„Koloryt rozmaitości. Sztuka ze zbiorów Banku Pekao S.A.” od 28 kwietnia w Pałacu Czapskich

Artur Nacht-Samborski, Jan Stanisławski, Franciszek Maśluszczak, Bożenna Biskupska, Wiesław Szamborski, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Tadeusz Dominik, Łukasz Korolkiewicz, Wiktor Korecki – to tylko kilku spośród wielu artystów i artystek, których prace od 28 kwietnia można podziwiać w ramach wystawy „Koloryt rozmaitości. Sztuka ze zbiorów Banku Pekao S.A.” w Pałacu Czapskich. Na wystawę, realizowaną przez Bank Pekao S.A. przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, wstęp jest bezpłatny.

Na zbiory Banku Pekao S.A. składa się ok. 1200 prac. To przede wszystkim autorzy polscy, obracający się w obszarze sztuk pięknych i użytkowych. Spośród eksponatów wyróżnić można XVII-wieczną srebrną szkatułkę na biżuterię, XVI-wieczną tapiserię Corneliusa de Ronde "Porwanie Heleny przez Parysa" czy projekty polichromii "Anioł" Jana Matejki oraz "Bratki" i "Orzeł" Stanisława Wyspiańskiego.

Bank Pekao S.A.: krótki rys historyczny

Idea, która przyświecała założycielom Bank Pekao S.A. (przed laty znanego pod innymi nazwami), była prosta: konsekwentne realizowanie strategii umiędzynarodowienia. Dość powiedzieć, iż po II wojnie światowej otwarto 25 placówek w takich krajach, jak Francja, Argentyna czy Stany Zjednoczone.

Reklama

Co więcej, już w latach 60. bank zakładał pierwsze w Polsce oprocentowane rachunki walutowe. Następnie, już po 1989 r., bank uruchomił pierwsze w powojennej Polsce biuro maklerskie, wprowadził na giełdę pierwsze prywatyzowane spółki, wydał pierwszą kartę kredytową czy wprowadził do użytku bankomat. Innymi słowy, przyczynił się do rozwoju raczkującego wówczas kapitalizmu.

Obecnie Bank Pekao S.A. coraz częściej angażuje się również w inicjatywy o charakterze kulturalnym - popularyzujące dobra dziedzictwa narodowego oraz podnoszące poziom świadomości sztuki. To m.in. działania wzbogacające zbiory narodowe, renowacja historycznych obiektów czy promocja różnego rodzaju projektów artystycznych. Jednym z licznych przykładów jest wystawa "Koloryt rozmaitości. Sztuka ze zbiorów Banku Pekao S.A." w Pałacu Czapskich.

Sztuka podziwiania sztuki

Na wystawie prezentowane są dzieła artystów i artystek, dla których trudno znaleźć jeden wspólny mianownik. Abstrakcje, pejzaże natury i miast, żywa metafora, hiperrealizm... Słowo "rozmaitości" w nazwie wystawy nie jest przypadkowe. Warto natomiast dodać, iż całość anonsuje Edward Dwurnik obrazem "Pałac Czapskich".

W jaki sposób oglądać bankowe zbory, tłumaczy kuratorka i autorka ekspozycji Magdalena Sołtys. - Po pierwsze, jak zawsze, kierując się własną wrażliwością. Po drugie, przyjąć, że prezentują one - poza pewną liczbą prac, które mówią same za siebie tu i teraz - historię potrzeb (estetycznych), gustów i mód konsumenckich - wyjaśnia Sołtys.

- Jednocześnie dają świadectwo praktyk w obszarze kultury instytucjonalnej - typu mecenatu, inwestycji fakultatywnych, realizacji celów wizerunkowych i prestiżowych, stosunku do otoczenia społecznego. Warto też przypomnieć, że w latach 1947-1955 urzędnikiem bankowym w Banco Polaco, argentyńskiej filii Banku Pekao, był wybitny pisarz Witold Gombrowicz - dodaje kuratorka i autorka ekspozycji.

Koloryt rozmaitości, mnóstwo artystów

Na wystawie "Koloryt rozmaitości. Sztuka ze zbiorów Banku Pekao S.A." prezentowane są prace takich artystów, jak: Bożenna Biskupska, Marian Czapla, Tadeusz Dominik, Edward Dwurnik, Julian Fałat, Stanisław Kamocki, Wiktor Korecki, Łukasz Korolkiewicz, Wojciech Kossak, Franciszek Maśluszczak, Eugeniusz Minciel, Henryk Musiałowicz, Artur Nacht-Samborski, Włodzimierz Nałęcz, Jerzy Nowosielski, Teresa Pągowska, Hanna Rudzka-Cybisowa, Jan Stanisławski, Wiesław Szamborski, Zygmunt Waliszewski, Urszula Wilk, Walenty Wróblewski oraz Jadwiga Żołyniak.

Kuratorką i autorką ekspozycji jest Magdalena Sołtys. Wystawę w Pałacu Czapskich przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 w Warszawie można odwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 12-19 w dniach 28 kwietnia - 11 czerwca 2023 r. Wstęp jest bezpłatny. W dzień otwarcia ekspozycji o godz. 18 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie.

Wystawa "Koloryt rozmaitości. Sztuka ze zbiorów Banku Pekao S.A." realizowana przez Bank Pekao S.A. przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »