Na jakim etapie rozwoju IoT jesteśmy?

Dzięki rozwiązaniom M2M możesz zautomatyzować procesy w swoim przedsiębiorstwie, oszczędzając zarówno czas, jak i pieniądze, a także zapobiegać szkodom i awariom. Czy rozwój Internetu rzeczy to wciąż odległa wizja? Na jakim etapie jego wdrożenia obecnie jesteśmy?

Artykuł z ekspozycją partnera

Według najnowszych danych cytowanych przez Platformę Przemysłu Przyszłości, Indeks Cyfryzacji przedsiębiorstw w Polsce wynosił w 2021 r. 2,4 pkt. na 4 pkt. możliwe do uzyskania. Wartość na poziomie 2,4 pkt. nie jest powodem do zadowolenia, warto jednak zauważyć, że wskaźnik wzrósł z poziomu 1,8 pkt. w 2020 r. i świadczy to o tym, jak dynamicznie zmienia się polski przemysł, a wraz z nim polska gospodarka. A jak to jest z Internetem rzeczy (IoT)?

Wiele połączeń, jeden IoT

Internet rzeczy oznacza funkcjonowanie w sieci wielu rodzajów urządzeń, które zbierają, przetwarzają dane i samodzielnie się komunikują. Koncepcja IoT, stworzona została już ponad dwie dekady temu, a przed 10 laty była nadal zaledwie wizją. Dziś, dzięki szybkiemu rozwoju łączności i wzrostowi wydajności urządzeń, staje się już faktem.

Reklama

Wydatki na IoT w Europie w 2021 r. wyniosą 202 mld dolarów - wynika z raportu "Worldwide Semiannual Internet of Things Spending Guide" przygotowanego przez International Data Corporation. Analitycy zakładają, że przez najbliższe cztery lata ta kwota będzie rosła co najmniej o kilkanaście procent. W tym roku najwięcej pieniędzy pochłoną wydatki na sprzęt (moduły i czujniki), kolejne będą usługi, czyli np. zaprojektowanie, ocena i wdrażanie konkretnych systemów oraz nadzór czy konserwacja urządzeń. IDC przewiduje, że najszybciej urosną nakłady na oprogramowanie, zwłaszcza aplikacje dające dostęp do danych gromadzonych przez urządzenia IoT.

Co daje IoT w przemyśle?

Wydajność operacyjna, wzrost produktywności i oszczędność kosztów to trzy główne powody, dla których przemysł interesuje się IoT. Widoczne są różnice w najważniejszych przyczynach inwestycji wskazywane przez przedsiębiorców z poszczególnych regionów - w Chinach zasadnicza motywacja wiąże się ze sprostaniem założeniom zrównoważonego rozwoju, w Europie - z produktywnością, natomiast firmy ze Stanów Zjednoczonych największy nacisk kładą na efektywność operacyjną. Wśród innych motywów przedstawiciele organizacji wyliczają pomiar skuteczności wykorzystania maszyn, optymalizację zużycia zasobów, bezpieczeństwo i nowe możliwości biznesowe. To wnioski z badania ABB prowadzonego wśród menadżerów firm przemysłowych z kilku państw europejskich, USA i Chin.

50 proc. respondentów badania przyznaje, że jest na etapie rozszerzania wykorzystania Internetu rzeczy, a 35 proc. ma za sobą wdrożenia na dużą skalę. Ankietowani wyliczają, że czujniki zwiększają przejrzystość, możliwości dokonywania pomiarów oraz zdolność do podejmowania działań, przez co wpływają na zyski, a także zdolność do realizacji i raportowania proekologicznych celów. Urządzenia przemysłowego IoT pomagają także w utrzymaniu poziomu emisji na poziomie zgodnym z regulacjami - autorzy publikacji podkreślają, że to szczególnie ważne w sektorach energetycznym i surowcowym.

Rzecz do rzeczy, maszyna do maszyny

Plus w swojej ofercie dla biznesu posiada cały szereg rozwiązań klasy M2M, czyli "machine to machine". Przedmiotem w Internecie rzeczy może być dowolne urządzenie, będące w stanie nawiązać połączenie z siecią - od małego czujnika, po samochód czy samolot. Wysyłka danych może odbywać się pomiędzy dowolną liczbą urządzeń, w zależności od tego, jak dużą strukturę lub sieć chcemy zbudować.

Dzięki rozwiązaniom IoT/M2M nie tylko nasze domy, ale także przedsiębiorstwa czy miasta mogą działać w zdecydowanie bardziej inteligentny sposób, co ma też ogromny wpływ na ekonomię czy ekologię.

Z raportu firmy Farnell "2021 Global IoT trends report" wynika, że co trzeci specjalista z zakresu IoT podkreśla, że w budowie rozwiązań Internetu rzeczy kluczowe są bezpieczeństwo i niezawodność komunikacji. Na istotność zabezpieczeń również podczas wdrażania systemów zwróciło uwagę 36 proc. respondentów, podczas gdy zdaniem 27 proc. w tym kontekście najważniejsza jest łączność.  Inżynierowie przyznają, że za pięć lat przemysł 4.0 i automatyka domowa będą najważniejszymi branżami IoT. Autorzy badania dodają, że najszybszy rozwój w tych dziedzinach dotyczy komunikacji pomiędzy maszynami, a także zdalnego monitorowania urządzeń. Według ankietowanych z powodu pandemii zwiększy się znaczenie zastosowań z obszaru opieki zdrowotnej i zdalnego dostępu do zasobów.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »