Buzek: Oburzająco krótki czas pracy Sejmu nad zmianami w OFE
Były premier Jerzy Buzek (PO) skrytykował w środę w Brukseli tryb pracy nad projektem zmian w OFE. Według niego ustawa ma zostać uchwalona w ciągu trzech dni, a to "oburzająco" krótki czas.
W rozmowie z polskimi dziennikarzami Buzek zwrócił uwagę, że we wtorek odbyła się debata plenarna Sejmu nad rządowym projektem zmian w OFE, zaś "cała ustawa ma zostać uchwalona za dwa dni".
- Jestem przekonany, że trzy dni obrad polskiego Sejmu nad tak ważną, fundamentalną, systemową ustawą nie buduje zaufania ani do polskiego Sejmu, ani do stanowienia prawa, ani do polskiego państwa - powiedział były premier, za którego rządów wprowadzono obecny system emerytalny.
Podkreślił, że do projektu zgłoszono bardzo wiele zastrzeżeń; pod wspólnym listem podpisali się nawet związkowcy z Solidarności oraz pracodawcy z organizacji Lewiatan - wskazał.
- To dość symptomatyczne. Ta ustawa będzie decydowała o przyszłych emeryturach nas wszystkich, Polaków, będzie decydowała o polskiej gospodarce - dodał.
- Wydaje mi się, że tak krótkie obrady i uchwalenie tej ustawy w trzy dni jest oburzające - podkreślił.
Jak powiedział, sam zgłaszał zastrzeżenia do trybu prac nad reformą, także na etapie konsultacji społecznych, "bo wydawało się, że nie byłych wystarczające i nie słucha się głosu opinii" publicznej. - Ale miałem nadzieję, że w Sejmie będzie to wyglądało inaczej. Dlatego wyrażam głębokie zaniepokojenie tą sprawą - powiedział.
Buzek przyznał też, że mimo krytycznego stosunku do planowanej reformy OFE, nie rozważa rezygnacji ze startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. z listy PO.
- Wcale się nad tym nie zastanawiam. Jeśli takie będą decyzje Platformy Obywatelskiej - bo o liście kandydatów decyduje partia - to jestem absolutnie gotowy do kandydowania. To dla mnie bardzo dobre rozwiązanie polityczne i osobiste - powiedział były premier.
Rządowy projekt zmian w OFE zakłada przeniesienie obligacji Skarbu Państwa posiadanych przez Otwarte Fundusze Emerytalne do ZUS. Zgodnie z projektem OFE nie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Natomiast ubezpieczeni będący członkiem OFE będą decydować, czy chcą, aby ich składki były odprowadzane do OFE, czy na subkonto w ZUS. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. każdy członek OFE będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE.