XIV Europejski Kongres Gospodarczy

Buzek: Jesteśmy gotowi na poziomie europejskim, aby integrować Ukrainę

Jesteśmy gotowi: Parlament Europejski, także Komisja Europejska; jesteśmy gotowi na poziomie europejskim, aby integrować Ukrainę, nawet teraz, jak trwa jeszcze wojna - powiedział we wtorek w Katowicach b. premier, b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł Jerzy Buzek.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

Podczas jednej z sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Jerzy Buzek był pytany, czy Unia Europejska wyobraża sobie prowadzenie procedury akcesyjnej Ukrainy w trakcie np. długotrwałego zamrożenia wojny z Rosją. B. przewodniczący PE w odpowiedzi zaznaczył, że Unia nie tylko wyobraża sobie stopniową integrację gospodarczą, nawet polityczną, w czasie jeszcze trwającej agresji Rosji na Ukrainę, ale to już się dokonuje.

Reklama

Ukraina gotowa do wielkich rzeczy

- Parę tygodni temu Ukraina zsynchronizowała swój system energetyczny z Unią Europejską, poprzez Słowację i Rumunię. Coś nieprawdopodobnego. Bo system energetyczny Litwy, Łotwy i Estonii został zsynchronizowany przez Polskę z UE dopiero niedawno, czyli kilkanaście lat po wejściu państw bałtyckich do UE - przypomniał Buzek.

- To jest dowód na to, że Ukraina jest gotowa do niezwykłych rzeczy. My dzisiaj negocjujemy z Ukrainą wykorzystanie ich przestrzeni magazynowych gazu na rzecz Europy. To coś niewyobrażalnego. Ukraińskie magazyny gazu, które są największe w Europie, będą pracowały w następnej zimie (...), żeby zasilać energetyczny system europejski - zapowiedział b. przewodniczący PE.

Ukraińskie magazyny gazu pomogą Europie?

Wyjaśnił, że to ważne, ponieważ gaz z magazynów ukraińskich pomoże bezpośrednio krajom, które były podłączone do zasilania z Rosji - rurociągiem przez Słowację, Czechy, do Niemiec z odnogami do Polski i Austrii. - To idealny kierunek dla nas, bo on rozwiązuje brak zasilania ze strony rosyjskiej, bo przecież od tego chcemy się odciąć - ocenił polityk.

- Jeżeli ten wrażliwy system energetyczny będzie integrowany i będzie wspierany w jakimś sensie z dwóch stron nawzajem, to to jest sygnał, że Ukraina jest w stanie podjąć tego rodzaju działania, a UE jest na to gotowa. Chcemy w najbliższym czasie, aby nasz wspólny rynek energii to nie był rynek 27 krajów, tylko 28 - może jeszcze dołączą Mołdawia, Serbia - wyraził przypuszczenie Jerzy Buzek.

- To jest daleko idąca integracja. Ukraina jest lepsza w tym, niż Bałkany Zachodnie - i to jest niezwykłe. Jeżeli wyobrazimy sobie, że Ukraina przez osiem ostatnich lat toczy wojnę (...) i w tym czasie kilkanaście tysięcy Ukraińców zginęło od kul, to jest to coś nieprawdopodobnego, jaki oni zrobili postęp w dostosowywaniu gospodarki do warunków europejskich - uznał.

Samorządy ukraińskie to niezależne i zdecydowane siły

B. premier zwrócił również uwagę na rozwinięte samorządy lokalne w Ukrainie. "Proszę zobaczyć informacje z miast ukraińskich. Te samorządy wyemancypowały na niezależne, mocne siły. Ich trzeba uprowadzać z miast, żeby te miasta się poddały - i to Rosjanie robią. A więc to, czego dokonali Ukraińcy w czasie wojny, przez ostatnie osiem lat, jest po prostu wspaniałe" - ocenił Buzek.

Przyznał, że w Ukrainie wciąż jest wiele mankamentów, wiele kwestii jest jeszcze niedostosowanych. - Ale np. energetykę mają nieco bardziej zieloną niż nasza, dzięki energetyce atomowej - zastrzegł. - A więc to jest absolutnie wyobrażalne. My byśmy nie chcieli, aby to trwało lata; będziemy robić wszystko, aby Ukrainę zbliżyć przynajmniej pod względem gospodarczym, także polityczne rozwiązania - wiele z nich się już przyjęło - zaznaczył.

Potrzebna walka z korupcją

- Jest jeszcze sprawa walki z korupcją, może systemu sprawiedliwości. Ale proszę zobaczyć, jak zniknął problem oligarchów w tym kraju: większość z nich wyjechała, a ten który został, też oligarcha, poprzedni prezydent kraju, zachowuje się bezbłędnie: założył mundur i jest gotowy do działania. A więc to jest kraj, który się tak bardzo zmienił, że UE jest gotowa - stwierdził b. przewodniczący PE.

- Na pewno Parlament Europejski, także Komisja Europejska jest gotowa na różnego rodzaju działania w tym kierunku; jesteśmy gotowi na poziomie europejskim, aby integrować Ukrainę, nawet teraz, jak trwa jeszcze wojna - podsumował Jerzy Buzek.

Czytaj także: Turcja zorganizuje Rosjanom wakacje

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | wojna w Ukrainie | UE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »