Karol Nawrocki
Piątek, 30 maja 2025 (10:44)
Aktualizacja Piątek, 30 maja 2025 (10:45)
Karol Nawrocki to polski historyk, działacz społeczny i samorządowiec. Piastował funkcje prezesa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a później także prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. 24 listopada 2024 roku Nawrocki został wybrany kandydatem na prezydenta z poparciem Prawa i Sprawiedliwości.

Karol Nawrocki - najważniejsze informacje
-
Kraj:
Polska
Karol Nawrocki - wykształcenie
Karol Nawrocki urodził się 3 marca 1983 roku w Gdańsku. Tam też dorastał, a wykształcenie zdobywał na Uniwersytecie Gdańskim. W 2013 roku w Instytucie Historii tej uczelni Karol Nawrocki uzyskał tytuł doktorski na podstawie rozprawy "Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim 1976 - 1989".
Karol Nawrocki napisał kilka książek oraz kilkadziesiąt artykułów naukowych i publicystycznych w tematyce najnowszej historii Polski. Ponadto odpowiada za wiele projektów upamiętniających, edukacyjnych i ekspozycji historycznych.
Karol Nawrocki - kariera zawodowa
Karol Nawrocki w 2017 roku został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej, które 23 marca 2017 roku otwarto w Gdańsku. Nawrocki został dyrektorem instytucji po tym, jak na początku kwietnia 2017 roku w wyniku decyzji ówczesnego ministra kultury Piotra Glińskiego Muzeum II Wojny Światowej połączone zostało z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku.
Dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki był do 2021 roku, kiedy to złożył rezygnację z tej funkcji. Jeszcze w tym samym roku został wybrany na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Karol Nawrocki był również członkiem Rady Dyplomacji Historycznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych RP i Rad Programowych w licznych muzeach dotyczących najnowszej historii Polski. W 2019 roku pełnił również funkcję pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. organizacji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Karol Nawrocki - działalność polityczna
Na głębokie wody polityki Karol Nawrocki wypłynął w listopadzie 2024 roku. To wówczas 24 listopada 2024 roku podczas Konwencji Obywatelskiej w hali Sokół w Krakowie Nawrocki został ogłoszony kandydatem w wyborach prezydenckich 2025 roku. Udział w wydarzeniu brały udział liczne środowiska społeczne i naukowe, ale także członkowie partii Prawo i Sprawiedliwość. Od samego początku swojej kandydatury Nawrocki cieszy się poparciem i realnym wsparciem polityków tej formacji.
18 maja odbyła się I tura wyborów prezydenckich. Karol Nawrocki uzyskał w niej 29,54 proc. głosów i uplasował się na II miejscu. Dzięki temu zakwalifikował się do II tury wyborów, która odbędzie się 1 czerwca 2025 roku.
Temat Karol Nawrocki znajdziesz również w serwisie:
Karol Nawrocki - Wiadomości
-
Wybory prezydenckie 2025. Jak pogoda wpływa na frekwencję w wyborach?
Wczoraj, 30 maja (13:20)Badania nie pozostawiają złudzeń - pogoda ma wpływ na frekwencję wyborów. W zależności od warunków atmosferycznych zaangażowanie, a nawet wynik głosowania mogą być odmienne. Jak to... -
Najnowszy sondaż prezydencki. Policzyli, ile głosów różni kandydatów
Wczoraj, 30 maja (09:23)W najnowszym sondażu prezydenckim między kandydatami na prezydenta różnica jest minimalna. Jak wskazuje Wirtualna Polska, dla której sporządzono sondaż, gdyby odnosić ją do do frekwencji... -
Wpłaty najbogatszych Polaków na kampanię. Wsparli głównie jednego kandydata
Wczoraj, 30 maja (09:14)Co dziesiąta osoba z pierwszej setki rankingu najbogatszych Polaków magazynu Forbes wpłacała datki na kampanie prezydenckie. Kogo chętniej popierali polscy bogacze? Przewaga jednego z... -
Wybory prezydenckie. Bukmacherzy mają swojego faworyta
Wczoraj, 30 maja (07:21)Komu ufać bardziej w przewidywaniach wyników wyborów - bukmacherom czy sondażowniom? Ci pierwsi ryzykują swoimi pieniędzmi, a nie tylko reputacją. A u buków szanse na zwycięstwo... -
Ekspert wytyka błędy w kampanii. To Nawrockiemu i Trzaskowskiemu nie wyszło
Czwartek, 29 maja (19:02)- Zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Karol Nawrocki potknęli się o własne nogi; kandydat popierany przez PiS mógł wyciągnąć wszystkie "trupy z szafy" na początku, kandydat KO zlekceważył... -
Sondaż pokazał, jak wyborcy zmieniają zdanie. Zmiany w poparciu Nawrockiego
Czwartek, 29 maja (13:14)Jak wynika z sondaży pracowni Opinia24 dla Radio Zet, zwolennicy Karola Nawrockiego w kluczowym momencie kampanii zmieniają swoje stanowisko w wielu kwestiach. Chodzi między innymi o... -
Wybory prezydenckie 2025. Kto nie może wziąć udziału w głosowaniu w drugiej turze wyborów?
Czwartek, 29 maja (06:00)Druga tura wyborów prezydenckich, zaplanowana na 1 czerwca 2025 roku, to kulminacyjny moment polskiej demokracji, w którym obywatele wybiorą prezydenta na najbliższe 5 lat. Choć prawo... -
Zaskakujący sondaż. Elektorat antyPOPiS bardziej sprzyja temu kandydatowi
Środa, 28 maja (11:48)Wyborcy, którzy w pierwszej turze wyborów prezydenckich głosowali na "antyPOPiS" sprzyjają bardziej Rafałowi Trzaskowskiemu. Kandydat Koalicji Obywatelskiej uzyskałby 43 proc. poparcia w...