Historia pieniądza od barteru po pieniądz elektroniczny

Od handlu wymiennego, przez kruszce, monety, pieniądz papierowy, aż po ten plastikowy i elektroniczny - historia pieniądza, to jak zmieniała się jego forma na przestrzeni wieków, jest zapisem rozwoju cywilizacji.

Pierwotnie dominował barter: proste, chociaż w gruncie rzeczy niesprawiedliwe rozwiązanie, ze względu na trudne do oceny wartości poszczególnych towarów. Rozwiązaniem okazał się pieniądz: Najpierw w postaci kruszcu, który sam w sobie podlegał częstym modyfikacjom, by lepiej odpowiadać na potrzeby ówczesnych, później natomiast przybierając formę monet. Pieniądze drukowane powiały się stosunkowo późno. W Europie do użytku weszły dopiero w XVII w., chociaż znane były znacznie wcześniej, bowiem już w XIII w. Dzisiaj poza monetami, pieniądzem papierowym (który na przestrzeni dziesięcioleci przechodził skomplikowaną transformację pod względem wykorzystywanych materiałów i zabezpieczeń przed fałszerstwem), funkcjonują inne środki płatnicze - pieniądz elektroniczny, czyli m.in. karty płatnicze, elektroniczne polecenia zapłaty, płatności mobilne i przelewy.

Reklama

"Historia pieniądza. Od barteru, po pieniądz elektroniczny" - to pierwsza infografika w cyklu "100 lat polskiego złotego. Dzieje Polski zapisane w pieniądzu". Kolejne poruszają tematykę m.in. wizerunku orła na monetach od X w. do czasów współczesnych, a także - wciąż wzbudzającą duże zainteresowanie - ewakuację złota z Polski tuż po wybuchu II wojny światowej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »