Wakacje w czasie COVID-19

Wakacje. Od dzisiaj łatwiej podróżować po Europie czasów COVID-19

Od dzisiaj w Europie aktywny jest Unijny Certyfikat COVID - paszport covidowy, który ułatwia podróże. W Polsce można go pobrać od miesiąca. Cyfrowy dokument, który w myśl założeń Komisji Europejskiej ma uratować tegoroczne wakacje, aktywowały również kraje spoza Unii.

Unijny Certyfikat COVID (UCC), zwany potocznie paszportem covidowym, obowiązuje od dzisiaj w całej Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Zgodnie z założeniem Komisji Europejskiej, w elektronicznym dokumencie dostępne są trzy rodzaje certyfikatów: zaświadczenie o szczepieniu, o negatywnym wyniku testu i świadectwo wyzdrowienia. 

Wszystkie dokumenty są bezpłatne. Można je wydrukować bądź otrzymać w formacie cyfrowym (np. na smartfona). Dla służb granicznych obowiązujący w Europie jednolity dokument jest dowodem, że jego okaziciel posiada odporność przeciwko SARS-CoV-2 lub nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego. Dzięki cyfrowemu paszportowi podróżny uniknie obowiązku kwarantanny i przejścia na granicy dodatkowego testu na COVID-19. 

Reklama

Paszport jest dostępny w języku ojczystym i angielskim. Można go pobrać już po pierwszej dawce szczepionki. Niektóre kraje, m.in. Chorwacja, godzą się na wjazd turystów będących w trakcie szczepienia (w przypadku Chorwacji od przyjęcia pierwszej dawki musi upłynąć nie mniej niż 22 dni i nie więcej niż 42). Polska, za w pełni zaszczepione osoby uznaje tych, którzy przyjęły jedyną bądź dwie dawki preparatu. 

W naszym kraju paszport szczepionkowy jest ważny przez 365 dni, licząc od 14. dnia po pełnym szczepieniu. W przypadku ozdrowieńców paszport jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania po chorobie pozytywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. A w przypadku negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa certyfikat jest ważny przez 48 godzin.

Prognoza dla trzech milionów miejscowości, aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia na Androida »

Unijny Certyfikat COVID można nieodpłatnie pobrać w aplikacji mObywatel (należy mieć ważny dowód osobisty); również na stronie Internetowego Konta Pacjenta i w należącej do konta aplikacji mobilnej mojeIKP. Można też otrzymać wydruk dokumentu w punkcie szczepień i u lekarza pierwszego kontaktu. Certyfikat zawiera kod QR, który trzeba będzie okazywać kontroli granicznej. Dla dzieci dokument można pobrać z konta rodzica/opiekuna na stronie pacjent.gov.pl. 

Unijny Certyfikat COVID jest nie tylko dokumentem ułatwiającym przekroczenie granicy, ale często też "przepustką" do korzystania z restauracji czy udziału w wydarzeniach sportowych i kulturalnych. W Austrii bez paszportu szczepionkowego nie można wejść do restauracji, hotelu, teatru, sali koncertowej, a także na basen, siłownię, a nawet do zakładu fryzjerskiego. We Francji unijny paszport jest niezbędny, by móc uczestniczyć w wydarzeniach, w których bierze udział ponad tysiąc osób. W Berlinie nie można bez niego wejść do wnętrza restauracji, a w Czechach należy okazać paszport podczas meldunku w hotelu. 

Jak dzisiaj informuje Interia, w Polsce, która jako jeden z pierwszych krajów udostępniła paszport covidowy, pobrano już 6 milionów tych dokumentów.

Ewa Wysocka 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | turystyka | paszporty covidowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »