Centralny bank Chin obniża stopę!
Bank centralny Chin obniżył 7-dniową stopę reverse repo o 10 pb - podał Ludowy Bank Chin (PBOC) w komunikacie. Umiarkowane ożywienie skłoniło władze monetarne do nieznacznej obniżki 1-rocznych kredytów MLF (medium lending facility) z 2,95 proc. do 2,85 proc.. Wcześniej 1-roczna stopa LPR (lean prima rate) została obniżona o 5 bp.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
7-dniowa stopa reverse repo została obniżona do 2,10 proc. z 2,20 proc.
To pierwsza obniżka benchmarku od niemal 2 lat, a bank chce wzmocnić w ten sposób gospodarkę, która traci impet w czasie powtarzających się fal zakażeń Covid-19.
Bank zredukował stopy procentowe na krótko przed ogłoszeniem wyliczeń dot. PKB Chin w IV kw., który wzrósł w ostatnich 3 miesiącach 2021 r. o 4,0 proc. rdr wobec oczekiwań ekonomistów +3,3 proc., ale wolniej niż w III kw., gdy zwyżkował o 4,9 proc.
Spowolnił do 4,0 proc. r/r z 4,9 proc. r/r w 3q21, chociaż był silniejszy od prognoz. W całym roku gospodarka Chin wzrosła o 8,1%. Koniec roku przyniósł gwałtowne schłodzenie inwestycji w nieruchomości oraz osłabienie popytu konsumpcyjnego.
Dane kształtując się powyżej oczekiwań rynku (odpowiednio 3,6 proc. r/r i 1,1 proc. kw/kw). Częściowo lepsze od oczekiwań dane nt. wzrostu gospodarczego w Chinach wynikają z rewizji w dół wzrostu gospodarczego 2020 r. oraz rewizji w górę kwartalnego tempa wzrostu w okresie I kw. - III kw. 2020 r.
Dzisiaj opublikowane zostały również dane o produkcji przemysłowej (4,3 proc. r/r w grudniu wobec 3,8 proc. w listopadzie), sprzedaży detalicznej (1,7 proc. wobec 3,9 proc.) i inwestycjach w aglomeracjach miejskich (4,9 proc. wobec 5,2 proc.). Dane o produkcji przemysłowej i inwestycjach w aglomeracjach miejskich ukształtowały się powyżej oczekiwań (odpowiednio 3,6 proc. i 4,8 proc.), co wskazuje, że pogorszenie sytuacji epidemicznej oraz kryzys energetyczny okazały się mieć mniejszy wpływ na te sektory chińskiej gospodarki niż się pierwotnie spodziewano.
Wyraźnie niższe od oczekiwań rynku (3,7 proc.) były natomiast dane o sprzedaży detalicznej, co wskazuje na dalsze silne spowolnienie popytu wewnętrznego w Chinach. Jest to spójne z opublikowanymi w ubiegłym tygodniu danymi o chińskim imporcie.
Pomimo niespodziewanego odbicia produkcji przemysłowej w grudniu, łączny obraz danych ze sfery realnej wspiera oczekiwania co do dalszego poluzowania polityki gospodarczej przez KC KPCh.
Ewentualny impuls monetarny mógłby być wsparciem m.in. dla przemysłu niemieckiego i gospodarki strefy euro.
Choć obniżki te były bardzo ostrożne, to jednak wywołały oczekiwania na dalsze złagodzenie warunków pieniężnych. W 2022 spodziewamy się wzrostu o 5,4 proc.
OPINIA:
"Wzrost PKB o 4 proc. w IV kwartale i o 8,1 proc. w całym 2021 roku był nieco wyższy niż oczekiwaliśmy", co wiązane jest z "silniejszą od przewidywań produkcją przemysłową w grudniu" - powiedział główny ekonomista ds. Chin z Oxford Economics Tommy Wu, cytowany przez dziennik "South China Morning Post".
Do spadku tempa wzrostu przyczyniło się natomiast spowolnienie na rynku nieruchomości, w tym skutki problemów finansowych zadłużonego dewelopera Evergrande i niewypłacalność kilku innych takich firm.
Wzrostowi przeszkadzały też pojawiające się w kraju ogniska zakażeń koronawirusem i wprowadzane przez władze restrykcje, które obniżają konsumpcję i popyt na usługi.