Reklama

3,65 zł za euro na koniec 2011 roku

Na koniec 2011 r. za euro trzeba będzie zapłacić 3,65 zł. W ciągu roku możliwe będzie umocnienie polskiej waluty do 3,55 zł za euro - prognozuje JP Morgan w opublikowanym w czwartek raporcie. Pierwszej podwyżki stóp procentowych bank spodziewa się w styczniu.

Reklama

"Przesuwamy pierwszą, 25-punktową podwyżkę stóp w cyklu zacieśnienia (polityki monetarnej - PAP) z marca na 19 stycznia. Tempo późniejszych podwyżek będzie prawdopodobnie zależeć od siły waluty. Sądzimy, że cena 3,65 zł za euro jest rozsądnym celem na koniec roku, choć w ciągu roku możemy zobaczyć 3,55 zł za euro" - napisano w raporcie JP Morgan.

Analitycy banku nie zmienili swojej prognozy o podwyżkach stóp procentowych w Polsce. Według nich, wzrosną one w tym roku o 100 pkt bazowych, a w pełnym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, czyli do końca 2012 r., o 150 pkt.

Członek zarządu NBP Andrzej Raczko powiedział w czwartek dziennikarzom, że fundamenty polskiej gospodarki pokazują, że jest przestrzeń do umacniania się polskiego złotego. - Oczywiście złoty jest pod presją tego, co się dzieje w Europie Zachodniej (...). Wyraźnie ta tendencja zmian złotego i fluktuacja jest pod wpływem czynników zewnętrznych - ocenił Raczko.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT

Dodał, że czynniki wewnętrzne działają w kierunku umacniania się polskiej waluty. - Jeżeli popatrzymy na naszą gospodarkę to widać, że zachowaliśmy prowzorstowy charakter naszej gospodarki, że jesteśmy w stanie myśleć o zacieśnieniu fiskalnym - powiedział. Podkreślił, że działania te powinny być przeprowadzane stopniowo, aby nie uderzyć we wzrost gospodarczy.

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: 2011 | bank | R. | czwartek | euro | waluty | JP Morgan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »