Reklama

Adam Glapiński: Umocnienie złotego byłoby spójne z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej

Aprecjacja złotego wspierałaby zacieśnienie polityki pieniężnej i byłaby spójna z jej kierunkiem - powiedział agencji Bloomberg prezes NBP Adam Glapiński. - Kierunek działań NBP obecnie jest jednoznacznie zdefiniowany. Dążymy do trwałego obniżenia inflacji i będziemy podejmowali wszystkie niezbędne kroki w tym kierunku - podkreślił przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej.

Prezes Narodowego Banku Polskiego skomentował kondycję polskiej gospodarki. - Opublikowane właśnie wstępne szacunki PKB za 2021 r., a także dane za ostatnie miesiące potwierdzają, że mamy w Polsce silne ożywienie aktywności gospodarczej. Przypomnę, że wzrost PKB w całym ubiegłym roku jest szacowany przez GUS na 5,7 proc. To oznacza przyspieszenie rocznej dynamiki PKB w IV kwartale w okolice 7 proc., a więc znakomite wyniki. Do tego mamy bardzo dobre dane z rynku pracy, w tym niskie bezrobocie i silny wzrost płac - podkreślił w rozmowie z agencją Bloomberg. 

Reklama

Odniósł się on także do tematu inflacji, która w Polsce w grudniu wyniosła 8,6 proc. - Choć silny wzrost cen jest głównie efektem oddziaływania szoków zewnętrznych, to w warunkach dobrej koniunktury i mocnego rynku pracy musimy przeciwdziałać ryzyku utrwalenia się inflacji na podwyższonym poziomie w średnim okresie. I to robimy podnosząc systematycznie stopy procentowe - zauważył Glapiński. 

- Jeżeli chodzi o kurs złotego, to jest to ważny kanał oddziaływania na gospodarkę. Przypomnę, że mamy reżim płynnego kursu walutowego, który nie wyklucza interwencji, w szczególności gdy jest to uzasadnione przez warunki rynkowe - dodał. 

- (...) Aprecjacja kursu wspierałaby zacieśnienie monetarne i byłaby spójna z kierunkiem działań banku centralnego. Jednocześnie jednak na kurs walutowy wpływają teraz czynniki zewnętrzne - podkreślił prezes NBP, wskazując m.in na sygnalizowane zacieśnienie polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych czy utrzymujące się napięcia geopolityczne na linii Rosja-Ukraina. 

Inflacja średniorocznie w 2021 r. wyniosła 5,1 proc. Od października RPP systematycznie podnosi stopy proc., które w styczniu wzrosły do 2,25 proc. Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 8 lutego. Ekonomiści prognozują, że dojdzie do kolejnej podwyżki stóp proc. o 0,5 pkt proc.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

EUR/PLN

4,6309 -0,0157 -0,34% akt.: 20.05.2022, 22:54
  • Kurs kupna 4,6291
  • Kurs sprzedaży 4,6326
  • Max 4,6494
  • Min 4,6233
  • Kurs średni 4,6309
  • Kurs odniesienia 4,6466
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Zobacz również:

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »