Centralny bank Węgier podnosi stopy procentowe!

Narodowy Bank Węgier (MNB) podniósł we wtorek referencyjną, 3-miesięczną depozytową stopę o 30 pb do 0,90 proc. - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia. Bez zmian pozostawiono jednodniową stopę depozytową (-0,05 proc.). Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberga spodziewali się podniesienia stopy o 25 pb do 0,5 proc.

 "W ocenie Rady MNB uzasadnione jest uruchomienie cyklu podwyżek stóp procentowych, aby zapewnić stabilność cen, zapobiec trwałym skutkom zagrożeń dla perspektyw inflacji oraz zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne" - napisano w komunikacie po posiedzeniu banku.

 "W ocenie Rady bilans czynników ryzyka dla perspektyw wzrostu inflacji jest skierowany do góry. W kontekście perspektyw inflacji i kształtowania się czynników ryzyka, Rada na comiesięcznych posiedzeniach ocenia potrzebę dalszego zacieśniania polityki monetarnej w oparciu o dane. Rada Pieniężna będzie kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych do czasu ustabilizowania się perspektyw inflacji wokół celu banku centralnego i zrównoważenia czynników ryzyka dla inflacji w horyzoncie polityki pieniężnej" - dodano.

Reklama

 Prezes MNB Gyorgy Matolcsy powiedział w poniedziałek, że Węgry są zagrożone atakami spekulacyjnymi bez podjęcia działań ze strony banku. Dodał, że budżet na rok wyborczy 2022 może pobudzić inflację w połączeniu z ujemnymi realnymi stopami procentowymi.

 17 maja wiceprezes banku centralnego Węgier Barnabas Virag wskazał, że wzrost cen może spotkać się z zaostrzeniem polityki pieniężnej już w czerwcu.

 - Bank powinien rozważyć podniesienie stopy referencyjnej w czerwcu w ramach cyklu zacieśniania, opartego na danych. (...) Ryzyko inflacyjne jednoznacznie wzrosło. Bank centralny chce reagować na utrzymujące się ryzyko inflacyjne za pomocą stopy referencyjnej - powiedział Virag.

 - NBH obiecał skuteczne zacieśnienie i dostarczył je, co jest bardzo ważne. To początek nowej ery dla polityki pieniężnej na Węgrzech i dla forinta - powiedział Marek Drimal, strateg EMEA w Societe Generale SA.

 Podczas posiedzeń w lipcu i czerwcu 2020 r. MNB obniżył główną stopę łącznie o 30 pb w dwóch krokach po 15 pb.  We wrześniu Narodowy Bank Węgier podniósł 1-tygodniową depozytową stopę procentową o 15 pb do 0,75 proc.

 Kurs forinta umacnia się o 0,02 proc. wobec dolara do 296,18.


Opinie:

Z banku centralnego Węgier już od kilku tygodni płynęły sygnały o planowanym zaostrzeniu polityki pieniężnej, aby walczyć z inflacją (5,1 proc. w maju). Sądzimy, że cykl podwyżek stóp procentowych rozpocznie się już dziś. Stopa referencyjna wzrośnie naszym zdaniem o 30 pb, a stopa depozytowa (jednotygodniowa) o 15 pb. Kolejnej podwyżki w podobnej skali spodziewamy się już w lipcu. NBH utrzyma jednocześnie bez większych zmian swój program skupu aktywów.

W kwietniu i maju inflacja na Węgrzech była równa 5,1 proc. r/r. Tym samym ukształtowała się ona wyraźnie powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego MNB (4,0 proc. r/r). Znaczący wzrost inflacji w II kw., napędzany m.in. przez efekty niskiej bazy, był oczekiwany przez MNB, jednak skala tego wzrostu nieznacznie zaskoczyła. Zgodnie z marcową projekcją MNB, prognozowana dynamika cen ogółem w II kw. miała wynieść 4,9 proc. r/r.

Co więcej, projekcja zakładała spadek PKB w I kw. br. podczas gdy w rzeczywistości zwiększył się on o 2,0 proc. kw/kw. W obliczu takiej sytuacji, retoryka MNB uległa wyraźnemu zaostrzeniu w ostatnich tygodniach. MNB zwracał jednak uwagę nie na bieżący poziom inflacji, lecz na ryzyko nadmiernego wzrostu cen w kolejnych kwartałach.

Przedstawiciele MNB zaznaczali, że obserwowane obecnie ograniczenia podażowe w warunkach powrotu gospodarki do normalności po zniesieniu obostrzeń mogą zagrozić osiągnięciu celu inflacyjnego w średnim okresie. W rezultacie wyrażali ono gotowość do dostosowania parametrów polityki pieniężnej aby przeciwdziałać materializacji takiego scenariusza.

W ocenie MNB, kluczowa w ocenie perspektyw inflacyjnych i ryzyka trwałego przestrzelenia celu inflacyjnego będzie czerwcowa projekcja makroekonomiczna. Oczekujemy, że w projekcji, którą poznamy w tym tygodniu ścieżki prognozowanej inflacji i tempa wzrostu gospodarczego zostaną zrewidowane w górę w porównaniu do tych przedstawionych w marcu.

Będzie to ważny argument na rzecz zacieśnienia polityki pieniężnej przez MNB. Taką ocenę wspierają wypowiedzi wiceprezesa MNB V. Barnabasa, który stwierdził, że polityka pieniężna wejdzie w nową fazę w czerwcu, a bank centralny będzie proaktywnie dostosowywał stopy procentowe w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia nadmiernej inflacji. Zaznaczył on jednocześnie, że kształt polityki pieniężnej będzie determinowany przez napływające dane i możliwość podwyżki stóp jest warta rozważenia już na czerwcowym posiedzeniu. Oczekujemy, że na posiedzeniu w tym tygodniu główna stopa MNB zostanie podniesiona o 15 pb do 0,75 proc..

Pozostałe stopy procentowe zostaną dostosowane w podobny sposób. Należy pamiętać, że MNB prowadzi obecnie skup aktywów. Uważamy, że pomimo podwyżki stóp procentowych będzie on kontynuowany. Taka ocena jest spójna z wypowiedziami V. Barnabasa. Uważamy, że zakończenie programu luzowania ilościowego przyczyniłoby się do wzrostu długoterminowych stóp procentowych i ich większej zmienności.

Czynnikiem sprzyjającym podwyższonej zmienności rentowności obligacji węgierskich byłoby zbliżające się ograniczenie skali tzw. tapering) programu skupu aktywów realizowanego przez FED. Zarówno wyższy poziom rentowności obligacji węgierskich, jak ich podwyższona zmienność utrudniłyby rządowi finansowanie potrzeb pożyczkowych.  

Uważamy, że czerwcowa podwyżka będzie początkiem cyklu zacieśniania polityki pieniężnej na Węgrzech.

Oczekujemy kolejnych podwyżek stóp w III i IV kw. br. Prognozujemy, że na koniec roku główna stopa procentowa osiągnie poziom 1,00 proc.. W naszym scenariuszu bazowym zakładamy, że w 2022 r. stopy procentowe pozostaną niezmienione, a zacieśnienie polityki pieniężnej będzie kontynuowane poprzez stopniowe wycofywanie niekonwencjonalnych instrumentów (wygaszanie programu skupu aktywów oraz programu niskooprocentowanych pożyczek dla przedsiębiorstw).

Dostrzegamy ryzyko, że zacieśnianie polityki będzie materializowało się szybciej (lub w większej skali) niż zakładamy w scenariuszu bazowym, jeśli inflacja będzie kształtowała się w kolejnych miesiącach powyżej ścieżki przestawionej w czerwcowej projekcji makroekonomicznej MNB. Zacieśnienie polityki pieniężnej jest już częściowo wycenione przez rynki. Trzymiesięczna międzybankowa stopa procentowa BUBOR zwiększyła się o ok. 15 pb od kwietnia (patrz wykres powyżej).

Niemniej jednak oczekujemy, że zacieśnienie polityki pieniężnej przez MNB będzie sprzyjało dalszemu umocnieniu forinta względem euro w średnim okresie. Prognozujemy, że kurs EUR/HUF wyniesie 347 na koniec br. i 327 na koniec 2022 r. Biorąc pod uwagę naszą prognozę kursu EUR/PLN, oczekujemy, że kurs PLN/HUF wyniesie 79,41 na koniec 2021 r. i obniży się do 76,58 na koniec 2022 r., co będzie spójne z rozbieżnością pomiędzy gołębią polityką pieniężną NBP  i jastrzębim nastawieniem MNB.

 Credit Agricole Bank Polska S.A.

EUR/HUF

384,1800 -0,2250 -0,06% akt.: 18.10.2023, 14:34
  • Kurs kupna 384,0300
  • Kurs sprzedaży 384,3300
  • Max 384,9700
  • Min 383,3700
  • Kurs średni 384,1800
  • Kurs odniesienia 384,4050
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY



PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Węgry | stopy procentowe | forint | inflacja świat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »