Pakiet pomocowy BGK: Tarcza dla firm na czas kryzysu

Polski bank rozwoju przygotował pakiet pomocowy w ramach tarczy antykryzysowej dla firm, które odczuwają skutki epidemii SARS-CoV-2 i COVID-19. To dziesięć rozwiązań, z których większość już działa. Na kolejne nie trzeba będzie długo czekać - zapowiada prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka.

Dla przedsiębiorców, którzy z różnych przyczyn nie mogą skorzystać ze programów gwarancyjnych, BGK z końcem kwietnia uruchomi pożyczki płynnościowe (finansowane ze środków unijnych, tj. z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój). Z tego rodzaju finansowego wsparcia do nawet 15 mln zł skorzystać będą mogły małe i średnie przedsiębiorstwa.

Kolejne rozwiązanie to dopłaty do oprocentowania kredytów. Będą one uzależnione od wielkości przedsiębiorstwa: wyższa dla mikro i małych i nieco niższa, jeśli chodzi o firmy średnie i duże. Rozwiązanie to - zapowiadała podczas konferencji z dziennikarzami prezes BGK - powinno być dostępne w połowie maja.

Reklama

- To co najważniejsze: nie jest tak, że jeśli się skorzysta z jednego rodzaju wsparcia, to z drugiego już nie będzie można - mówi Daszyńska-Muzyczka. Tym samym, jeśli firmy już uzyskały zwolnienie z ZUS lub wspierają swoją działalność innymi rozwiązaniami z rządowej tarczy antykryzysowej, to nie zamykają sobie drogi do programów BGK.

Co ważne, Bank Gospodarstwa Krajowego wciąż nie powiedział ostatniego słowa. Trwają rozmowy m.in. z Komisją Europejską na temat wsparcia i zwiększenia limitów pomocy publicznej, np. dla branży transportowej. Poza tym BGK na bieżąco monitoruje jak programy pomocowe działają i jakie potrzeby lub problemy zgłaszają przedsiębiorcy, chociażby przy udzielaniu kredytów zabezpieczonych gwarancją BGK przez instytucje kredytujące.

- Obserwujemy dwie rzeczy. Z jednej strony to, że mamy bardzo duży przyrost wniosków o gwarancje de minimis. Od 23 marca do dzisiaj to 4,5 tys. przedsiębiorstw, które skorzystały. Łączna kwota udzielona kredytów zabezpieczonych de minimis to ponad 1,5 mld zł - mówi Daszyńska-Muzyczka.

- Jednocześnie mamy sygnały, że pojawiają się problemy, że banki nie zawsze udzielają gwarancji ze zwiększoną możliwością zabezpieczenia do 80 proc., dopytują o dodatkowe zabezpieczenie. Mieliśmy ostatnio spotkanie z przedsiębiorcami, którzy przedstawiali problemy, z którymi się zmagają. Mamy regularne spotkania z przedstawicielami banków, głównie na poziomie zarządów, wspólnie z KNF i UOKiK, ZBP. Te tematy są przedmiotem rozmów. To operacja przeprowadzona w krótkim czasie na ogromną skalę i być może nie we wszystkich bankach do osób obsługujących wnioski pełna informacja dotarła o nowych zasadach, ale nie wykluczam, że mogą się pojawiać zupełnie niezrozumiałe zachowania. Przyjmujemy te informacje i są one od razu dyskutowane z sektorem bankowym - tłumaczy prezes BGK.

Poza wspomnianymi programami, które czekają na wdrożenie, przedsiębiorcy mogą już korzystać z szeregu rozwiązań: tak nowych, jak tych, które są już na rynku od dawna, ale zyskały w odpowiedzi na kryzys bardziej preferencyjne warunki. W dobie kryzysu BGK zdecydował się na zmianę obowiązujących zasad m.in. w gwarancjach de minimis, by lepiej one odpowiadały na potrzeby bieżące firm. Co obejmuje tarcza antykryzysowa BGK?

Gwarancje de minimis

BGK zwiększył maksymalną wysokość gwarancji z 60 do 80 proc. kwoty kredytu. Bez zmian pozostaje maksymalna wysokość gwarancji - czyli 3,5 mln zł. Ponadto, bank zrezygnował z prowizji pobieranej przy jej udzielaniu (obowiązuje przez pierwszy rok gwarancji). Wnioski o o zabezpieczenie należy składać wraz z wnioskiem o kredyt w jednym z 20 banków komercyjnych lub bankach spółdzielczych, które współpracują z BGK.

Gwarancje Biznesmax

W obecnej sytuacji, program przeszedł istotną transformację, by nie tylko gwarancje były dla przedsiębiorców szerzej dostępne, ale również lepiej odpowiadały na ich potrzeby w czasach, gdy mierzą się ze skutkami koronawirusa. Nowością jest objęcie gwarancją stanowiącą pomoc de minimis kredytów obrotowych odnawialnych, w tym kredytów odnawialnych w rachunku bieżącym. Dotychczas gwarancje Biznesmax były dostępne tylko do kredytów inwestycyjnych.

Dodatkowo, w przypadku kredytu obrotowego odnawialnego wystarczy, jeśli przedsiębiorca będzie zbierał dokumenty potwierdzające wykorzystanie kredytu (np. faktury) i jedynie za ich pomocą dokumentował wydatki. To uproszczenie dla firm, które nie muszą składać wraz z wnioskiem o kredyt planu projektu inwestycyjnego, czyli planować z góry wydatki wpisujące się w koszty kwalifikowalne. BGK zrezygnował z katalogu kosztów kwalifikowalnych i obowiązku przedkładania przez kredytobiorcę planu projektu inwestycyjnego, gdy stara się o kredyt z gwarancją Biznesmax, stanowiącą pomoc de minimis.

Fundusz Gwarancji Płynnościowych

"Gwarancja może zostać udzielona kredytobiorcy, który nie znajdował się w trudnej sytuacji 31 grudnia 2019 r. oraz nie miał zaległości na 1 lutego wobec US, ZUS/KRUS i w banku kredytującym (w tym ostatnim przypadku powyżej 3 tys. zł) - precyzuje BGK.

Gwarancją można objąć 80 proc. kwoty kredytu, a BGK określił zakres zabezpieczenia od 3,5 do 200 mln zł. Maksymalnie przedsiębiorca może zatem pozyskać do 250 mln zł finansowania zewnętrznego. Jego wysokość będzie jednak zależna od potrzeb płynnościowych przedsiębiorstwa określonych na podstawie kosztu wynagrodzeń, wartości obrotów lub odpowiedniego uzasadnienia tych potrzeb.

Pożyczki unijne z RPO

To m.in. dodatkowa, co najmniej 6-miesięczna karencja w spłacie kapitału, 4-miesięczne wakacje kredytowe w spłacie zobowiązań, obniżenie oprocentowania pożyczek, a także brak podwyższonych odsetek w odniesieniu do zaległości wynikających z COVID 19 oraz niepodejmowanie działań windykacyjnych przed wprowadzeniem korzystnych zmian do umowy.

POPW - turystyka

Możliwość przedłużenia o dodatkowe 6 miesięcy standardowej karencji w spłacie rat kapitałowych pożyczek, 6-miesięczne wakacje kredytowe, możliwość obniżenia oprocentowania pożyczek o połowę dla nowych pożyczek oraz dla pozostałych na wniosek przedsiębiorcy, to jedne z instrumentów, które zostały uruchomione z programu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka. Wnioski należy składać u pośredników finansowych współpracujących z BGK.

Kredyt na innowacje technologiczne

Podmioty korzystające z kredytów na innowacje technologiczne zyskały m.in. wydłużenie terminu naboru wniosków do 24 czerwca br., wydłużenie terminu na podpisanie umowy kredytowej z 30 do 60 dni oraz wydłużenie terminu na dostarczenie dokumentacji środowiskowej do 12 miesięcy.

Wsparcie dla podmiotów ekonomii społecznej

BGK we współpracy z resortem funduszy, przygotował zmiany w programie pomocowym dla podmiotów ekonomii społecznej (PES). Dzięki nim PES mogą skorzystać m.in. z wakacji kredytowych i wydłużonego okresu spłaty pożyczki.

Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać m.in. z zawieszenia spłaty pożyczki do 6 miesięcy, wydłużenia karencji o pół roku, obniżenia oprocentowania pożyczki do 0 proc. (w skali roku na okres do 12 miesięcy), wydłużenia okresu spłaty o 12 miesięcy, możliwości odstąpienia od kar umownych, a także zawieszenia terminu na korzystanie z bezpłatnych usług szkoleń i doradztwa.

Bartosz Bednarz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bgk | tarcza antykryzysowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »