może odzyskać część odsetek, co oznacza, że całkowite koszty zobowiązania będą niższe.
Dopłata do oprocentowania kredytu może objąć okres nie dłuższy niż 3 lata, liczony od daty uruchomienia kredytu i może wynieść 15 proc. całkowitej kwoty wypłaconego kredytu lub przyznanego limitu kredytu. Mało tego, okres obowiązywania 5-proc. stawki rocznej dla wyliczenia dopłaty do oprocentowania kredytu został wydłużony do końca 2021 r. (przed zmianą był to koniec 2020 r.).
Systemem dopłat do odsetek objęte są również na kredyty odnawialne, nie tylko inwestycyjne. Trzeba pamiętać, że od 2022 r. stawka roczna do wyliczenia dopłaty do oprocentowania wynosić będzie 3,33 proc. Kwota dopłaty nie może być wyższa niż kwota odsetek zapłaconych przez przedsiębiorcę za okres objęty wnioskowaną dopłatą.
Pakiet pomocowy BGK obejmuje szereg produktów skierowanych tak do MŚP, jak i firm dużych. To łącznie 14 programów: poza gwarancyjnymi, również pożyczki płynnościowe, wsparcie dla dopiero planujących własny biznes (Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie) lub realizujących projekty innowacyjne (Kredyt na innowacje technologiczne).
Interia
Materiał powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego