EBC podniesie stopy procentowe o 25 pb

Ekonomiści powszechnie oczekują, że Europejski Bank Centralny podniesie stopę depozytową o 25 pb. do -0,25 proc. oraz refinansową o 25 pb. do 0,25 proc. Poważnie brany jest też pod uwagę mocniejszy ruch o 50 pb. Analitycy Credit Agricole oczekują, że zgodnie z zapowiedzią z czerwca, EBC podniesie stopy procentowe o 25pb - główną do 0,25 proc., a depozytową do -0,25 proc..

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Oczekujemy, że konferencja po posiedzeniu będzie oddziaływać w kierunku podwyższonej zmienności na rynkach finansowych. Kluczowe będą informacje sygnalizujące oczekiwane tempo zacieśniania polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach.

W czerwcu EBC stwierdził, że kolejna podwyżka stóp procentowych w strefie euro nastąpi we wrześniu, a jej skala będzie zależeć od wyników wrześniowej projekcji inflacji. Drugim ważnym elementem, który zostanie poruszony na posiedzeniu będą działania EBC zmierzające do ograniczenia wzrostu spreadu pomiędzy rentownościami obligacji krajów obszaru wspólnej waluty (tzw. "anti-fragmentation tool").

Reklama

EBC zapowiedział, że poda więcej szczegółów w tym zakresie na posiedzeniu w tym tygodniu, chociaż prawdopodobne jest, że konkretne, ostateczne rozwiązanie nie zostanie jeszcze zaprezentowane.

Choć nasza prognoza dotycząca zmiany stóp procentowych w tym tygodniu kształtuje się zgodnie z konsensusem, to podczas konferencji prasowej EBC będziemy mieli zapewne do czynienia z podwyższoną zmiennością na rynkach finansowych.

EUR/USD

1,0847 0,0031 0,29% akt.: 24.05.2024, 22:58
  • Kurs kupna 1,0846
  • Kurs sprzedaży 1,0848
  • Max 1,0857
  • Min 1,0807
  • Kurs średni 1,0847
  • Kurs odniesienia 1,0816
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY


Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: EBC | podniesienie stopy procentowej | inflacja świat | strefa euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »