Świat bez barier

Własny biznes ze wsparciem na start od BGK

Podjęcie decyzji o własnej działalności z wielu powodów nie jest łatwe. Jeśli widzisz szansę na sukces, znalazłeś niszę na rynku, masz kompetencje i umiejętności, których inni potrzebują - warto spróbować. Obecnie dzięki takim programom jak "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" stawianie pierwszych kroków w biznesie może być o wiele prostsze.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) to polski bank rozwoju, który już od prawie 100 lat wspiera rozwój gospodarczy kraju, finansuje inwestycje infrastrukturalne, pomaga polskim firmom w eksporcie i ekspansji na zagraniczne rynki. Koncentruje się również na przedsiębiorcach działających w Polsce, także tych najmniejszych i dopiero wchodzących na rynek.

Do młodych: studentów lub absolwentów, tych, którzy nie mają kapitału na rozpoczęcie działalności biznesowej, bezrobotnych lub opiekunów osób niepełnosprawnych - BGK i MRPiPS kierują program "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie". To specjalna oferta nisko oprocentowanych pożyczek na rozpoczęcie własnej działalności.

Reklama

Gdy decyzja o założeniu pierwszego biznesu została podjęta, a kolejne punkty z długiej listy, "co należy zrobić" stopniowo są odhaczane nadchodzi czas, by zastanowić się na poważnie nad finansowaniem pierwszych inwestycji. Programy graficzne, komputer czy deska kreślarska - to przykłady na długiej liście potrzeb początkujących przedsiębiorców.

BGK i MRPiPS wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom. Nie ograniczają listy do kilku pozycji, które można sfinansować. Pożyczka z programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" sfinansuje inwestycje początkującego przedsiębiorcy, niezależnie od tego, czy planuje on otworzyć żłobek, studio graficzne, czy też działa w branży motoryzacyjnej czy transportowej.

O tym jak można wykorzystać wsparcie oferowane przez BGK przekonał się Tomasz Ciechoń z Krakowa, który zdecydował się otworzyć prywatne przedszkole niepubliczne. Z pożyczki pozyskał ponad 90 tys. zł. Przyznaje, że bez tego wsparcia zapewne nie podjąłby się takiego ryzyka. Otrzymane środki przeznaczył na adaptację i wyposażenie budynku przedszkola.  

Pożyczka jest oprocentowana do 0,44 proc. w skali roku. To niewiele w porównaniu do oferty rynkowej. Może być ona jednak jeszcze bardziej atrakcyjna (0,18 proc. w skali roku), jeśli pożyczkobiorca należy do grupy osób o szczególnych potrzebach, takiej jak np. opiekunowie osób niepełnosprawnych. Nisko oprocentowane pożyczki mogą być dla nich impulsem i dużą pomocą w aktywizacji zawodowej.

Nie ulega bowiem wątpliwości, że niekiedy opieka nad niepełnosprawnymi to zajęcie na pełny etat, a przecież działalność gospodarczą można prowadzić z domu, odpowiednio dostosowując czas pracy do możliwości własnych i osoby niepełnosprawnej. Zleceń można poszukiwać w internecie, tak samo zresztą jak sprzedawać własne produkty lub świadczyć usługi. Program "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" i pożyczka z niewielkim oprocentowaniem, to dla osób, które nie mają kapitału duża pomoc i ułatwienie w założeniu własnego biznesu.

Niskie koszty pożyczki sprawiają, że przedsiębiorca zwraca głównie pożyczony kapitał, a odsetki stanowią niewielką cześć miesięcznej raty. Oprócz tego można skorzystać z maksymalnie rocznej karencji w spłacie pożyczki. Przez ten okres spłacać będzie się wyłącznie odsetki, dzięki czemu przedsiębiorca otrzymuje czas na rozruch, zanim zacznie oddawać pożyczony kapitał. Natalia van Vlerken, która prowadzi gabinet rehabilitacyjny małych zwierząt otrzymała pożyczkę na założenie własnej działalności, z odroczoną o pół roku spłatą pierwszej raty. Jak podkreśla, to był jeden z argumentów, który pozwolił jej podjąć decyzję o starcie własnego biznesu.

Założenie działalności gospodarczej może być dobrym pomysłem także ze względu na już wprowadzone i dopiero planowane zmiany dla firm. Początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi na start i przez pół roku nie płacić składek na ubezpieczenie społeczne. To duże wsparcie, które pozwala nabrać wiatru w żagle. Małe firmy mogą również skorzystać z preferencyjnych składek - tzw. małego ZUS-u (przez dwa lata). Warto także pamiętać, że kolejna zmiana przepisów, tj. mały ZUS plus - rozwiązanie, które przewiduje uzależnienie wysokości składek od dochodów, wejdzie w życie już w lutym tego roku.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to dla milionów Polaków sposób na życie, ale również satysfakcja i spełnienie marzeń. Nie bez znaczenia jest również poczucie wolności, brak szefa nad sobą i możliwość realizacji swoich planów zawodowych. Decyzję o założeniu własnej firmy wspierać może nie tylko niższy ZUS, pieniądze na start z programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie", ale również łatwiejsze i szybsze procedury zakładania działalności, które można przejść przez internet.

wk

Tekst powstał w ramach raportu, którego partnerem jest BGK

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bgk | własny biznes | przedsiębiorca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »