Wakacje. Egipt pokryje koszty kwarantanny i leczenia
Polacy mogą planować wakacje w Egipcie. Turyści u których zostanie wykryty COVID-19 przejdą kwarantannę na koszt egipskiego rządu a jeśli trzeba - również hospitalizację. Aby zapewnić o bezpiecznym pobycie, egipskie hotele przechodzą podwójne kontrole sanitarne, które przeprowadzają niezależne, zagraniczne firmy.
Podróżujący do Egiptu, zanim otrzymają kartę pokładową, są zobowiązani do wypełnienia "Deklaracji Podróżnego" (http://egypt.travel/media/2376/declaration_form.pdf). Oprócz danych osobowych dokument zawiera m.in. pytania o stan zdrowia, kontakt w ciągu ostatnich 14 dni z osobą chorą na COVID-19 a także zobowiązania, że turysta zgłosi się do lekarza o ile wystąpią u niego symptomy COVID-19, zgłosi zmianę adresu bądź numeru telefonu podczas pobytu w Egipcie i posiada międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne pokrywające leczenie w tym kraju. Rząd egipski zastrzega sobie, że w przypadku naruszenia powyższych zobowiązań nie bierze na siebie odpowiedzialności, jeśli w ciągu 14 dni od powrotu do domu u turysty zostanie stwierdzony koronawirus. "Brak tej deklaracji będzie skutkował nielegalnym wjazdem do kraju" - ostrzega egipski rząd.
Drugim wymogiem jest okazania negatywnych wyników testów RT-PCR na obecność COVID-19. Badanie powinno być przeprowadzone w okresie 72 godzin przed planowanym wjazdem do kraju. Dokument powinien zostać przetłumaczony na angielski lub arabski. Z testów zwolnione są dzieci, które nie ukończyły 6 roku życia.
Negatywny wynik testu trzeba też okazać przy przekraczaniu granic egipskich gubernatorstw: Morze Czerwone, Synaj Południowy i Marsa Matrouh - informuje MSZ. Nakaz ten dotyczy cudzoziemców przebywających w Egipcie na podstawie wizy turystycznej i podobnie jak podczas przekraczania granicy kraju, testy muszą być wykonane nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą.
Oprócz danych turysty, zaświadczenie z negatywnym wynikiem testu musi zawierać jeden z dwóch elementów: podpis i pieczęć lekarza albo znak wodny lub kod QR, który odsyła na oficjalną stronę laboratorium, gdzie opublikowane zostały wyniki. Honorowane są wersje papierowe lub elektroniczne. W przypadku tej drugiej, zaświadczenie musi zostać wysłane z oficjalnego maila laboratorium.
Polski MSZ informuje, że turyści których celem podróży jest Hurghada, Marsa Alam, Szarm El-Szejk lub Taba a nie zrobili badania, mogą odpłatnie wykonać test PCR na egipskim lotnisku. Koszt badania wynosi 30 dolarów. Biura podróży zachęcają aby wykonujący test po przylocie mieli przy sobie kserokopię strony z danymi i zdjęciem z paszportu. Wyjaśniają, że przyspiesza to procedurę.
Resort dyplomacji ostrzega, że w przypadku uzyskania wyniku pozytywnego należy się liczyć z izolacją do momentu uzyskania negatywnego wyniku i. Należy też liczyć się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z wykonywaniem kolejnych testów czy transportem do placówek medycznych. “W przypadku uzyskania pozytywnego testu na koronawirusa wykonanego w Egipcie należy mieć na względzie, że linie lotnicze mogą zastrzec sobie prawo do niewpuszczenia osoby zakażonej na pokład" - informuje MSZ.
Khaled El-Enany, Minister Turystyki i Starożytności Egiptu podczas wrześniowej wizyty w Polsce zapewnił, że turyści z dodatnim rezultatem testu będą odbywali kwarantannę w miejscu zakwaterowania i nie poniosą za to dodatkowych kosztów. Każdy hotel ma wydzielone pokoje na odbywanie odosobnienia. W części tej pracuje personel, który nie ma kontaktu z pozostałymi gośćmi. Każda placówka została zobowiązana do zatrudnienia lekarza. Jeśli uzna on, że któryś z zarażonych COVID-19 wymaga pobytu w szpitalu, koszty leczenia pokryje egipski rząd.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Egipskie hotele mogą przyjmować połowę gości. We wszystkich obowiązuje system certyfikacji i przestrzegania obowiązujących procedur bezpieczeństwa. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie egipskiego Ministerstwa Turystyki i Starożytności, obejmują one m.in. mierzenie temperatury każdemu, kto wchodzi do budynku, dezynfekcji walizek i dezynfekcji oraz wietrzenia przez pół doby pokoju opuszczonego przez gości. O tym, czy hotel spełnia wymogi narzucone przez pandemię decydują wybrane przez rząd zewnętrzne, zagraniczne firmy. Każdy z obiektów przechodzi podwójną kontrolę sanitarną. Pierwsza dotyczy przygotowania hotelu pod względem liczby maseczek czy płynów odkażających, druga - bezpieczeństwa gości,. Dopiero po przejściu obu kontroli hotel jest dopuszczony do użytku. Mimo otrzymania certyfikatu, kontrole są ponawiane co dwa miesiące.
Na początku roku w Egipcie przywrócono obowiązek noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych, w tym w środkach transportu. Bary i restauracje czynne są do północy i mogą przyjmować połowę gości. Sklepy są otwarte do 22.00.
Ambasada Egiptu przypomina, że Polacy wyjeżdżający do kraju muszą mieć wizę. Można ją otrzymać w egipskim konsulacie w Warszawie, na lotnisku w Egipcie lub drogą elektroniczną. Jednokrotna wiza kosztuje 25 dolarów, a wielokrotna - 60 dolarów.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
W Egipcie panuje stan wyjątkowy. Resort dyplomacji odradza wszelkie podróże na półwysep Synaj (z wyjątkiem kurortu Szarm el-Szejk), na Pustynię Zachodnią, w tym do rejonu oaz, a także na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem i do tzw. trójkąta Halaib (południowo-wschodniego rejonu przy granicy z Sudanem).
ew
***