Reklama

Bon turystyczny. Co trzeba będzie zrobić, aby skorzystać z nowego świadczenia?

Ustawa o bonie turystycznym czeka już na podpis prezydenta. Kto będzie mógł skorzystać ze świadczenia? Co trzeba będzie zrobić, aby otrzymać wsparcie?

Reklama

Aby skorzystać z bonu turystycznego, osoba uprawniona będzie musiała założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, zalogować się i aktywować bon. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekaże bon SMS-em lub e-mailem - informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Reklama

Sejm w środę przyjął część senackich poprawek do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Obecnie ustawa czeka na podpis prezydenta. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma utworzyć, dostosować i utrzymać infrastrukturę informatyczną związaną z bonem.

- Bon turystyczny to wsparcie dla polskich rodzin oraz polskiej branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Świadczenie w formie bonu będzie przysługiwać osobom pobierającym świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500 plus. Bon turystyczny wynosi 500 zł na każde dziecko oraz dodatkowo 500 zł na dziecko niepełnosprawne - wyjaśnia prezes ZUS.

Bonem Polacy będą mogli płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne w kraju. Jest on ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani na inne środki płatnicze.

Prawo do bonu ustali Polska Organizacja Turystyczna za pomocą systemu udostępnionego jej przez ZUS i na podstawie informacji z bazy danych MRPiPS m.in. dotyczących programu "Rodzina 500 plus".

- Informacje na temat bonu będzie można uzyskać na specjalnie tworzonej do tego celu infolinii, a także w placówkach ZUS, które udzielą wsparcia w zakresie uzyskania dostępu do PUE - powiedziała PAP prof. Uścińska.

- Bon turystyczny będzie dostępny wyłącznie w postaci elektronicznej. Aby z niego skorzystać, osoba uprawniona będzie musiała założyć profil na PUE ZUS, zalogować się i aktywować bon. ZUS przekaże bon za pomocą SMS-a na wskazany numer telefonu lub drogą e-mailową. Również płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne będą dokonywane za pomocą PUE - dodaje prezes ZUS.

Po wejściu w życie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym minister rozwoju ogłosi, od kiedy podmioty turystyczne i organizacje pożytku publicznego będą mogły rejestrować się w systemie informatycznym i od kiedy będzie można korzystać z bonów. Obecnie ZUS prowadzi intensywne prace przygotowawcze do wdrożenia przedsięwzięcia.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Emilewicz: Pierwsze płatności wykonane bonem turystycznym na koniec lipca, początek sierpnia

Po podpisaniu przez prezydenta ustawy o bonie turystycznym, system informatyczny ZUS będzie gotowy do wypłaty pierwszych świadczeń na koniec lipca - powiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że pierwsze płatności będzie można wykonać na koniec miesiąca, początek sierpnia.

- Prezydent ma 21 dni na podpis. Ja mam nadzieję, że ten podpis będzie może nawet nieco szybciej. I niezwłocznie, po podpisaniu, system informatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie gotowy, aby wypłacać pierwsze świadczenia na koniec tego miesiąca. Koniec miesiąca, początek sierpnia będziemy mogli pierwsze płatności wykonać - powiedziała w radiu TOK FM minister Emilewicz.

W jej ocenie, to "bardzo innowacyjny produkt, także od strony informatycznej".

- Bon zostanie wygenerowany po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, czyli podobnie, jak w przypadku programu 500 plus. Przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia oraz dla dzieci z niepełnosprawnością - tłumaczyła.

Jak dodała, bon zostanie przekazany SMS-em na podany przez starającego się o niego numer telefonu, bądź e-mailem na podany adres mailowy.

- Dostaniemy numer, który jest rodzajem portmonetki, z której płacimy za usługi hotelowe, noclegowe, za obozy sportowe organizowane przez organizacje pozarządowe, kluby sportowe - powiedziała. Dodała, że bonem będziemy mogli płacić podmiotom, które także zarejestrują się na platformie ZUS.

Emilewicz przypomniała, że bon jest wsparciem dla rodzin, a także dla branży turystycznej.

Szefowa MR była pytana o to, kiedy branża otrzyma pieniądze na konto od momentu, kiedy zapłaci się bonem. - Najdalej do 14 dni od momentu wykonania płatności - powiedziała.

Zapewniła jednocześnie, że jeśli będą jakiekolwiek kłopoty w systemie informatycznym, to przez specjalnie uruchomioną do tego celu infolinię będzie można realizować płatności.

- Bonem będzie można płacić do marca 2022 r. - dodała.

Dowiedz się więcej na temat: bon turystyczny | ZUS
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »