Nowe świadczenie dla emerytów. Oni dostaną 2100 zł miesięcznie

Nowe świadczenie już niebawem ma trafić do pierwszych beneficjentów. Bon senioralny, bo o nim mowa, przyznany ma zostać najstarszym osobom wymagającym opieki. Wartość świadczenia to nawet 2100 zł co miesiąc, jednak choć wsparcie ma postać finansową, nie będzie polegało na wypłacie pieniędzy.

  • Bon senioralny to nowe świadczenie przeznaczone dla niesamodzielnych seniorów i ich bliskich, którzy sprawują nad nimi opiekę.
  • W ramach świadczenia prowadzone mają być wypłaty w wysokości nawet 2121 zł. Jednak pieniędzy nie dostaną beneficjenci bezpośrednio.
  • Na razie mowa o dwóch warunkach przyznania bonu senioralnego: chodzi o wiek seniora oraz status zawodowy osoby zajmującej się opieką bliskiego.

Bon senioralny to pomysł, który rząd chce zrealizować jeszcze w 2024 roku. Wsparcie ma trafić do osób, które mają problemy w codziennym życiu i wymagają opieki. Pieniądze nie trafią jednak bezpośrednio do ręki emeryta, ale choć częściowo mają pokryć koszty opieki.

Reklama

Co to jest bon senioralny? Świadczenie ma sfinansować usługi zdrowotne i pielęgnacyjne

Bon senioralny to świadczenie, za którego wprowadzenie odpowiada Marzena Okła-Drewnowicz, zajmująca się w rządzie sprawami senioralnymi. Bon nie będzie jednak bezpośrednim przekazem pieniężnym dla emeryta, ale ma sfinansować pakiet usług.

Celem bonu senioralnego jest przede wszystkim finansowanie usług zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Jednak chodzi także o odciążenie bliskich od opieki nad krewnym. Dzięki świadczeniu chociaż część opieki będzie mogła zostać pokryta ze środków przypisanych do bonu senioralnego. Generalnie bon senioralny ma spełniać trzy funkcje:

  • wykupienie usług zewnętrznego opiekuna,
  • odciążenie opiekunów spośród rodziny,
  • upowszechnienie korzystania ze wsparcia w opiece nad seniorami.

Dla kogo bon senioralny?

Świadczenie będzie przyznawane tylko pod określonymi warunkami. Konieczne ma być osiągnięcie odpowiedniego wieku emeryta. Pierwsze wskazania mówią, że świadczeniem zostaną objęte osoby w wieku 75 lat i starsze. Co więcej, już 45-letni krewni seniorów będą mogli wnioskować o bon senioralny, gdy ich starsi krewni pozostają osobami niesamodzielnymi. Taki wnioskodawca będzie jednak zobowiązany posiadać pracę i być aktywnym zawodowo.

Na razie wszystko wskazuje, że orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie będzie wymagane do przyznania bonu senioralnego. Ma to przyspieszyć proces wydawania nowego świadczenia.

Ile wyniesie nowe świadczenie? Ocenią to lekarze i pracownicy MOPS

Maksymalną wartość, jaką osiągać ma nowe świadczenie to nawet 2121 zł. Bon przyznawany ma być co miesiąc, jednak nie każdy senior wymagający opieki dostanie bon opiewający o takiej przypisanej wartości.

Ujawnione dotąd założenia dotyczące nowego świadczenia wskazują, że na wysokość wsparcia wpływać będą orzeczenia pracowników ośrodków opieki społecznej, którzy będą podejmować decyzję wespół z lekarzami. Maksymalna wartość bonu senioralnego ma wynieść 2121 zł, ponieważ pakiet usług będzie najwyżej równowartością połowy płacy minimalnej. Od 1 stycznia to 4242 zł brutto, a od 1 lipca płaca minimalna wyniesie 4300 zł, a więc można się spodziewać, że od połowy roku górna granica wartości bonu senioralnego wyniesie 2150 zł.

Świadczeniobiorcy będą rozporządzać wyłącznie tym, co znajdzie się w pakiecie usług pokrywanych przez bon senioralny. Sprawami finansowymi zajmie się bowiem samorząd. Jednostka przekaże środki podmiotom, które za pieniądze przypisane do bonu będą opłacać opiekunów.

Od kiedy nowe świadczenie dla emerytów?

Na razie pewne jedynie, że bon senioralny ma zostać wdrożony do końca 2024 roku. Zgodnie z zapowiedziami premiera Donalda Tuska nowe świadczenie ma wejść w życie jak najszybciej. Jednocześnie rząd nie wskazał konkretnych dat, ale zastrzegł, że program będzie wdrażany stopniowo.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świadczenie | emeryci | emerytura | bon senioralny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »