Polski Ład uderzy w emerytury tych, którzy długo pracują
Zmiany w składce zdrowotnej w ramach Polskiego Ładu spowodują, że przedsiębiorcy mimo dużego wzrostu obciążeń będą mieć głodowe emerytury, a pracownicy będą zdemotywowani do dłuższej aktywności zawodowej zwiększającej przyszłe świadczenie - oceniają eksperci.
Reforma ubezpieczeniowa dla osób prowadzących działalność gospodarczą skupiająca się wyłącznie na składce zdrowotnej i przenosząca cały planowany wzrost ich obciążeń na ten jeden tytuł jest nieproporcjonalna i niesprawiedliwa - alarmuje Federacja Przedsiębiorców Polskich.
Na wstępie opinii przekazanej w ramach konsultacji projektu ustawy z Polskiego Ładu dotyczącej zmian podatkowych, FPP powołuje się na dane NFZ z 2019 roku, z których wynika, że w przeliczeniu na jeden tytuł ubezpieczeniowy, przeciętna składka zdrowotna z działalności gospodarczej wynosiła 354,04 zł miesięcznie, zaś z umowy o pracę - 332,86 zł miesięcznie.
- W związku z tym nie znajduje uzasadnienia prezentowana argumentacja, iż składka zdrowotna przedsiębiorców jest tym obszarem, w którym występują największe dysproporcje, wymagające najpilniejszego zniwelowania. Największe dysproporcje występują bowiem w obszarze ubezpieczeń społecznych, a nie ubezpieczenia zdrowotnego - pisze FPP. Jednocześnie podkreśla, że w przeciwieństwie do składek na ubezpieczenia społeczne, składka zdrowotna ma charakter quasi-podatkowy.