Korona czeska

Poniedziałek, 13 stycznia 2025 (10:12) Aktualizacja Poniedziałek, 13 stycznia 2025 (10:12)
Korona czeska (cz. česká koruna, kod ISO: CZK) to oficjalna waluta Republiki Czeskiej. Wprowadzona w obieg w 1993 roku, po podziale Czechosłowacji, korona czeska stała się symbolem nowej tożsamości gospodarczej i politycznej Czech. Waluta ta, dzieląca się na 100 halerzy, jest dziś jednym z kluczowych elementów stabilności finansowej kraju, a jej historia odzwierciedla dynamiczne zmiany, jakie zaszły w regionie Europy Środkowej.
Korona czeska - najważniejsze informacje
Czeska korona /123RF/PICSEL

Korona czeska - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Czechy

  • Symbol:

  • Podział:

    1 korona czeska = 100 halerzy

  • Banknoty:

    100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 Kč

  • Monety :

    1, 2, 5, 10, 20, 50 Kč

  • Bank centralny:

    Narodowy Bank Czeski

Powstanie korony czeskiej 

Historia korony czeskiej zaczyna się wraz z podziałem Czechosłowacji na dwa odrębne państwa: Czechy i Słowację. W wyniku tzw. aksamitnego rozwodu, w 1993 roku powstały dwa niezależne systemy monetarne. 

Wspólna dotychczas korona czechosłowacka została zastąpiona przez koronę czeską oraz słowacką. Obie waluty początkowo miały równą wartość, jednak z czasem ich kursy zaczęły się różnić, odzwierciedlając odmienną politykę gospodarczą i sytuację ekonomiczną każdego z krajów. 

Wygląd i nominały 

Korona czeska występuje zarówno w formie monet, jak i banknotów. Monety mają nominały 1, 2, 5, 10, 20 i 50 koron, a ich rewersy przedstawiają charakterystyczne symbole narodowe, takie jak most Karola w Pradze, katedra św. Wita czy lew czeski – historyczne godło Czech. 

Banknoty emitowane są w nominałach 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000 koron. Każdy z banknotów przedstawia ważne postacie i miejsca związane z czeską historią i kulturą. Przykładowo, na banknocie 100 koron znajduje się portret Karola IV, twórcy Uniwersytetu Karola w Pradze, a na 5000 koronach widnieje wizerunek Tomáša Garrigue Masaryka, pierwszego prezydenta Czechosłowacji. 

Stabilność korony czeskiej 

Korona czeska od początku swojego istnienia cieszy się opinią stabilnej waluty. Narodowy Bank Czeski (Česká Národní Banka) prowadzi odpowiedzialną politykę monetarną, dbając o niską inflację i stabilność kursu walutowego. Dzięki temu korona stała się jednym z filarów czeskiej gospodarki, która jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się w Europie Środkowej. 

W latach 90. XX wieku korona czeska przeszła kilka istotnych reform, które miały na celu jej wzmocnienie. Jednym z kluczowych momentów było uwolnienie kursu walutowego w 1997 roku. W kolejnych latach waluta była narażona na zmiany kursów w związku z sytuacją międzynarodową i globalnymi kryzysami finansowymi, ale dzięki odpowiedniej polityce banku centralnego korona utrzymała swoją pozycję jako stabilna jednostka monetarna. 

Korona czeska a euro 

Republika Czeska jest członkiem Unii Europejskiej od 2004 roku, co zobowiązuje ją do przyjęcia euro w przyszłości. Mimo to, rząd czeski oraz społeczeństwo wykazują ostrożne podejście do rezygnacji z narodowej waluty. Wielu Czechów ceni sobie niezależność, jaką daje posiadanie własnej waluty, szczególnie w kontekście zarządzania gospodarką w okresach kryzysu. 

Przyjęcie euro wymagałoby spełnienia tzw. kryteriów konwergencji, takich jak stabilność cen, niska inflacja, odpowiedni poziom deficytu budżetowego i długu publicznego. Choć Czechy spełniają większość z tych wymogów, decyzja o przyjęciu euro pozostaje odłożona na czas nieokreślony. 

Dla wielu mieszkańców korona czeska jest symbolem suwerenności i niezależności ekonomicznej, co znajduje odzwierciedlenie w badaniach opinii publicznej, w których większość Czechów opowiada się za utrzymaniem korony. 

Korona czeska w obrocie międzynarodowym 

Korona czeska nie jest walutą powszechnie używaną poza granicami Czech, ale odgrywa ważną rolę w handlu regionalnym. Czeska gospodarka, oparta na eksporcie, korzysta z silnej waluty, która przyczynia się do utrzymania konkurencyjności na rynkach zagranicznych. Najważniejszymi partnerami handlowymi Czech są Niemcy, Polska, Słowacja i Austria, a stabilność korony czeskiej wspiera płynność transakcji z tymi krajami. 

Korona czeska - Wiadomości

  • Czesi  i Węgrzy będą wspierać własne waluty

    Czesi i Węgrzy będą wspierać własne waluty

    Piątek, 25 marca 2022 (17:03)
    Banki centralne przygotowują się do ostrej walki z inflacją. Węgierski MNB w tym tygodniu podniósł podstawową stopę procentową o 1% na 4,4%. Stopa inflacji w lutym mierzona za pomocą...
  • Złoty zyskał przez koronę i forinta. WIG z nowym rekordem

    Złoty zyskał przez koronę i forinta. WIG z nowym rekordem

    Piątek, 25 czerwca 2021 (18:43)
    W mijającym tygodniu najsilniejsze były waluty rynków wschodzących, w których doszło do podwyżek stóp, m.in. forint i korona. Złoty również skorzystał na umocnieniu tych walut -...
  • Wakacyjne waluty - czeska korona i węgierski forint

    Wakacyjne waluty - czeska korona i węgierski forint

    Czwartek, 11 kwietnia 2019 (07:18)
    W 2019 r. czeska gospodarka będzie spowalniać, a kurs pary walutowej PLN/CZK znajduje się w trendzie bocznym. Gospodarkę węgierską, podobnie jak sąsiednie Czechy, czeka spowolnienie,...
  • Reklama
  • Pora na pauzę w cyklu podwyżek stóp procentowych w Czechach

    Pora na pauzę w cyklu podwyżek stóp procentowych w Czechach

    Wtorek, 13 listopada 2018 (06:00)
    W ubiegłym tygodniu zarząd Narodowego Banku Czech (CNB) podjął decyzję o podwyżce dwutygodniowej stopy REPO (dalej stopy procentowej) z 1,50% do 1,75%. Taka decyzja była zgodna z naszymi...
  • Czeski bank centralny dogonił polski

    Czwartek, 27 września 2018 (08:23)
    Czeski bank centralny podniósł ostatnio stopy procentowe o 25pb, zgodnie z oczekiwaniami. Było to trzecie z rzędu posiedzenie CNB z podwyżką stóp i łącznie już szósta podwyżka stóp w...
  • Czy warto postawić na czeską koronę?

    Czy warto postawić na czeską koronę?

    Czwartek, 26 lipca 2018 (06:00)
    Narodowy Bank Czech (CNB) jest jedynym bankiem w regionie, który w zdecydowany sposób normalizował politykę pieniężną w ostatnich kwartałach. W czerwcu zarząd CNB podjął decyzję o...
  • Reklama
  • Rekordowy wzrost kursu. Co się stało z czeską koroną?

    Rekordowy wzrost kursu. Co się stało z czeską koroną?

    Piątek, 11 sierpnia 2017 (06:00)
    Z początkiem sierpnia czeska korona stała się walutą o rekordowym wzroście kursu wobec dolara. Od początku 2017 r. wzmocniła się o ponad 17 proc. Rosła w siłę podobnie szybko jak złoty....
  • Złoty i waluty regionu CEE

    Piątek, 23 września 2016 (17:48)
    Najmocniejszą walutą był w ostatnich dniach forint, choć przez większą część tygodnia to złoty był zwycięzcą. Na drugim biegunie tradycyjnie już stabilna korona czeska, oraz...
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »