Wjazd do Hiszpanii jak przed pandemią
Mieszkańcy Unii Europejskiej wybierający się do Hiszpanii nie muszą już wypełniać formularza sanitarnego, ani podczas pobytu korzystać z aplikacji kontrolującej stan zdrowia. Na lotnisku, przed odlotem, nie trzeba też okazywać kodu QR - zdecydowało hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia.
Resort zdrowia poinformował, że wypełnianie formularza zdrowotnego (Spain Travel Health - SpTH) nie jest już konieczne. Portal, na którym trzeba było wpisywać dane, został zawieszony. Nie działa też aplikacja mobilna, za pośrednictwem której można było wypełniać kwestionariusz SpTH.
Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że dzięki decyzjom zagraniczni podróżni nie muszą przed wylotem do Hiszpanii okazywać kodu QR, który był wymagany podczas pandemii. Złagodzenie zasad wjazdu „jest działaniem na rzecz normalizacji mobilności międzynarodowej” – uzasadniło hiszpańskie ministerstwo.
Nie ma ograniczeń w bezpośrednim ruchu lotniczym, tak do Hiszpanii kontynentalnej, co na archipelagi - Baleary i Wyspy Kanaryjskie. Madryt, aby przyciągnąć zagranicznych turystów, na początku wakacji zrezygnował z testów i certyfikatów. Maseczki wciąż trzeba nosić w szpitalach, ambulatoriach, aptekach i środkach transportu publicznego.
Świadectwa szczepień, testy przeciwko COVID-19 lub dowody bycia ozdrowieńcem obowiązują przyjezdnych spoza Unii Europejskiej, w tym również z Wielkiej Brytanii. We wrześniu rząd przedłużył to wymaganie do połowy listopada. Zostały z niego zwolnione dzieci mające nie więcej niż 12 lat.
Z szacunkowych danych wynika, że podczas tegorocznych wakacji Półwysep Iberyjski odwiedziło niewiele mniej zagranicznych turystów niż przed pandemią. W lipcu było ich prawie 9,1 mln. “W porównaniu do lipca 2019 roku Hiszpania odzyskuje 9 na 10 zagranicznych turystów” - ogłosił rząd. Z danych Narodowego Instytutu Statystycznego (INE) wynika, że przyjezdni z innych krajów wydali w lipcu prawie 12 miliardów euro.
- Są to niezwykłe dane, które potwierdzają nasze prognozy, że w 2022 roku będziemy mieli takie lato jak przed pandemią, pomimo wyzwań, jakie stanowi obecny kontekst inflacyjny – oceniła sytuację Reyes Maroto, minister przemysłu, handlu i turystyki. Poinformowała, że oprócz ożywienia na rynkach europejskich, do danych z 2019 roku zbliża się liczba przyjezdnych z USA. W 2019 roku Hiszpanię odwiedziła rekordowa liczba zagranicznych turystów - ponad 83,5 miliona osób.
Ewa Wysocka
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami