Dziś kluczowe wystąpienie prezes EBC Christine Lagarde

Inwestorzy będą śledzić w najbliższe dni przemówienia zaplanowali liczni decydenci z Europejskiego Banku Centralnego. Dziś zabierze głos prezes banku Christine Lagarde, we wtorek członkini zarządu I. Schnabel, a w czwartek główny ekonomista P. Lane, który będzie miał okazję odnieść się do odczytów inflacji ze środy.

Inwestorzy będą śledzić informacje dotyczące tempa kontynuacji podwyżek stóp procentowych w strefie euro oraz sygnałów dotyczących perspektyw i prognozach zacieśniania ilościowego w 2023 r.

W ub. tygodniu Schnabel z EBC wypowiedziała się w dość jastrzębim tonie, stwierdzając że w obliczu szeroko zakrojonej stymulacji fiskalnej, utrzymującej się wysokiej inflacji i przy zagrożeniu odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych, EBC będzie musiał dalej podnosić stopy procentowe, prawdopodobnie do restrykcyjnego poziomu, żeby inflacja wróciła do celu jak najszybciej.

Reklama

Z kolei Lane przedstawił argumentację za spowolnieniem tempa podwyżek stóp (czyli implicite do 50 pb. vs 75 pb. do tej pory).

Co wynika z minutes z październikowego posiedzenia EBC?


Rada Prezesów obawiała się, że spowolnienie gospodarcze razem z zacieśnianiem polityki pieniężnej na świecie może przerodzić się w globalną "techniczną recesję". Oceniono, że perspektywy dla gospodarki strefy euro pogorszyły się od poprzedniego posiedzenia, a w krótkim okresie przeważają ryzyka w dół dla wzrostu gospodarczego, zmniejszając prawdopodobieństwo realizacji bazowego scenariusza z wrześniowej projekcji.

Jednocześnie oczekuje się "miękkiego lądowania", gdyż poprzednie recesje były często nasilone przez problemy sektora bankowego, które obecnie nie występują. Zwrócono uwagę na wciąż dobre perspektywy rynku pracy, pomimo spadku aktywności.

W kontekście inflacji podkreślono, że jej wzrost wynikał w dużej mierze z czynników popytowych i to ich złagodzenie będzie konieczne do obniżenia dynamiki cen. Zdecydowana większość Rady Prezesów poparła podwyżkę stóp o 75pb. Obecny poziom stóp nadal oceniany jest jako "akomodacyjny" i podkreśla się konieczność dalszych podwyżek. Zmiana warunków TLTRO została dokonana, aby zachęcić do dobrowolnych spłat środków, co powinno zmniejszyć bilans Eurosystemu, a także wzmocnić transmisję podwyżek stóp procentowych.

EUR/USD

1,0847 0,0031 0,29% akt.: 24.05.2024, 22:58
  • Kurs kupna 1,0846
  • Kurs sprzedaży 1,0848
  • Max 1,0857
  • Min 1,0807
  • Kurs średni 1,0847
  • Kurs odniesienia 1,0816
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY


PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »