Przemysł i surowce

W Europie znów będzie wydobywany magnez. Kopalnia w Rumunii wznowi działalność

Po dekadzie przerwy w Europie ma zostać wznowione wydobycie magnezu - kruszcu, który w ponad 90 proc. jest obecnie importowany z Chin. Na 2027 rok zaplanowano reaktywację nieczynnej kopalni tego metalu zlokalizowanej w Rumunii. Bruksela chce w ten sposób zmniejszyć swoją zależność od importu surowców krytycznych z Chin.

Surowce krytyczne to surowce o dużym znaczeniu gospodarczym dla Unii Europejskiej. W miarę odchodzenia UE od paliw kopalnych, zapotrzebowanie na nie będzie rosło. Ekologiczna transformacja będzie wymagała bowiem rozwoju lokalnej produkcji baterii czy paneli słonecznych. Niezbędne do ich wytwarzania surowce krytyczne są obarczone wysokim ryzykiem zakłóceń w dostawach, głównie ze względu na koncentrację ich wydobycia w Azji czy Afryce. 

Magnez, który wkrótce ma być wydobywany w Rumunii, jest kluczowym składnikiem przy produkcji lekkich stopów aluminium. Stosuje się go m.in. do produkcji części samochodowych czy bloków silnikowych. Jest również wykorzystywany w przemyśle lotniczym, a także do produkcji smartfonów, turbin wiatrowych czy sprzętu sportowego. 

Reklama

Inwestycja za miliard dolarów

Rumuńska firma Verde Magnesium zainwestuje miliard dolarów w nieczynną od dekady kopalnię tego metalu i rozpocznie produkcję w 2027 roku - donosi "Financial Times". Koncesja na wydobycie miedzi została przyznana bukaresztańskiej spółce w ubiegły piątek. Firma jest wspierana przez amerykańskiego inwestora private equity Amerocap, działającego w sektorach: energii, zasobów naturalnych i obronności. 

Rumuński portal sursazilei.ro donosi, że Verde Magnesium zamierza nie tylko uruchomić wydobycie, ale też zbudować zakłady przetwórcze magnezu, które będą wykorzystywać energię odnawialną a także poddawać recyklingowi aluminium. - Europejski sektor przemysłowy pilnie potrzebuje niezawodnych dostaw metali krytycznych i strategicznych, zwłaszcza tych o niższym śladzie węglowym - mówi Bernd Martens, prezes Verde Magnesium.

Bruksela stawia na surowce krytyczne

W połowie marca Rada Europejska przyjęła rozporządzenie w sprawie surowców krytycznych. Ustanawia ono ramy zapewniające bezpieczne i zrównoważone dostawy tych surowców. Dokument określa jasne terminy procedur uzyskiwania zezwoleń na unijne projekty wydobywcze. Umożliwia też Komisji Europejskiej i państwom członkowskim uznanie projektu za strategiczny. Nakłada na państwa członkowskie obowiązek posiadania krajowych planów poszukiwawczych. 

Rumuńska kopalnia ma wydobywać 90 tys. ton magnezu rocznie. Będzie to stanowiło połowę podaży tego surowca w Unii Europejskiej i równowartość 9 proc. światowej produkcji. Bruksela chce do 2030 r. zwiększyć wydobycie surowców i minerałów krytycznych, tak aby zaspokoić 10 proc. popytu, a także przetwarzać 40 proc. z nich, a 15 proc. poddawać recyklingowi. Oprócz magnezu na liście tych materiałów znalazł się m.in. neodym, prazeodym, terb i dybel.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: miedź | Rumunia | wydobycie | kopalnia | Chiny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »