Adam Glapiński: Umocnienie złotego byłoby spójne z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej
Aprecjacja złotego wspierałaby zacieśnienie polityki pieniężnej i byłaby spójna z jej kierunkiem - powiedział agencji Bloomberg prezes NBP Adam Glapiński. - Kierunek działań NBP obecnie jest jednoznacznie zdefiniowany. Dążymy do trwałego obniżenia inflacji i będziemy podejmowali wszystkie niezbędne kroki w tym kierunku - podkreślił przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej.
Prezes Narodowego Banku Polskiego skomentował kondycję polskiej gospodarki. - Opublikowane właśnie wstępne szacunki PKB za 2021 r., a także dane za ostatnie miesiące potwierdzają, że mamy w Polsce silne ożywienie aktywności gospodarczej. Przypomnę, że wzrost PKB w całym ubiegłym roku jest szacowany przez GUS na 5,7 proc. To oznacza przyspieszenie rocznej dynamiki PKB w IV kwartale w okolice 7 proc., a więc znakomite wyniki. Do tego mamy bardzo dobre dane z rynku pracy, w tym niskie bezrobocie i silny wzrost płac - podkreślił w rozmowie z agencją Bloomberg.
Odniósł się on także do tematu inflacji, która w Polsce w grudniu wyniosła 8,6 proc. - Choć silny wzrost cen jest głównie efektem oddziaływania szoków zewnętrznych, to w warunkach dobrej koniunktury i mocnego rynku pracy musimy przeciwdziałać ryzyku utrwalenia się inflacji na podwyższonym poziomie w średnim okresie. I to robimy podnosząc systematycznie stopy procentowe - zauważył Glapiński.
- Jeżeli chodzi o kurs złotego, to jest to ważny kanał oddziaływania na gospodarkę. Przypomnę, że mamy reżim płynnego kursu walutowego, który nie wyklucza interwencji, w szczególności gdy jest to uzasadnione przez warunki rynkowe - dodał.
- (...) Aprecjacja kursu wspierałaby zacieśnienie monetarne i byłaby spójna z kierunkiem działań banku centralnego. Jednocześnie jednak na kurs walutowy wpływają teraz czynniki zewnętrzne - podkreślił prezes NBP, wskazując m.in na sygnalizowane zacieśnienie polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych czy utrzymujące się napięcia geopolityczne na linii Rosja-Ukraina.
Inflacja średniorocznie w 2021 r. wyniosła 5,1 proc. Od października RPP systematycznie podnosi stopy proc., które w styczniu wzrosły do 2,25 proc. Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 8 lutego. Ekonomiści prognozują, że dojdzie do kolejnej podwyżki stóp proc. o 0,5 pkt proc.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Zobacz również:
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.