Zamach na pieniądze w OFE

Okres vacatio legis w projekcie ustawy o OFE zbyt krótki - Ministerstwo Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości w swojej opinii do ustawy o zmianach w OFE wskazuje, że wątpliwości może budzić zbyt krótki okres vacatio legis, zwłaszcza w zakresie zmian w systemie podatkowym.

"Wątpliwości budzi zbyt krótki okres vacatio legis, zwłaszcza w zakresie zmian w systemie podatkowym" - napisało Ministerstwo Sprawiedliwości w swojej opinii.

Dwa tygodnie temu resort pracy opublikował projekt zmian w systemie emerytalnym. Zgodnie z intencją rządu, nowe przepisy mają wejść w życie z końcem stycznia 2014 roku.

Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje w swojej opinii, że termin wejścia w życie ustawy powinien być taki, aby jej adresaci mogli przygotować się do jej wymogów i nie byli zaskakiwani przez nowe uregulowania prawne.

Z kolei Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w swojej opinii do projektu ustawy sugeruje porównanie proponowanej sankcji za złamanie zakazu reklamy OFE z karami, które obecnie grożą za tego typu naruszenia przepisów (np. złamania zakazu reklamy wyrobów tytoniowych).

Reklama

W projekcie ustawy o OFE zapisano zakaz reklamy OFE. Za złamanie zakazu będzie grozić grzywna do 1 mln zł lub do dwóch lat więzienia. Natomiast za złamanie zakazu reklamy wyrobów tytoniowych grozi kara grzywny do 200 tys. zł, kara ograniczenia wolności lub obie te kary łącznie.

Vacatio legis

Termin prawniczy oznaczający okres między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie. Celem vacationis legis jest umożliwienie wszystkim zainteresowanym zapoznania się z nowymi przepisami i przygotowanie do ewentualnych zmian, jakie mogą wynikać z ich obowiązywania.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 lipca 2000 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych akty normatywne, zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy.

W uzasadnionych przypadkach akty normatywne mogą wchodzić w życie w terminie krótszym niż czternaście dni, a jeżeli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie aktu normatywnego i zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie, dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszenia tego aktu w dzienniku urzędowym.

Przepisy porządkowe wchodzą w życie po upływie trzech dni od dnia ich ogłoszenia. W uzasadnionych przypadkach takie przepisy mogą wchodzić w życie w krótszym terminie, a jeżeli zwłoka w wejściu ich w życie mogłaby spowodować nieodwracalne szkody lub poważne zagrożenia życia, zdrowia lub mienia, można zarządzić wejście ich w życie z dniem ich ogłoszenia. (wiki)

Zagłosuj w internetowym referendum w sprawie OFE

PAP
Dowiedz się więcej na temat: projekt | ustawy | OFE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »