CPI: Inflacja w USA najwyższa od 1982 r.

W listopadzie wskaźnik CPI w gospodarce amerykańskiej wzrósł miesięcznie o 0,8 proc. oraz 6,8 proc. w porównaniu do roku ubiegłego, co oznacza najszybszy roczny wzrost od czerwca 1982 r. Według danych Bloomberga jest to zgodne z szacunkami analityków.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w listopadzie wzrosły o 0,8 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 6,8 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano +0,7 proc. mdm i +6,8 proc. rdr.

Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wzrosła o 0,5 proc. mdm i 4,9 proc. rdr. Oczekiwano +0,5 proc. mdm i +4,9 proc. rdr.

Miesiąc wcześniej zasadniczy CPI wzrósł o 0,9 proc. mdm, a rdr wzrósł o 6,2 proc. Bazowy CPI miesiąc wcześniej wzrósł o 0,6 proc. mdm i 4,6 proc. rdr.

Reklama

Mediana prognoz zakładała wzrost rzędu 0,7 proc. w porównaniu z październikiem, zaś rok do roku 6,8 proc.

Analitycy TMS

Dane dzisiejsze potwierdząją obawy Fed, że dynamika wzrostu cen nie jest przejściowa jak pierwotnie oczekiwano. Dzisiejsze dane mogą wzmocnić oczekiwania rynkowe (i tak już wysokie), że Rezerwa Federalna w przyszłym tygodniu zdecyduje się przyspieszyć proces "taperingu".

Sytuacja na rynku pracy jest dobra. Otwarte stanowiska pracy są na rekordowym poziomie. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do najniższego pułapu od końca lat 60.

Również stopa bezrobocia zmierza w kierunku poziomu sprzed pandemii. Wysoki odczyt może ponownie wspierać dolara amerykańskiego i po płytkiej korekcie (bardzo zbliżonej pod kątem rozpiętości do tej z października) główna para walutowa ponownie ma szanse skierować się na południe.  

Łukasz Zembik
DM TMS Brokers

Inflacja w USA wciąż wysoko, indeksy także

Po wczorajszym cofnięciu na rynku akcji w USA, główne indeksy giełdowe z Europy rozpoczęły handel od spadków. Przecena była jednak ograniczona i po godzinie 15:00 zdecydowana większość indeksów ze Starego Kontynentu jest notowana nad kreską. W momencie przygotowywania tej analizy tracą jedynie indeksy z Rosji, Belgii i Austrii. Jeśli chodzi o niemieckiego DAXa, notowany jest on około 0,2% na plusie, tym samym istnieje szansa na zmianę sentymentu, jaki obserwowany w ostatnich dwóch dniach.

Patrząc na wykres dzienny, DE30 może zamknąć dzień formacją młota, co byłoby pozytywną wiadomością dla rynkowych byków i mogłoby dać szansę na ruch w kierunku 16 000 pkt po weekendzie. Przed nami jednak jeszcze cała sesja w USA, która powinna zdecydować o poniedziałkowym otwarciu w Europie. 

Patrząc z kolei na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, także przeważał dziś kolor zielony, choć wzrosty są ograniczone. WIG20 jest notowany 0,4% na plusie, a najlepiej radząca sobie spółką jest LPP, gdzie zwyżka sięga aż 11,5% Akcje giganta odzieżowego kontynuują wczorajszy rajd po dobrych wynikach za ostatni kwartał. Notowania ponownie znalazły się na najwyższych poziomach w historii! Jeśli chodzi o GPW, warto też wspomnieć o dzisiejszym debiucie STS, akcje spółki STS Holding są także dostępne na naszej platformie xStation.

Jeśli chodzi o rynek amerykański, wydarzeniem dzisiejszej sesji były dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych za listopad, które poznaliśmy o godzinie 14:30.

Wskaźnik CPI w ujęciu r/r okazał się zgodny z rynkowymi oczekiwaniami i wyniósł 6,8%, co doprowadziło do cofnięcia na dolarze i wzrostów na rynku akcji (na rynku mówiło się bowiem o ryzyku przekroczenia poziomu 7%). Dzisiejsze dane nie zmieniają raczej perspektyw dla Fed, który w przyszłym tygodniu zdecyduje się na przyspieszenie tempa taperingu, na co wskazują ostatnie komentarze bankierów centralnych.

Łukasz Stefanik
Analityk Rynków Finansowych XTB

Dane z USA

PKB w USA zwiększy się w 2021 r. o 5,6 proc. wobec spadku o 3,5 proc. w 2020 r., a w 2022 r. wzrośnie o 3,8 proc.. Dynamika PKB ukształtowała się w III kw. poniżej naszych wcześniejszych oczekiwań ze względu na negatywny wpływ pandemii (w szczególności wariantu Delta koronawirusa) na aktywność gospodarczą.

Październikowe i listopadowe dane wskazują jednak na ponowne przyspieszenie wzrostu gospodarczego na początku IV kw. Nasza prognoza wzrostu PKB na 2022 r. została zrewidowana w dół z uwagi na oddziaływanie wariantu Omikron koronawirusa oraz wysoką inflację, która będzie oddziaływała w kierunku spadku konsumpcji.

Jednocześnie dostrzegamy rosnące ryzyko bardziej agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed polegającego na szybszym tempie wygaszania programu skupu aktywów, co stwarzałoby przestrzeń do rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych już w połowie 2022 r.

EUR/USD

1,0764 0,0039 0,36% akt.: 03.05.2024, 22:57
  • Kurs kupna 1,0763
  • Kurs sprzedaży 1,0765
  • Max 1,0810
  • Min 1,0725
  • Kurs średni 1,0764
  • Kurs odniesienia 1,0725
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY
INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »