Zamach na pieniądze w OFE

Limit inwestycji OFE w akcje do końca czerwca 2016 r.

Limit inwestycji funduszy emerytalnych w akcje na poziomie 75 proc. powinien obowiązywać od 4 lutego 2014 r. do 30 czerwca 2016 r. - wynika z opinii resortu finansów do proponowanych zmian w systemie emerytalnym.

"(...) zmiana ma na celu całkowite uwolnienie polityki inwestycyjnej otwartych funduszy, również w zakresie limitów inwestowania w akcje, obligacje zamienne na akcje spółek, prawa do akcji oraz prawa poboru" - wskazano w opinii Ministerstwa Finansów zamieszczonej na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Resort zwrócił też uwagę, że projekt nie zawiera przepisu określającego konieczność umorzenia jednostek i ich zapisania na subkoncie w ZUS dla tych członków, którzy w dniu wejścia w życie nowych przepisów osiągnęli wiek emerytalny. "Dlatego konieczne jest (...) dodanie przepisu określającego, że w przypadku takich osób - w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy otwarty fundusz emerytalny umarza jednostki rozrachunkowe, a kwota wynikająca z umorzonych jednostek ewidencjonowana jest na subkoncie" - napisano w opinii MF.

Reklama

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Resort podkreślił ponadto, że nowe przepisy powinny regulować sytuację środków zmarłych członków OFE, które nie zostały przekazane spadkobiercom przez fundusz, a ci nie zgłosili się po te środki.

MF oceniło też, że z powodu proponowanych zmian w funkcjonowaniu funduszy emerytalnych nastąpi spadek wysokości aktywów OFE zarządzanych przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE). W efekcie odbije się to na wysokości opłat wnoszonych na rzecz urzędu Rzecznika Ubezpieczonych przez PTE. "Należy zatem rozważyć zwiększenie maksymalnej stawki opłat ponoszonych przez powszechne towarzystwa emerytalne z tytułu kosztów Rzecznika Ubezpieczonych i jego Biura" - czytamy.

Opublikowany na początku października przez resort pracy projekt przewiduje, że od 1 kwietnia 2014 r. przyszli emeryci będą mogli wybierać, czy chcą, by 2,92 proc. składki emerytalnej nadal trafiało do OFE, czy też do ZUS na specjalne subkonto. Decyzja o wyborze OFE lub ZUS nie będzie ostateczna. Projekt przewiduje zakaz emisji i publikacji reklam dotyczących OFE.

Zaproponowano też rozszerzenie prawa do dziedziczenia oszczędności zgromadzonych w drugim filarze. Pieniądze na subkontach w ZUS będą mogły być dziedziczone do trzech lat po przejściu na emeryturę ubezpieczonego.

Wprowadzona ma być zryczałtowana stawka podatkowa dla wypłat z Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, która wyniesie 10 proc. Opłaty pobierane przez fundusze oraz naliczane przez ZUS od składek przekazywanych do OFE spadną o połowę.

Wypłatą emerytur, także ze składek, które będą gromadzone w OFE, zajmie się ZUS. Zaproponowano wprowadzenie tzw. suwaka, czyli obowiązku stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS, na 10 lat przed emeryturą (w ratach co miesiąc).

Zdecydowano, że część obligacyjna aktywów zgromadzonych w OFE ma zostać przekazana do ZUS. Po umorzeniu obligacji środki te mają być zapisane na subkontach w ZUS, gdzie mają być waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Fundusze będą miały zakaz inwestowania w skarbowe papiery wartościowe oraz dług gwarantowany przez Skarb Państwa. Od 4 lutego 2014 roku OFE będą musiały lokować nie mniej niż 75 proc. aktywów w akcje, limit ma obowiązywać przez dwa lata.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Finansów | Emerytura | OFE | fundusze emerytalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »