Wakacje w czasie COVID-19

Wakacje: Polacy chcą na plaże. Już planują letnie wyjazdy

Blisko 80 proc. Polaków planuje najbliższego lata wyjazdy, a 60 proc. nie wyklucza, że na podróże wyda więcej niż przed rokiem - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Accor Northern Europe, globalnej grupy hotelowej. O wakacjach poza domem nie myśli 6 proc. badanych.

Pandemia nie osłabiła zamiłowania Polaków do podróży. Z raportu Accor wynika, że  zmieniła sposób podejścia do wakacyjnych wyjazdów i priorytety, jakie podczas wakacji mają odpoczywający. Covid-19 nie osłabił jednak optymistycznego nastawienia Polaków do podróżowania i powrotu wakacyjnych wyjazdów w najbliższych miesiącach bieżącego roku - zapewniają autorzy raportu.  

Ciepłe plaże, ale też miasta i natura

Ponad połowa ankietowanych w Polsce (53 proc.) zapewnia, że chce podróżować w tym roku więcej niż przed 2020 rokiem i w nadchodzącym czasie planuje od dwóch do czterech wyjazdów. Na pierwszym miejscu listy wymarzonych kierunków są piaszczyste plaże. Wybiera się na nie blisko 40 proc. Polaków i jedna trzecia Europejczyków. Wszyscy zgodnie wskazują Południe Europy. Polacy najchętniej będą odpoczywać w Hiszpanii (40 proc.), we Włoszech (39 proc,), Grecji (33 proc.) i Chorwacji (32 proc.). 

Drugie w kolejności wyboru wakacyjnego odpoczynku zajmują krótkie wypady do miast, tzw. city breaks. W 2022 roku planuje je 37 proc. Polaków. To więcej niż wynosi średnia europejska - 26 proc. Około 20 proc. ankietowanych zapowiada wypoczynek na łonie natury. Accor informuje, że rośnie liczba odpoczywających w kraju. Pod koniec 2021 roku wakacje w Polsce planowało 14 proc. ankietowanych, a na początku tego roku liczba ta wzrosła dwukrotnie. Jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne, ponad połowa uczestników ankiety zawęża je do Starego Kontynentu, Amerykę Południową planuje odwiedzić 13 proc., a  Azję Południowo-Wschodnią - 11 proc. badanych.

Reklama

Wakacje wyjazdy sposobem na stres

Wakacyjne wyjazdy traktujemy jako część osobistej terapii - ocenia w raporcie Accor. Ponad dwie trzecie ankietowanych przyznaje, że wybiera podróże by zadbać o swoje zdrowie psychiczne. A dla 64 proc. Polaków letni wypoczynek ma być  sposobem na zachowywanie równowagi między pracą a życiem prywatnym. - Dzisiaj podróże są jednym z elementów zachowania work-life balance, który jest istotny dla osób ceniących pozytywny wpływ wyjazdów na samopoczucie. Balans między życiem zawodowym a prywatnym dzięki podróżom jest motywacją dla dwóch trzecich badanych - informuje Karelle Lamouche, dyrektor handlowa (Chief Commercial Officer) Accor Northern Europe. 

Prawie 60 proc. z nas skłonnych jest wydać na tegoroczne wakacje więcej niż przed rokiem. A ponad 14 proc. wczasowiczów planuje zafundować sobie luksusowy urlop. Ma on wynagrodzić czas stracony w ostatnich dwóch sezonach. Z obserwacji Accor wynika, że zmieniliśmy nastawienie do podróży. - W ciągu ostatnich dwóch lat zmieniły się priorytety. Coraz więcej ludzi stara się podróżować w odpowiedzialny i bezpieczny dla środowiska sposób - informuje Karelle Lamouche. Oprócz ochrony środowiska, priorytetami w czasie podróży są: przestrzeganie bezpieczeństwa i higieny sanitarnej, wysoki standard obsługi i elastyczna oferta.

Ewa Wysocka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | urlop | turystyka | first minute
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »