Rusza Europejski Kongres Gospodarczy. 8,5 tysiąca gości, premier, biznes i komisarz UE
Dziś o godzinie 10 w Katowicach rozpoczyna się XIV Europejski Kongres Gospodarczy. Weźmie w nim udział ponad 8,5 tys. osób reprezentujących m.in. świat polityki i biznesu. Gościem inauguracji będzie premier Mateusz Morawiecki, a w EKG będą uczestniczyć m.in. Kadri Simson, komisarz Unii Europejskiej ds. energii oraz wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. gospodarki służącej ludziom Valdis Dombrovskis. Partnerami EKG 2022 są Interia i Interia Biznes.
Trzy dni rozmów i debat, ponad 150 sesji tematycznych, podczas których swoją wiedzą podzieli się blisko 1000 ekspertów ze świata biznesu i polityki - tak w liczbach można przedstawić tegoroczną edycję #EEC.
W poniedziałek w trakcie panelu "Wojna w Europie. Plan dla Ukrainy" głos zabierze Olha Stefaniszyna, wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, a w dyskusji wezmą udział Mikuláš Dzurinda, prezydent Centrum Studiów Europejskich im. Wilfrieda Martensa, premier Słowacji w latach 1998-2006, minister spraw zagranicznych w latach 2010-2012; Greg Hands, minister biznesu, energii i strategii przemysłowej Wielkiej Brytanii; Konrad Szymański, minister ds. Unii Europejskiej oraz Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, premier Polski w latach 1997-2001, przewodniczący Rady EKG.
- Program Europejskiego Kongresu Gospodarczego w tym roku przeszedł przeobrażenie pod wpływem kolejnego po pandemii wyzwania, jakim jest agresja Rosji na Ukrainę. Naturalnie, jednym z głównych tematów dyskusji podczas kongresowych debat będzie sytuacja w Ukrainie oraz zaangażowanie Polski w pomoc wschodniemu sąsiadowi - zapowiada Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego. - W agendzie trzydniowych spotkań nie zabraknie również najbardziej aktualnych tematów związanych z zieloną transformacją i odbudową gospodarki, a także procesów związanych z przyspieszoną digitalizacją i nowymi technologiami - dodaje.
Geekweek: Nowa technologia druku 3D
Jednak EKG to nie tylko forum debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki - to również doskonała okazja do rozmów kuluarowych z przedstawicielami każdej dziedziny gospodarki oraz możliwość uczestniczenia w szeregu wydarzeń towarzyszących.