Jen japoński 

Czwartek, 9 stycznia 2025 (10:56) Aktualizacja Czwartek, 9 stycznia 2025 (10:56)
Jen japoński (JPY) to oficjalna waluta Japonii, jednej z największych gospodarek świata. Symbolizuje nie tylko potęgę ekonomiczną kraju, ale również jego zdolność do adaptacji w zmieniającym się środowisku globalnym. Od momentu wprowadzenia w 1871 roku, jen przeszedł wiele transformacji, zarówno pod względem wartości, jak i roli, jaką odgrywa na arenie międzynarodowej.
Jen japoński  - najważniejsze informacje
Jen japoński /123rf.com /123RF/PICSEL

Jen japoński  - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Japonia

  • Symbol:

    ¥

  • Podział:

    100 senów = 1 jen

  • Banknoty:

    1000, 2000, 5000, 10000

  • Monety :

    1, 5, 10, 50, 100, 500

  • Bank centralny:

    Bank Japonii

Historia jena japońskiego 

Jen został wprowadzony w 1871 roku w ramach reformy Meiji, która miała na celu modernizację Japonii oraz zbudowanie stabilnego systemu finansowego, porównywalnego do tych istniejących w krajach zachodnich. Zastąpił on dotychczasowy system monetarny, oparty na licznych lokalnych walutach, takich jak mon czy ryo, które powodowały chaos i utrudniały handel. 

W początkowym okresie jen oparty był na standardzie złota i srebra, co oznaczało, że jego wartość była bezpośrednio powiązana z określoną ilością tych metali szlachetnych. System ten trwał do lat 30. XX wieku, kiedy to Japonia odeszła od standardu złota w wyniku globalnego kryzysu gospodarczego. 

Po II wojnie światowej jen japoński stracił na wartości w wyniku hiperinflacji, która dotknęła kraj. Było to spowodowane zniszczeniami wojennymi oraz kosztami odbudowy. W latach 1949–1971 jen był ściśle powiązany z dolarem amerykańskim, co miało na celu stabilizację waluty i wspieranie rozwoju gospodarki. 

Po zakończeniu systemu Bretton Woods w 1971 roku jen stał się walutą o płynnym kursie wymiany. Od tego czasu jego wartość jest określana przez siły rynkowe, co pozwoliło na większą elastyczność, ale jednocześnie wystawiło walutę na wahania kursowe. 

Podział i nominały 

Jen dzieli się na 100 senów, choć w praktyce seny nie są już używane. W obiegu znajdują się zarówno monety, jak i banknoty o różnych nominałach: 
  • Monety: 1, 5, 10, 50, 100 i 500 jenów. 
  • Banknoty: 1 000, 2 000, 5 000 i 10 000 jenów. 
Monety i banknoty jena charakteryzują się estetyką odzwierciedlającą japońską kulturę, historię i przyrodę. Na przykład banknoty przedstawiają postacie historyczne, takie jak Fukuzawa Yukichi, pisarz i filozof, czy Nitobe Inazō, autor książki "Bushido". 

Symbol i kod waluty 

Symbol jena to ¥, a jego międzynarodowy kod walutowy to JPY. Na rynkach finansowych jen jest jedną z najczęściej handlowanych walut, a jego symbol często pojawia się w notowaniach giełdowych i na wykresach finansowych. 

Jen na rynku międzynarodowym 

Jen jest trzecią najczęściej używaną walutą rezerwową na świecie, zaraz po dolarze amerykańskim i euro. Banki centralne wielu krajów utrzymują rezerwy w jenach, co świadczy o zaufaniu do stabilności japońskiej gospodarki. Wynika to z długiej historii Japonii jako jednego z najważniejszych graczy na globalnym rynku finansowym. 

Jen jest powszechnie uważany za walutę "bezpiecznej przystani"”. Oznacza to, że w czasach globalnych kryzysów gospodarczych czy politycznych inwestorzy chętnie przenoszą swoje aktywa do jena, co stabilizuje ich wartość w okresach niepewności. 

Wpływ jena na gospodarkę Japonii 

Japonia jest jednym z największych eksporterów na świecie, a jej gospodarka opiera się na eksporcie zaawansowanych technologicznie produktów, takich jak samochody, elektronika czy maszyny przemysłowe. Wysoki kurs jena może jednak negatywnie wpływać na konkurencyjność japońskich towarów za granicą, czyniąc je droższymi dla zagranicznych nabywców. 

Bank Japonii odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu wartością jena poprzez politykę monetarną. W ostatnich dekadach prowadził politykę niskich stóp procentowych, mającą na celu pobudzenie gospodarki i przeciwdziałanie deflacji. Jednym z narzędzi stosowanych przez Bank Japonii jest program luzowania ilościowego (quantitative easing), który polega na skupie obligacji w celu zwiększenia podaży pieniądza. 

Przyszłość jena japońskiego 

Bank Japonii, podobnie jak inne kluczowe instytucje finansowe na świecie, intensywnie pracuje nad wprowadzeniem cyfrowej wersji swojej waluty – cyfrowego jena. Tego rodzaju innowacja miałaby na celu usprawnienie zarówno płatności krajowych, jak i transakcji międzynarodowych, jednocześnie poprawiając efektywność całego systemu finansowego. Obecnie projekt znajduje się w fazie testów, jednak jego potencjalne wdrożenie może w znaczący sposób zmienić sposób funkcjonowania gospodarki Japonii i wpłynąć na globalne podejście do walut cyfrowych. 

Zachodzące zmiany w światowej gospodarce nieustannie kształtują rolę jena na arenie międzynarodowej. Mimo tych dynamicznych przeobrażeń jen wciąż utrzymuje swoją pozycję jako waluta rezerwowa i symbol „bezpiecznej przystani” dla inwestorów. Te ugruntowane cechy wskazują, że jen przez długie lata będzie odgrywał kluczową rolę w globalnym systemie finansowym, adaptując się do nowych wyzwań i potrzeb rynku. 

Jen japoński  - Wiadomości

  • Jen najpierw zanurkował, potem gwałtownie odbił. Inwestorzy: To mogła być interwencja

    Jen najpierw zanurkował, potem gwałtownie odbił. Inwestorzy: To mogła być interwencja

    Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 (10:17)
    Jen zaczyna tydzień niespokojnie. W poniedziałek nad ranem polskiego czasu japońska waluta osłabiła się wobec dolara jeszcze mocniej niż w ostatnich tygodniach. Ale zaczęła gwałtownie...
  • Inwestorzy nie zawierzyli Bankowi Japonii. Jen najsłabszy od przeszło trzech dekad

    Inwestorzy nie zawierzyli Bankowi Japonii. Jen najsłabszy od przeszło trzech dekad

    Środa, 27 marca 2024 (16:17)
    Japońska waluta straciła względem amerykańskiej, osiągając w szczycie osłabienia poziom 151,97 jenów za dolara. Taka wycena była najniższą od blisko 34 lat. W ciągu dnia przedstawiciele...
  • Koniec ujemnych stóp w Japonii. "Wróciliśmy do normalnej polityki pieniężnej"

    Koniec ujemnych stóp w Japonii. "Wróciliśmy do normalnej polityki pieniężnej"

    Wtorek, 19 marca 2024 (07:16)
    Bank Japonii po raz pierwszy od 17 lat podwyższył stopy procentowe. Tym samym zakończyła się tam era ujemnych stóp zapoczątkowana w 2016 roku. Jak przyznał gubernator banku centralnego,...
  • Reklama
  • Zagadka japońskiej polityki monetarnej

    Zagadka japońskiej polityki monetarnej

    Sobota, 17 grudnia 2022 (09:00)
    Japonia zawsze wydawała się być inna niż reszta świata. Może dlatego też tutaj polityka niekonwencjonalna nie doprowadziła do trwałego wzrostu inflacji. Co gorsze, polityka ta wydaje się...
  • Dolar na czele walut światowych

    Dolar na czele walut światowych

    Niedziela, 16 sierpnia 2020 (05:00)
    Wiara w dolara ciągle silna jest, i basta. Złoto i diamenty są trwalsze, ale moc Ameryki w oczach ludów nie gaśnie, więc także papier ze znakami Rezerwy Federalnej jest w cenie, pełniąc...
  • Jen traci status bezpiecznego schronienia

    Jen traci status bezpiecznego schronienia

    Niedziela, 15 marca 2020 (07:00)
    Minęło ponad 30 lat od chwili pęknięcia bańki spekulacyjnej w Japonii, które powstrzymało marsz gospodarki tego kraju na sam szczyt światowej ekstraklasy gospodarczej. Wyjątkiem był kurs...
  • Reklama
  • Notowania jena i franka szwajcarskiego najwyższe od miesięcy

    Notowania jena i franka szwajcarskiego najwyższe od miesięcy

    Piątek, 3 stycznia 2020 (12:41)
    Waluty tzw. bezpiecznego schronienia, takie jak japoński jen i frank szwajcarski, osiągnęły w piątek najwyższe od kilku miesięcy notowania po amerykańskich nalotach na lotnisko w...
  • Błysk i krach na rynkach walut

    Błysk i krach na rynkach walut

    Czwartek, 3 stycznia 2019 (10:25)
    Rynek finansowy dalej cierpi z braku płynności, co w nocy doprowadziło do gwałtownych zmian na FX. Tzw. frash crash przyniósł silne umocnienie jena przy jeszcze nieotwartym po świątecznej...
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »