Fed daje mocny sygnał rynkom finansowym

Zgodnie z przewidywaniami, Rezerwa Federalna nie zmieniła stóp procentowych. Przedział stopy funduszy federalnych pozostał bez zmian na poziomie 0-0,25 proc. Teraz inwestorzy będą przysłuchiwać się konferencji prasowej. Następne posiedzenie kierownictwa Fedu zaplanowane jest na 15-16 września.

Fed w komunikacie po dzisiejszym posiedzeniu Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku poinformował, że utrzymuje stopy procentowe na poziomie 0-0,25 proc. i nie zamierza go zmieniać "do czasu uzyskania pewności, że gospodarka przetrwała i jest na ścieżce do osiągnięcia pełnego zatrudnienia oraz utrzymania stabilności cen".

Fed utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie także na poprzednim posiedzeniu FOMC 10 czerwca. Wcześniej, w połowie marca, na niezapowiedzianym, niedzielnym posiedzeniu marca Fed ściął stopy procentowe aż o 100 pb., ustalając cenę pieniądza w pobliżu zera. Równocześnie zwiększył wtedy program QE o 700 mld dolarów. Było to wtedy drugie "awaryjne" cięcie stóp procentowych po tym, jak 3 marca FOMC zniżył je o 50 pb.

Reklama

FOMC zapowiedział, że w "nadchodzących miesiącach" nadal będzie zwiększał stan posiadania obligacji skarbowych oraz obligacji hipotecznych w tempie "przynajmniej takim jak obecne". Dodatkowo na dużą skalę będą prowadzone operacje repo oraz overnight.

Rynek nie spodziewa się zmiany stopy funduszy federalnych przynajmniej do marca 2021 roku - wynika z obliczeń FedWatch Tool.

W ocenie Fedu, ścieżka rozwoju gospodarczego USA "będzie w znacznym stopniu zależała od przebiegu pandemii koronawirusa". "Rezerwa Federalna może wykorzystać pełen zakres narzędzi do wspierania gospodarki USA w tym trudnym czasie, promując w ten sposób maksymalne cele w zakresie zatrudnienia i stabilności cen" - napisano w komunikacie.

"W świetle ostatnich wydarzeń Komitet postanowił utrzymać docelowy zakres stopy funduszy federalnych na poziomie od 0 proc. do 0,25 proc. Komitet oczekuje utrzymania tego docelowego zakresu, dopóki nie będzie pewny, że gospodarka przetrwała ostatnie wydarzenia i będzie na dobrej drodze do osiągnięcia celów mandatowych" - dodano.

W komunikacie stwierdzono, że pandemia koronawirusa nadal stanowi znaczne ryzyko dla perspektyw gospodarczych w średnim okresie. Oceniono jednak, że podjęte środki skutecznie wspomogły warunki finansowe.

"W ostatnich miesiącach poprawiły się warunki finansowe, częściowo odzwierciedlając działanie środków podjętych dla wsparcia gospodarki i przepływ kredytów do amerykańskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw" - wskazano w komunikacie.

"Po gwałtownych spadkach aktywność gospodarcza i zatrudnienie nieznacznie wzrosły w ostatnich miesiącach, ale pozostają znacznie poniżej poziomów z początku roku" - dodano. Fed podał w komunikacie, że będzie skupował obligacje i inne aktywa "co najmniej w obecnym tempie".

"Aby wesprzeć przepływ kredytów do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, w nadchodzącym miesiącu Rezerwa Federalna zwiększy swoje zasoby obligacji skarbowych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką mieszkaniową i komercyjną co najmniej w obecnym tempie, aby utrzymać płynne funkcjonowanie rynku, wspierając w ten sposób efektywną transmisję środków polityki monetarnej" - napisano w komunikacie.

Protokół z lipcowego spotkania Fed zostanie opublikowany 19 sierpnia. Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 15-16 września.

Kurs dolara osłabia się wobec koszyka walut po decyzji Fed do 0,4 proc. do 93,33 pkt., a rentowność 10-letnich Treasuries rośnie o 1 pb do 0,58 proc. W ocenie Fedu, ścieżka rozwoju gospodarczego USA "będzie w znacznym stopniu zależała od przebiegu pandemii koronawirusa".  

DJIA

38 085,80 -375,12 -0,98% akt.: 25.04.2024, 22:08
  • Otwarcie 37 967,74
  • Max 38 157,22
  • Min 37 754,38
  • Wartość odniesienia 38 460,92
  • Godziny otwarcia 15:30 - 22:00
Zobacz również: TAIEX BIST100 TA35

SP500

5 048,42 -23,21 -0,46% akt.: 25.04.2024, 22:08
  • Otwarcie 5 005,38
  • Max 5 057,75
  • Min 4 990,58
  • Wartość odniesienia 5 071,63
  • Godziny otwarcia 15:30 - 22:00
Zobacz również: TAIEX BIST100 TA35

NASDAQ

15 611,76 -100,99 -0,64% akt.: 25.04.2024, 22:03
  • Otwarcie 15 399,05
  • Max 15 644,51
  • Min 15 343,91
  • Wartość odniesienia 15 712,75
  • Godziny otwarcia 15:30 - 22:00
Zobacz również: TAIEX BIST100 TA35

Teraz komitet FOMC spodziewa się utrzymania obecnego poziomu stopy funduszy federalnych, dopóki nie będzie pewny, że gospodarka amerykańska otrząsnęła się z ostatnich wydarzeń i że jest na poprawie osiągnięcia celów wzrostu zatrudnienia i stabilności cen - czytamy w podanym komunikacie FOMC. Obawy o dugą falę pandemii stają się coraz bardziej realne.

- Prognozy Fed wskazują, że stopy procentowe pozostaną bez zmian do końca 2022 r. Fed podał w komunikacie, że będzie skupował obligacje i inne aktywa "co najmniej w obecnym tempie".

- Rezerwa Federalna USA przedłużyła ostanio swoje programy pożyczkowe dla przedsiębiorstw, władz stanowych i osób fizycznych do końca 2020 roku - podano ostatnio w komunikacie.

Fed przedłużył okres obowiązywania siedmiu z dziewięciu programów pożyczkowych, które miały pierwotnie zakończyć się 30 września. Zakończenie programu finansowania papierów komercyjnych (Commercial Paper Funding Facility - CPFF) już wcześniej ustalono na 17 marca 2021 r., a data zakończenia programu płynnościowego dla samorządów i władz stanowych (Municipal Liquidity Dacility) już wcześniej została wyznaczona na 31 grudnia br. "Przedłużenie programów o 3 miesiące ułatwi planowanie potencjalnym kredytobiorcom i zapewni dostępność środków, które mają pomóc gospodarce wyjść z pandemii Covid-19" - podał Fed we wtorek w komunikacie.

Przedłużenie pojawia się, mimo że absorpcja większości programów jest dość powolna. Zgodnie z najnowszymi raportami, jakie Fed przekazał Kongresowi na temat działalności programów, całkowita kwota pożyczek wyniosła około 110 miliardów dolarów. Kiedy ogłoszono inicjatywy na początku kwietnia, urzędnicy Fed podali, że instrumenty te mogą zapewnić finansowanie o wartości 2,3 bln USD.

OPINIE

Wzrost przypadków Covid-19 powoduje spadek dynamiki ożywienia w USA - ocenił prezes Fed, Jerome Powell, na konferencji po środowym posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Dodał, z powodu pandemii koronawirusa istnieje wielka niepewność co do kształtu przyszłego rozwoju gospodarczego w kraju.

Jerome Powell oznajmił, że spadek PKB w II kw. będzie największy w historii USA. Dodał, że Fed będzie podejmował wszystkie potrzebne środki, by wspomóc gospodarkę tak długo, jak będzie to konieczne.  "Wygląda na to, że dane wskazują na spowolnienie tempa ożywienia. Chcę podkreślić, że trudno powiedzieć, jak trwałe to będzie" - powiedział Powell. "Przyszła ścieżka wzrostu PKB w USA jest nadzwyczaj niepewna. Obecny wzrost liczby przypadków koronawirusa stanowi obciążenie dla gospodarki" - dodał.

Przewodniczący FOMC powiedział, że celem Fedu jest podtrzymanie odbicia i uniknięcie szkód z powodu pandemii dla gospodarki.

"Fed nadal będzie używał swoich narzędzi tak długo, jak będzie to konieczne, aby zapewnić silne ożywienie gospodarcze" - ocenił bankier. Powell podkreślił, że Fed nadal ma duże możliwości działania, np. w postaci dostosowania forward guidance i programu skupu aktywów w razie potrzeby.

"W ogóle nie myślimy o podnoszeniu stóp procentowych. Skupiamy się na zapewnieniu wsparcia dla gospodarki, dopóki nie przekonamy się, że jest ono niepotrzebne" - wskazywał prezes Fedu. W jego ocenie, dalsze odbicie zależy w dużej mierze od działań podejmowanych na wszystkich szczeblach rządowych, ponieważ w nadchodzącym czasie bodziec fiskalny jest "kluczowy".

"Bezpośrednie wsparcie fiskalne może być konieczne (...) Polityka fiskalna może zapewnić wsparcie, którego Fed zapewnić nie jest w stanie" - powiedział.

Powell wskazywał, że wielu ludzi, którzy stracili pracę będzie potrzebowało pomocy, a celem Fedu jest stworzenie otoczenia, w którym obywatele mogą łatwiej znaleźć pracę.  Według prezesa Fedu, pełne odrodzenie gospodarki nie będzie możliwe, dopóki obywatele nie będą czuli się bezpieczni. Dodał, że zapewnienie przepływu kredytu w gospodarce jest kluczowe dla odbicia.

W ocenie przewodniczącego FOMC, pandemia odcisnęła swoje piętno na inflacji, a rosnące ceny żywności są jedną z kolejnych trudności z jaką zmagają się obecnie Amerykanie.

Powell dodał jednak, że pandemia "jest zasadniczo szokiem dezinflacyjnym".  Bankier powiedział, że dbanie o przepływ kredytu jest kluczowe dla gospodarki. Powell po raz kolejny zastrzegł, że Fed może tylko zapewniać pożyczki i nie może udzielać grantów.

Fed podał w środę, że utrzyma funkcjonowanie linii swapowych i repo do 31 marca. "Utrzymamy je, dopóki nie będziemy pewni, że są niepotrzebne" - powiedział Powell. Prezes Fedu podał, że wydatki gospodarstw domowych odrobiły połowę spadku związanego z pandemią Covid-19. "Ożywienie w wydatkach gospodarstw domowych nastąpiło m.in. dzięki bodźcom fiskalnym, ale inwestycje biznesowe nie uległy poprawie" - powiedział przewodniczący FOMC.

W ocenie przewodniczącego FOMC, rosnące nierówności społeczne to coraz większy problem w USA. "To znaczący problem w USA od czterech dekad" - powiedział Powell, wskazując, że odpowiadają za niego m.in. globalizacja, nierówny dostęp do edukacji i technologia.

EUR/USD

1,0729 0,0000 0,00% akt.: 26.04.2024, 08:26
  • Kurs kupna 1,0728
  • Kurs sprzedaży 1,0730
  • Max 1,0732
  • Min 1,0720
  • Kurs średni 1,0729
  • Kurs odniesienia 1,0729
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY


INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »