Rząd liczy na środki OFE przed wyborami
Zdaniem analityków ING Banku oznacza to, że w interesie OFE jest utrzymywanie wysokich cen papierów rządowych na rynku wtórnym, gdyby ich ceny spadły bardziej niż akcji wówczas ich udział spadnie i będą musiały najpierw dokupić rządowych aby osiągnąć pierwszy limit a resztę do 51,5% dołożyć w formie innych aktywów nieakcyjnych.
Rząd opublikował projekt zmian w OFE, który niewiele różni się od wcześniej ogłoszonych zmian. Moment przekazania aktywów do ZUS będzie wcześniejszy niż zakładaliśmy (luty zamiast kwietnia). Natomiast transfer aktywów z OFE do ZUS będzie przebiegał w oparciu o dwa wcześniej ogłoszone limity:
(1) przynajmniej taki udział obligacji rządowych i gwarantowanych jak 3 września 2013, oraz
(2) drugi szerszy limit obejmujący całość transferowanych nieakcyjnych aktywów to 51,5%, oba odsetki będą zastosowane do aktywów OFE wycenionych wg cen z 31 stycznia i tak ustalona wartość aktywów będzie musiała być przeniesiona z OFE do ZUS.
To oznacza, że w interesie OFE jest utrzymywanie wysokich cen papierów rządowych na rynku wtórnym, gdyby ich ceny spadły bardziej niż akcji wówczas ich udział spadnie i będą musiały najpierw dokupić rządowych aby osiągnąć pierwszy limit a resztę do 51,5% dołożyć w formie innych aktywów nieakcyjnych.
Należy podkreślić, że po przeniesieniu części akcyjnej z OFE do ZUS zostaną obniżone progi długu ale tylko te nowe zawarte w regule wydatkowej podczas, gdy stare z ustawy o finansach publicznych pozostaną bez zmian więc rząd oddali się od progu długu na poziomie 55% PKB, w efekcie czego będzie miejsce na pewną ekspansję fiskalną, głównie poprzez absorpcje środków unijnych z nowego budżetu UE, a wcześniej zanim on ruszy przez większe inwestycje publiczne realizowane poza budżetem centralnym (np. PIR i samorządy).
To jeden z argumentów dla których widzimy szanse na lepszy wzrost w okresie przed wyborami w 2015 roku i to pomimo faktu, że wzrost w Eurolandzie nawet jak się odbije to stanie raczej na 1,5%.
Decyzja o pozostaniu w OFE lub wyłącznie w ZUS nie będzie ostateczna. Zmienić zdanie będzie można znów w 2016 roku, a następnie co cztery lata. Prawo do dziedziczenia będzie przysługiwało bez względu na podjętą decyzję. Projekt zakłada, że od dnia 4 lutego 2014 r. (dzień następny po przekazaniu części aktywów z OFE do ZUS), OFE nie będą mogły inwestować w skarbowe instrumenty dłużne oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Ponadto, od dnia 4 lutego 2014 r.,
OFE będą obowiązane lokować minimum 75 proc. aktywów w akcje. Natomiast od dnia 1 lipca 2014 r. nastąpi uwolnienie limitów inwestycyjnych dotyczących lokowania aktywów otwartego funduszu. W zamian będą mogły więcej inwestować w realną gospodarkę: akcje, obligacje samorządowe, drogowe czy korporacyjne. Zyskają również możliwość pożyczania papierów wartościowych.
Komentarz DM BZWBK : Minimalny poziom alokacji aktywów w akcje w wysokości 75% stanowi pozytywną wiadomość, dla polskiego rynku kapitałowego. Do czasu, aż zabezpieczenie przed ryzykiem kursu walutowego nie będzie dozwolone, dywersyfikacja geograficzna nie będzie wydawać się bardzo atrakcyjna.
Dariusz Górski