Wielkie odmrażanie polskiej gospodarki

​Pandemia koronawirusa: Termy cienko przędą

Od soboty, po niemal trzymiesięcznej przerwie, znów będzie się można kąpać w termach. Jednak, o ile przepisy wkrótce się nie zmienią, kierujący placówkami będą do nich dopłacać więcej, niż kiedy stały zamknięte.

6 czerwca gości zaprasza Bania w Białce Tatrzańskiej - jeden z najpopularniejszych kompleksów termalnych na Podhalu. Jak dowiedziała się Interia, otwarte będą wszystkie baseny z wyjątkiem strefy letniej. 

W sobotę prace wznowi Terma Bukovina - największy kompleks basenów termalnych w Polsce. Lada dzień na stronach społecznościowych zawisną dokładne wytyczne dotyczące zasad korzystania z kompleksu. 

Wielki come back szykują też Lawendowe Termy w Uniejowie - jedyny w Polsce kurort, który oferuje kąpiele w ciepłej solance. Czynne będą w nim wszystkie baseny, ale - aby z term mogło skorzystać jak najwięcej osób - bilet będzie można wykupić maksymalnie na jedną albo na dwie godziny.  

Reklama

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Interia, problemem nowo otwieranych placówek jest ograniczenie dotyczące liczby korzystających z nich osób. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Rozwoju, ma to być połowa dopuszczalnego forum ale nie więcej niż 150. Jednak - jak argumentują zarządzający termami - z kompleksów może korzystać nawet trzy tysiące osób, a w sezonie, dwa razy więcej. Przy takich wytycznych termy mogą generować większe straty niż kiedy obiekty stały zamknięte.  

  Głośno na ten temat wypowiedział się Jerzy Krężlewski, dyrektor poznańskich Term Maltańskich, które pozostaną zamknięte i którym - jak ostrzega - grozi upadek. Absurdalność przepisów Krężlewski wskazał porównując je do samolotu Dreamliner. - Na jego pokładzie może się obecnie znaleźć tyle samo osób (150 - red.), a jego powierzchnia jest sto razy mniejsza od powierzchni Term Maltańskich - argumentował w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim". Skrytykował też możliwość otwarcia saun. - Choć większość z tych pomieszczeń w Termach Maltańskich może pomieścić nawet 80 osób, to według nowych przepisów będą mogły w nich przebywać jedynie dwie - wskazywał dyrektor.  

Problem dotyczy całego sektora. Jednak, kierujący termami argumentują, że zdecydowali się na otwarcie, bo nie chcą zawieść klientów i liczą, że kolejne luzowania przyjdą jeszcze przed rozpoczęciem letniego sezonu.  

RAMOWY PLAN ODMRAŻANIA GOSPODARKI

I etap

W niedzielę, 3 maja, zakończył się pierwszy etap odmrażania. Pozwolono w nim na wchodzenie do lasów i parków a w sklepach na przebywanie więcej niż wcześniej osób. Można też odwiedzać cmentarze, a do udziału w uroczystościach pogrzebowych dopuszczono 50, a nie jak przedtem - pięć osób. W weekendy zniesiono godziny dla seniorów a starszym dzieciom, od 13. roku życia, pozwolono na samodzielne poruszanie się po ulicach. 

II etap

Od poniedziałku, 4 maja do niedzieli 17 maja trwał II etap. Zgodnie z zapowiedziami rządu, zostały otwarte hotele (na razie co 10., straty miliard zł miesięcznie), hostele, schroniska i miejsca noclegowe. Można wybrać się do muzeum i galerii (otwartych jest coraz więcej, ale wciąż nie wszystkie), wypożyczyć książkę w bibliotece, zrobić zakupy w sklepie budowlanym i meblarskim. Pracę rozpoczęły także galerie handlowe, mimo że miały ruszyć dopiero w III etapie. (ponad dwa tygodnie od otwarcia centra handlowe świecą pustkami). 

Potrzebujący pomocy mogą liczyć na rehabilitację, a od 6 maja - pracujący rodzice na pozostawienie dziecka w żłobku i przedszkolu. Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, od 4 maja ruszyły też wypożyczalnie rowerów miejskich. 

III etap

Od poniedziałku (18 maja) do piątku 29 maja trwać będzie III etap odmrażania. Pracę wznowiły wyczekiwane przez wielu salony fryzjerskie i kosmetyczne. Można pójść do baru, restauracji i kawiarni, usiąść w środku lokalu albo w ogródku - wszystko to zachowując wyjątkowe środki bezpieczeństwa.

Została wznowiona działalność kin plenerowych, ruszyły prace na planach filmowych, próby w teatrach, nagrania fonograficzne i audiowizualne. Na uczelniach można prowadzić zajęcia dydaktyczne dla studentów ostatniego roku i indywidualne - na uczelniach artystycznych. Wróciły też zajęcia kształcenia doktorantów i zajęć organizowane np. w laboratoriach i centrach symulacji medycznej.

Został zwiększony limit osób w miejscach kultu religijnego (1 osoba/10m2). Dzieci poniżej 13. roku życia mogą wychodzić z domu bez opiekuna. 

Od poniedziałku zostały otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie (max. 22 osoby i 4 trenerów) i wolno uprawiać sport na otwartej przestrzeni, (max. 14 osób i 2 trenerów). W obiektach zamkniętych, w zależności od powierzchni, może ćwiczyć od 12 do 32 osób.

Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć dydaktyczno-opiekuńczych w klasach 1-3 szkół podstawowych.   

IV etap

Od 30 maja obowiązuje czwarty i ostatni etap odmrażania gospodarki. O ile będzie możliwy 2-metrowy dystans między osobami, na ulicy nie trzeba będzie nosić maseczek. Będą one obowiązywały w środkach transportu, kościołach, sklepach i urzędach. W maseczkach trzeba będzie odwiedzać kina, teatry, salonu masażu, tatuażu i kluby fitness. 

Od soboty, 6 czerwca wolno będzie organizować wesela i uroczystości rodzinne do 150 osób. Tyle samo będą mogły mieć zgromadzenia publiczne.  

Należy uważać, aby podczas wesel przy jednym stoliku usiadły osoby z jednej rodziny albo razem mieszkające. Kelner będzie mógł obsłużyć najwyżej 15 osób, nie będzie też samoobsługi przy bufetach i stołach z ciastami. 

W sobotę ruszą też baseny, termy, sauny, siłownie, salony masażu, tatuażu i parki rozrywki.  

W basenach z jednego pasa będą mogły korzystać najwyżej cztery osoby. W solariach będzie mogło przebywać tylu klientów ile jest kabina w parkach rozrywki co 50 metrów będzie umieszczony dezynfektor do rąk. A z saun będą mogły korzystać jednorazowo najwyżej dwie osoby.    

ew 

 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »