Jan Krzysztof Ardanowski
Środa, 4 grudnia 2024 (13:41)
Aktualizacja Środa, 4 grudnia 2024 (13:43)
Jan Krzysztof Ardanowski to polski polityk, rolnik i samorządowiec, urodzony 11 lutego 1961 roku w Czernikowie. Jego kariera polityczna i społeczna związana jest przede wszystkim z rolnictwem i obszarami wiejskimi, a także z działalnością na rzecz polskiego sektora rolnego. W swojej pracy zawodowej pełnił różnorodne funkcje, zarówno w administracji państwowej, jak i w ramach samorządu. Zasłynął jako minister rolnictwa i rozwoju wsi, a także jako doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. wsi i rolnictwa. Jego kariera na przestrzeni lat wzbudzała kontrowersje i była szeroko komentowana, zarówno pozytywnie, jak i krytycznie.
Jan Krzysztof Ardanowski - najważniejsze informacje
-
Kraj:
Polska
Wczesne lata i działalność opozycyjna
Ardanowski zaangażował się w działalność opozycyjną już na początku lat 80. XX wieku. W listopadzie 1980 roku wstąpił do Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS), a w 1981 roku uczestniczył w strajkach studenckich, zarówno po prowokacji bydgoskiej, jak i w obronie praw studentów.
Jego aktywność opozycyjna obejmowała również redagowanie opozycyjnego pisma „Indeks”. To zaangażowanie wykształciło w nim ducha walki o sprawiedliwość i wprowadzenie zmian, co miało wpływ na jego późniejszą działalność polityczną.
W 1985 roku ukończył studia na Wydziale Rolniczym Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy i zajął się prowadzeniem własnego gospodarstwa rolnego w miejscowości Krobia pod Toruniem. Jego zaangażowanie w rolnictwo oraz praktyczne doświadczenie jako rolnik pomogły mu zbudować solidne podstawy do kariery w administracji związanej z rozwojem wsi i rolnictwem.
Kariera polityczna
W latach 90. Ardanowski związał się z Polskim Stronnictwem Ludowym - Porozumieniem Ludowym, a w 1998 roku został radnym sejmiku kujawsko-pomorskiego z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. Jego polityczna kariera nabrała tempa, gdy w 2001 roku dołączył do Prawa i Sprawiedliwości. Jego umiejętności i wiedza na temat rolnictwa sprawiły, że szybko zdobył zaufanie w strukturach partii.
W latach 2003–2007 pełnił funkcję prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, a następnie został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jako wiceminister w rządzie PiS-u, Ardanowski angażował się w kwestie związane z rolnictwem, wspierając rozwój obszarów wiejskich i podejmując działania na rzecz wsparcia polskiego rolnictwa na arenie krajowej i międzynarodowej.
Po zakończeniu kadencji rządu w 2007 roku, Jan Krzysztof Ardanowski został doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. wsi i rolnictwa. Na tym stanowisku odpowiadał za kształtowanie polityki rolniczej prezydenta i współpracę z organizacjami rolniczymi.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
W czerwcu 2018 roku, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, prezydent Andrzej Duda powołał Jana Krzysztofa Ardanowskiego na stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi, zastępując Krzysztofa Jurgiela. Jako minister, Ardanowski podejmował liczne działania na rzecz poprawy sytuacji rolników, w tym reformy dotyczące hodowli zwierząt i ochrony zdrowia zwierząt. Jego kadencja była jednak również źródłem kontrowersji.
W jednym z najważniejszych momentów swojej kariery, Ardanowski zapowiedział rezygnację z planów wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych oraz ubój rytualny w Polsce, co spotkało się z krytyką ze strony organizacji proekologicznych. Ardanowski podejmował również działania mające na celu walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF), koncentrując się na odstrzale dzików, co z kolei wywołało protesty wśród środowisk ekologicznych.
Jego ministerialna kadencja zakończyła się we wrześniu 2020 roku, kiedy to został zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości za głosowanie przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Wkrótce po tym odszedł ze stanowiska ministra, a kilka miesięcy później został przywrócony w prawach członka partii.
Działalność po zakończeniu pracy w rządzie
Po zakończeniu swojej kadencji jako minister rolnictwa, Ardanowski kontynuował działalność polityczną. W grudniu 2020 roku prezydent Andrzej Duda powierzył mu przewodnictwo Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, która miała za zadanie doradzanie prezydentowi w kwestiach związanych z rozwojem rolnictwa.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku Jan Krzysztof Ardanowski ponownie uzyskał mandat poselski, zdobywając ponad 28 tysięcy głosów. Po reelekcji do Sejmu, zasiadł w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kontynuując pracę nad reformami w sektorze rolnym.
W lipcu 2024 roku Ardanowski podjął decyzję o opuszczeniu Prawa i Sprawiedliwości oraz klubu parlamentarnego tej partii. Jego krok związany był z różnicami poglądów na temat kierunku polityki rolnej w Polsce. Związał się z kołem poselskim Kukiz’15, co świadczyło o jego chęci dalszego zaangażowania w życie polityczne kraju, lecz z innymi ugrupowaniami.
Życie prywatne i zainteresowania
Jan Krzysztof Ardanowski jest żonaty, ma pięcioro dzieci. Oprócz działalności politycznej i rolniczej, pasjonuje się historią, szczególnie okresem II wojny światowej. Efektem jego amatorskich badań nad losem Żydówek zmuszanych do pracy podczas wojny była wydana książka, której współautorem był Paweł Sztama.
Temat Jan Krzysztof Ardanowski znajdziesz również w serwisie:
Jan Krzysztof Ardanowski - Wiadomości
-
Ardanowski: Krajowa Grupa Spożywcza może zaoferować nieco wyższe ceny
Wtorek, 14 czerwca 2022 (16:55)Jak powiedział szef Rady ds. Rolnictwa przy Prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski, Krajowa Grupa Spożywcza będzie działać na zasadach rynkowych. Może jednak zaoferować nieco wyższe... -
Ardanowski: Holding spożywczy będzie pomagał rolnikom
Piątek, 12 lipca 2019 (07:25)Utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej, tzw. narodowego holdingu, ma przyczynić się do wzrostu dochodów rolników. Koncepcja spółki jest już gotowa, trwają rozmowy na temat kapitału... -
Ardanowski: Świnie i krowy nie są ważniejsze niż nauczyciele
Poniedziałek, 15 kwietnia 2019 (08:27)- Twierdzenie, że świnie i krowy są ważniejsze niż nauczyciele, jest żenujące i nie na miejscu; świadczy o braku wiedzy lub o złej woli - mówi w rozmowie z "Super Ekspresem" minister... -
Co głównym instrumentem wsparcia rolnictwa?
Wtorek, 18 grudnia 2007 (19:16)Głównym instrumentem wsparcia rolnictwa w latach 2007-2013 są dopłaty bezpośrednie, z których korzysta w Polsce ok. 1,5 mln rolników - poinformował wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof... -
Nazwa "wino" nie tylko dla win gronowych
Wtorek, 23 października 2007 (18:36)Nazwa "wino" powinna dotyczyć także win owocowych, a nie tylko gronowych - jak proponuje Komisja Europejska. Takie stanowisko Polski poparło na wczorajszym posiedzeniu unijnych... -
Polska zagroziła, że nie wpuści
Wtorek, 16 października 2007 (14:11)Polska zagroziła, że nie wpuści Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO), jeśli strona rosyjska nie zniesie embarga na import polskich produktów rolnych - podają we wtorek... -
Smutne perspektywy naszych rolników
Wtorek, 26 września 2006 (19:07)Rynek produkcji żywności w Europie jest nasycony. Jedynym segmentem, w którym możliwy jest jeszcze wzrost produkcji, jest rynek wołowiny. Europie brakuje około 2 mln ton tego mięsa...